Rok 2011 – rok Zdravotnické trojky (Z3) a dalších protestů

Rok 2011

V čele vlády stál Petr Nečas (ODS)

Ministrem zdravotnictví byl Leoš Heger (TOP 09).

Ministrem práce a sociálních věcí byl Jaromír Drábek (TOP 09).

I přes protestní akce odborů koncem roku 2010 dál pokračoval tlak vlády na změny či zrušení tabulek platových tarifů.

V pátek 21. ledna 2011 předsedkyně OS Dagmar Žitníková, Eduard Sohlich za Asociaci českých a moravských nemocnic, Martin Engel za Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů a Luboš Olejár za Svaz pacientů ČR společně podepsali veřejnou výzvu politikům a občanům: Zabraňme rozpadu českého zdravotnictví. Podporu výzvě vyjádřila také Česká lékařská komora.

Ministerstvo zdravotnictví se snažilo také prosadit svůj záměr nazvaný rychlá restrukturalizace lůžek, což by v praxi znamenalo zrušení značného počtu akutních lůžek bez předcházející analýzy jejich skutečné potřeby.

Odborový svaz se snažil řešit problémy zdravotnické záchranné služby, fungující podle zastaralých zákonů, a snažil se prosadit sociální program pro záchranáře.

Odborový svaz se věnoval také pokračujícím problémům ve financování sociálních služeb a velice špatnému odměňování jejich zaměstnanců.

Bez projednání se sociálními partnery pokračovala restrukturalizace orgánů ochrany veřejného zdraví.

V sobotu 19. února na shromáždění předsedů a zástupců odborových organizací odstartovala  Českomoravská konfederace odborových svazů kampaň Otevřete oči, která upozorňovala občany na nebezpečné reformy připravované vládou. Reformy se měly týkat zdravotnictví, sociálních služeb, školství, daní, důchodů i zákoníku práce.

V úterý 22. března odborový svaz podpořil demonstraci zdravotně postižených spoluobčanů proti Drábkovým reformám.

Ve čtvrtek 31. března se v Praze sešli zástupci odborových organizací a krajských rad z celé republiky a shodli se na tom, že je třeba zabránit divoké restrukturalizaci nemocničních lůžek.

V úterý 12. dubna vyzvala výkonná rada OS premiéra a vládu k demisi a zároveň vyzvala k rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání voleb. Důvodem byly nejen zamýšlené asociální reformy, ale i nejrůznější politické skandály.

V pondělí 26. dubna jednali poslanci o vyslovení nedůvěry vládě, kolem procházející odboráři (před Poslaneckou sněmovnou se nesmí demonstrovat) dávali najevo, že si přejí konec vlády.

V sobotu 21. května se v Praze na Václavském náměstí sešlo téměř 50 tisíc lidí na demonstraci proti asociálním reformám.

Tak může vypadat nadstandard a tak standard ve zdravotnictví ukazoval happening, který na Palackého náměstí před Ministerstvem zdravotnictví v úterý 12. července zorganizoval odborový svaz. Z happeningu vyplynulo, že odbory požadují zachování solidárního zdravotního systému a garantovanou síť veřejných nemocnic a kvalitní zdravotní péči dostupnou všem pacientům.

Informace o tom, že zůstanou nesplněny sliby ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že se od ledna příštího roku zvýší platy a mzdy všech zaměstnanců ve zdravotnictví, vedly 7. listopadu k založení odborové Zdravotnické trojky (Z3), kterou tvořil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů a Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků (POUZP). Téhož dne zahájila Z3 v Praze na tiskové konferenci měsíční kampaň Zůstáváme, splňte sliby!

V období od 7. listopadu do 7. prosince se po celé republice konaly happeningy – veřejné tiskové konference, na nichž zástupci všech profesí ze všech nemocnic sdělovali novinářům, že očekávají splnění ministrových slibů a zvýšení svých platů. Ve dnech, kdy se happening nekonal, byly ministrovi Hegerovi doručovány různé předměty, aby mu pomohly vzpomenout si na přesné znění slibu – například velký budík, brýle, sada na čistění brýlí, přípravky posilující paměť, obrovský kapesník a uzlem atd.

V pondělí 14. listopadu podpořila akce Zdravotnické trojky e-mailová smršť, která se na adresy členů vlády a poslanců snesla od zaměstnanců zdravotnictví, jejich rodinných příslušníků a dalších občanů, kteří zaměstnance zdravotnictví podporují. Někteří oslovení na e-maily reagovali.

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 21:29

Rok 2018 – neplněné platové sliby a VIII. sjezd OS

Od počátku roku 2018 odborový svaz řešil, zda byly opravdu na všech pracovištích o 10 % zvýšeny platové tarify.

Aktuality 11. 3. 2023 / 20:54

Rok 2017 – OS v sociálních službách prosadil zvýšení tarifů o 23 %

Do roku 2017 členové odborového svazu vstupovali s novým výrazným benefitem – pojištěním na nepřetržitou právní pomoc.

Aktuality 10. 9. 2022 / 20:53

Rok 2016 – naléhavé požadavky na řešení nedostatku personálu

Do roku 2016 vstoupil odborový svaz s požadavkem na řešení kritického nedostatku zdravotníků v nemocnicích.

Načíst další
 
Napište nám