Středočeští záchranáři: Dialog se vyplácí – jde nám o společný cíl

Po pandemii COVID-19 tradice pokračuje. Do Kutné Hory ve středu 25. ledna na výroční odborovou konferenci středočeské záchranky přijelo na 90 delegátek a delegátů z celého kraje, aby zhodnotili dění na záchrance v roce uplynulém a projednali budoucí a očekávané v roce 2023, který určitě vzhledem k současné politické a ekonomické situaci nebude vůbec jednoduchý.

Přijeli i vzácní hosté: hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková, náměstek hejtmanky Ing. Pavel Pavlík, vedoucí právního a sociálního oddělení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a zároveň zástupkyně České republiky v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) Ing. Ivana Břeňková, a ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje MUDr. Pavel Rusý se svými náměstky.

K tradičnímu slavnostnímu okamžiku patřilo předání pamětních listů Zlatý záchranář za celoživotní přínos v oboru, které obdrželi MUDr. Jiří Keil, MUDr. Michal Tomasy a Anastaz Nicajas. Za zmínku stojí slova doktora Keila: Přibývá zneužívání záchranky, některé výjezdy jsou hrozné, práce je to náročná, ale mě to pořád baví! (Nejde o přesnou citaci.)

Zodpovědný a korektní přístup Středočeského kraje coby zřizovatele záchranky potvrdila vystoupení hejtmanky Petry Peckové a náměstka Pavla Pavlíka. Všichni zaměstnanci od těchto představitelů kraje také vyslechli ohromné díky za kvalitně odváděnou práci v přednemocniční neodkladné péči, a to i v době, kdy na lince tísňového volání číslo 155 trvale narůstá počet žádostí o banální výjezdy, kdy je mnohdy těžké umístit pacienta do nemocnice a kdy je nedostatek lékařů i jiných specialistů. Středočeský kraj vnímá svou záchranku jako jednu z priorit, a to je dobře především pro pacienty.

Možnost dřívějšího odchodu do důchodu, novinky v platovém zařazení zaměstnanců záchranky a rovněž informace o odborovém dění v evropské centrále probrala Ivana Břenková s účastníky konference dopodrobna, odpověděla řadu dotazů a poradila v mnoha konkrétních případech.

Přestože vláda neschválila žádný narůst platových tabulek pro zdravotnictví, ředitel Pavel Rusý předložil pro rok 2023 plán pro vyšší výdělky zaměstnanců záchranky, a to formou nárůstu osobních či rizikových příplatků a odměn. Bude tomu tak i díky úpravě úhradové vyhlášky, která od 1. ledna 2023 navyšuje platbu za výjezd o 1500 Kč. Ředitel Rusý rovněž informoval o úspěšném nákupu sanitek, uniforem a zdravotnických přístrojů, který je zajištěn i na příští roky. Další informace se týkaly blížící se digitalizace provozu, kybernetické bezpečnosti, investic do budov a chystané reorganizace středočeské záchranky na čtyři oblasti.

Konferenci zakončil předseda odborové organizace MUDr. Jiří Havlovic s velkým poděkováním všem účastníkům konference, Středočeskému kraji, vedení záchranky a vedení našeho odborového svazu.

P. S. Jedno rigorózní, chronické post scriptum na závěr: Snažíme se všichni, ale pokud vlády, ať už jakákoliv, a občané České republiky nepochopí, že zdravotnictví za 7 % HDP prostě nemůže být se vším všudy na evropské úrovni, a pokud nedosáhneme alespoň na 9 % HDP, budeme se stále motat v kruhu neradostném. Aby vláda pochopila nutnost pro obranu země vyčlenit alespoň 2 % HDP, musela začít válka na Ukrajině. Co bude muset nastat pro pochopení výše zmíněného?

MUDr. Jiří HAVLOVIC, předseda ZO OSZSP ČR Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje

Foto autor a Vladimír Gazda

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám