Snad dojde ke stabilizaci sociálního dialogu

Situace je těžká. Ceny energií jsou stále velice vysoké, stoupá cena potravin a bydlení a dá se očekávat, že během roku to lepší nebude. Sice se ministr průmyslu a obchodu vyjádřil, že cena plynu a elektřiny bude klesat, což je otázka, ale zároveň vláda připravuje zvýšení DPH na léky, vodné a stočné, kulturu, knihy, časopisy, noviny, ubytování, služby kadeřnic či jídlo a čepované pivo v restauracích, což určitě povede k dalšímu zvyšování cen, a tím i ke zvyšování životních nákladů. 

I proto je pro nás zklamáním, že vláda neodsouhlasila pro rok 2023 navýšení platových tarifů. Pokud se budu držet těch oblastí, které náš svaz zastupuje, je vidět, že ani zdravotnictví, ani sociální služby nejsou pro tuto vládu prioritou.

Pro naše kolegy z příspěvkových organizací letos nastává období tvrdého kolektivního vyjednávání, kdy se musí s vedením těchto organizací domluvit, jakým způsobem dojde k navýšení příjmů zaměstnanců, když se tarify nezvedly. Podle sdělení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, které zopakoval i na společném jednání výkonné a dozorčí rady v lednu (podrobně se o něm píše na následujících stranách), jsou v úhradové vyhlášce na rok 2023 finanční prostředky na navýšení o 4–6 %.

Paradoxně je jednodušší situace v nemocnicích obchodních společnostech, kde jsou kolegové na jednání o meziročním navyšování mezd zvyklí. Zde se kolektivní vyjednávání již dokončilo a v mnoha těchto zařízeních se dohodlo navýšení mezd, nebo se intenzivně jedná. Situaci samozřejmě sledujeme a jsme připraveni našim odborovým organizacím pomoci.

V době, kdy toto číslo Bulletinu vyjde, už budeme mít za sebou první kolo voleb prezidenta České republiky. Nechci tady samozřejmě nikomu doporučovat, koho volit a koho ne. Jednak jsem to nedělal ani v minulých volbách, jednak je to svobodné rozhodnutí každého z nás, a navíc už bude po prvním kole voleb.

Hodně se diskutovalo o odstoupení předsedy ČMKOS Josefa Středuly z prezidentských voleb. Nechci a nebudu vyvolávat diskusi na toto téma, za sebe jen mohu říct, že rozhodnutí Josefa Středuly o odstoupení respektuji.

Jaro je obdobím, kdy se konají naše tradiční porady s předsedy a dalšími zástupci odborových organizací. Uvnitř tohoto čísla naleznete termíny porad v jednotlivých krajích a také se dočtete, že i v roce 2023 jsme se je rozhodli uspořádat formou on-line jednání. Samozřejmě tato forma nemůže nahradit osobní setkání, ale i díky covidu se stává tato forma standardem, a také z terénu máme informace, že je pro mnohé z vás přijatelnější i z hlediska problémů s uvolňováním na celý den. Připravujeme již také podzimní krajské konference, které se budou konat „klasickou“, tedy prezenční formou.

V tomto čísle naleznete také podrobné informace o odvodech členských příspěvků na svaz v roce 2023. Prosím, věnujte jim pozornost, abyste nekomplikovali život sobě i našim kolegyním, které agendu odvodů členských příspěvků spravují.

Na závěr mi dovolte malé odbočení. Kromě politické a ekonomické situace i letošní zima vybočuje z normálu ještě více než v minulých letech. Napadá mě parafráze na jednu známou hlášku z českého filmu – tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastný. Teploty odpovídají spíše jaru, v Praze rozkvetly i některé stromy a sníh nikde. Nejsem aktivním lyžařem ani vyznavačem jiných zimních sportů, nedostatek sněhu mi vadí z jiného důvodu. Jako chovatel drobného hospodářského zvířectva se obávám, že díky nedostatku sněhu bude hrozit sucho. Když bude sucho, neporoste tráva. A když neporoste tráva, nebude co usušit a čím krmit králíky, kozy apod. Když nebude čím krmit, budou se omezovat chovy a povede to k dalšímu zdražování potravin. Je to zkrátka začarovaný kruh. Ale snad se zima umoudří a bude se chovat normálně a z ní si vezme příklad vláda, dojde ke stabilizaci sociálního dialogu a zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách i ostatních oblastech se nebudou muset bát budoucnosti.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám