S poslanci a řediteli záchranek o možnosti benefitů pro záchranáře

V úterý 18. září v Poslanecké sněmovně jednal podvýbor pro zdravotnické záchranné služby, který měl na svém programu jako jeden z bodů „Možnosti odchodu do důchodu zdravotnických pracovníků zdravotnických záchranných služeb“. Jednání řídil předseda podvýboru MUDr. Milan Brázdil (ANO) a zúčastnili se další poslanci „záchranáři“ – MUDr. Jiří Mašek (ANO) a Mgr. Jana Pastuchová (ANO). Pozváni byli zástupci zdravotnických záchranných služeb, předsedkyně OS Dagmar Žitníková, zástupce MPSV a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR doc. RNDr. Ladislav Dušek.

V diskuzi se jednalo o možnostech benefitů a zatraktivnění práce na zdravotnických záchranných službách a také o možnosti dřívějšího odchodu do důchodu zdravotnických pracovníků.

Všichni účastníci se shodli na náročnosti práce na záchranných službách, na zvyšování počtů výjezdů a na nespravedlivém nastavení ocenění práce záchranářů a také zaměstnanců dispečinků ohledně možných sociálních výhod.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková seznámila přítomné s původním návrhem odborového svazu na sociální zohlednění náročnosti povolání zdravotníků na záchranných službách, který odborový svaz opakovaně předkládal. Připomněla návrhy na výsluhy, rekondiční pobyty a další. Informovala přítomné o vyjednávání o platech a všechny požádala o podporu požadavků odborů.

Doc. Ladislav Dušek uvedl počty zaměstnanců, kterých by se případné sociální výhody týkaly.

Ředitelé jednotlivých záchranných služeb uvedli své zkušenosti z praxe a podpořili návrh na možnost dřívějšího odchodu do důchodu.

Všichni účastníci se shodli, že možnosti dřívějšího odchodu do důchodu by z existenčních důvodů zcela jistě nevyužili všichni zaměstnanci, ale jen ti, kteří již například ze zdravotních důvodů nemohou dále pracovat.

Návrh na sociální výhody pro zaměstnance záchranných služeb a možnost dřívějšího odchodu do důchodu všichni přítomní podpořili a velmi vítají snahu poslanců tuto záležitost řešit.

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 20:11

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 18. 2. 2023 / 21:01

Sekce jednala ZZS o důchodech, kompetencích i odměňování

Po podzimním výjezdním zasedání na Moravě se záchranáři 15. února opět sešli v Praze na tradiční jarní schůzce.

Aktuality 22. 1. 2023 / 20:56

Speciální důchody zdravotnických záchranářů – odpovědi na dotazy

Přinášíme odpovědi na otázky, které se nejčastěji objevují v souvislosti se speciálními důchody zdravotnických záchranářů. Odpovědi byly konzultovány s odbornými pracovníky MPSV.

Načíst další
 
Napište nám