Ve dnech 7. a 8. prosince 2016 se uskutečnil v Bruselu seminář Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) na téma Posílení odborových kampaní na evropské úrovni. Za OSZSP ČR se tohoto semináře účastnili Bc. Jana Hozáková, Lucie Kučírková a Bc. Václav Matoušek. Dále se zde účastnil také PhDr. Josef Krejbych jako regionální tajemník EPSU pro region střední a východní Evropy.
Seminář byl zaměřen na odborové svazy z centrální a východní Evropy. Účastníky tedy byli odboráři z Maďarska, Bulharska, Rumunska, Estonska, Slovenska a ČR.
Cílem semináře bylo posílení odborových kampaní ve smyslu prosazování zájmů zaměstnanců – odborářů, zejména přes poslance Evropského parlamentu ( EP ). Přednášejícími byli Penny Clarke (EPSU), Pia Eberhardt (CEO), Valerica Dumitrescu (ETUI) a Sanchez Pablo (EPSU) a další. V první části semináře došlo k představení navrhovaných smluv CETA (mezi EU a Kanadou) a TTIP (mezi EU a USA) týkající se zejména mezinárodního obchodu.
Nyní je především aktuální navrhovaná smlouva CETA. Jak zdůrazňuje EPSU, z této navrhované smlouvy plynou závažná úskalí, protože tato smlouva mimo jiné umožní:
● tisícům obchodních korporací žalovat stát z důvodu ochrany jejich investic, a to dokonce i za budoucí ušlé zisky, když jejich investice budou ovlivněny změnou národní legislativy,
● tato smlouva navrhuje založit Investiční soud (ICS – Investment Court System) a zároveň dává zahraničním investorům vysoce vymahatelná práva, ale žádné povinnosti. Zahraniční investoři mají práva, která nejsou dostupná ani občanům, ani domácím investorům,
● CETA vážně omezuje možnosti vlády vytvořit, rozšířit a regulovat veřejné služby a zvrátit liberalizace a privatizace z minulosti.
Pokud se dostane navrhovaná smlouva CETA z jednotlivých výborů Evropského parlamentu přímo do Evropského parlamentu, tak pak bude již hlasováno o této smlouvě ve smyslu jejího přijetí či zamítnutí, s malou pravděpodobností dalších změn. Evropské odborové centrály jsou pro posílení obchodování, ovšem při zachování práv zaměstnanců a občanů.
Další část školicího semináře se zaměřila na pochopení procesů uvnitř Evropského parlamentu a rozvinutí spojení s europoslanci.
Dále se seminář zaměřil na výměnu zkušeností z probíhajících odborových kampaní/ lobbovacích aktivit odborů vůči poslancům Evropského parlamentu.
Foto autor