Sestry v sociálních službách – situace opět graduje!

Jedním ze zásadních problémů, které se odborový svaz snaží řešit již několik let, jsou pracovní podmínky sester v sociálních službách. S aplikací nového zákona se od roku 2007 táhne jako červená niť pobytovými zařízeními sociálních služeb rozhodování, zda mají sestry v těchto zařízeních své místo.

Sestry již zažily a přežily v sociálkách mnoho. Ovšem letos jsme se místo očekávaného řešení dostali do situace, která opět graduje.

V létě Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí odborovému svazu slibovalo zlepšení postavení sester a zvýšení úhrad za jejich činnosti. Oba resortní ministři uznali, že úhrady zdravotní péče v sociálních službách jsou podfinancované a na „zaplacení“ sester chybí minimálně miliarda. Byl příslib, že společným úsilím budou oba ministři problém řešit.

A výsledek?

Ministerstvo zdravotnictví dalo do úhradové vyhlášky odbornost 913. Nastavené koeficienty úhrady by ovšem v reálu nejenže nepřinesly pobytovým zařízením zvýšení úhrad, ale naopak by úhrady podle původního vzorce ještě snížily.

Neznalost, úmysl?

Odbory a zaměstnavatelé okamžitě požadovali nápravu.

Závěr je ovšem jiný. Pracovní skupina legislativní rady vlády napadla zařazení odbornosti 913 do úhradové vyhlášky a výkony všeobecných sester v úhradové vyhlášce nebudou.

Co se stane?

Jaký to bude mít důsledek? To v tuto chvíli nikdo neví. Údajně se začne rychle jednat.

Odbory budou chtít garanci všech aktérů – Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva  práce a sociálních věcí, krajů a zdravotních pojišťoven, že sestry v sociálních službách zůstanou a že se nezhorší jejich pracovní a platové podmínky.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám