Středočeská záchranka děkovala i zoufala

Devadesát dvě delegátky a delegáti ze středočeské záchranky na své výroční konferenci v Kutné Hoře 11. ledna přivítali hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, ředitele Martina Houdka a „naši“ Dagmar Žitníkovou a „naši“ Ivanu Břeňkovou. Za vypíchnutí stojí růst platů, osmé platové třídy pro řidiče záchranky, problémy s umísťováním pacientů, zneužívání zdravotnické záchranné služby (ZZS) a nárůst počtu dokonaných sebevražd.

Současné vedení Středočeského kraje se k záchrance staví velmi vstřícně a paní hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová nejenže pochválila naši práci, ale rovněž potvrdila navýšení rozpočtu, díky kterému budou mít všichni zaměstnanci desetiprocentní zvýšení platů od 1.ledna 2018, a to při zachování mimotarifních složek. I my jsme tedy děkovali, a to s nadějí, že od 1. ledna 2019 se to také povede :-)

Rovněž dobrá zpráva se týká katalogu prací, který byl loni poprvé od roku 2010 otevřen a opět nastal boj o možnost zařadit řidiče ZZS nově i do osmé platové třídy. Jednání na všech úrovních se komplikovala a už jsme v úspěch přestávali věřit, ale vyšlo to. Veliký dík patří našemu řediteli Martinu Houdkovi a vedení středočeské záchranky, podpoře ze strany Středočeského kraje a předsedovi asociace záchranek Marku Slabému.

Na úrovni ministerstev pak odvedli perfektní práci představitelky našeho odborového svazu Dagmar Žitníková a Ivana Břeňková – bez nich by to zkrátka nešlo.

Před šesti lety právě naše odborová organizace formulovala argumenty pro navýšení platové třídy pro řidiče ZZS. Teď onu „osmičku“ dostanou všichni. Máme radost a děkujeme.

Nynější úspěch je o to příjemnější, že naši členové (Dana Nosovská, Richard Žemlička a Jiří Havlovic) v sekci ZZS odborového svazu (spolu s nimi také Ivo Tukinski a Jiří Nováček) již před dvaceti lety iniciovali změnu nově vznikajícího katalogu prací, kde našim řidičům dokonce hrozila pátá platová třída. Již tehdy byla místopředsedkyně Ivana Břeňková úspěšná a při jednání na ministerstvu se jí podařilo obhájit pro řidiče ZZS sedmou platovou třídu. Třeba to ještě není konec…

Delegáti konference velmi kritizovali narůstající problémy s umísťováním pacientů a jednoznačně se vyslovili proti dalšímu rušení akutních lůžek v kraji. Výjimkou už není třeba jeden a půl hodinové čekání v sanitce s dušným pacientem apod.

Zneužívání naší práce dosahuje nových rozměrů – 70 až 80 procent výjezdů není indikovaných, volají nás ke kdejaké banalitě, saturujeme výpadky jiných poskytovatelů zdravotních a dokonce i sociálních služeb, rostou i bagatelní výzvy ze strany policie a hasičů. A debata, jak to řešit, vlastně ve společnosti ani nezačala.

O stavu společnosti něco vypovídá i meziroční nárůst o 150 dokonaných sebevražd v roce 2017 na úhrnný počet 732 ve Středočeském kraji.

Ve svých usneseních konference jednomyslně schválila zásadně odmítavý postoj k centralizaci zdravotnické záchranné služby v České republice.

Delegáti rovněž jednomyslně schválili výzvu pro vedení odborového svazu a všechny zainteresované zasadit se o zařazení práce dispečerek ZZS do vyšší rizikové skupiny.

Povzdech závěrem: Quo vadis, české zdravotnictví?

Televizní zpravodajství z konference najdete na: http://prahatv.eu/zpravy/stredocesky-kraj/stredocesky-kraj/6354/vedeni-zachranky-se-seslo-s-odborari

Foto autor

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám