Tripartita jednala o návrhu státního rozpočtu i o kritické situaci ve zdravotnictví

O situaci ve zdravotnictví a v sociálních službách jednala také tripartita 20. září při projednávání návrhu státního rozpočtu pro rok 2014. K návrhu rozpočtu jako k celku se vyjádřil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, a to dosti kriticky. Odbory nevnímají, že charakter navrženého rozpočtu je „mírně prorůstový“, jak tvrdí vláda.

Naopak ČMKOS je přesvědčena, že předložený návrh rozpočtu nevyjadřuje nic jiného než potvrzení konceptu rozpočtové a hospodářské politiky předchozí vládní koalice. Konceptu, který prokazatelně zavedl Českou republiku k dalšímu ekonomickému poklesu, ale též k postupné destrukci státu jako takového. V rozpočtu, který má schodek pod 3 % HDP, nejsou dostatečné finance k oživení ekonomiky, chybějí peníze na boj s nezaměstnaností, nejsou v něm řešeny finanční prostředky na možnost plného využití evropských peněz.

Za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR k návrhu rozpočtu s konkrétními návrhy na změnu vystoupila předsedkyně OS Dagmar Žitníková. Úvodem svého vystoupení zrekapitulovala kroky předchozí vlády a předchozího ministra zdravotnictví Leoše Hegera, kteří dovedli zdravotnictví do kritické situace. Připomněla, že zvýšení DPH znamená propad v hospodaření nemocnic téměř 6 mld. korun. Restriktivní úhradová vyhláška zatím snížila nemocnicím příjem financí o 3,5 mld., do konce roku se propad vyšplhá k 5 miliardám. Situace je kritická, nemocnice oddalují léčbu pacientů, snižují se počty zaměstnanců na minima, v listopadu budou nemocnicím chybět peníze v hotovosti.

Předsedkyně upozornila přítomné, že pokud nepřijde systémová pomoc, tak se naplní záměr bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera a některé nemocnice fungující ve formě obchodních společností začnou krachovat. Už dnes existují firmy skupující závazky nemocnic a jejich zřizovatelé se velmi snadno při stávajícím zadlužení mohou dostat do situace, kdy nebudou mít možnost zadlužení nemocnic řešit. V těchto případech se nejedná o výjimečnou situaci, ale v kritických problémech je téměř polovina nemocnic.

Kritická je i situace v lázeňství.

Odbory navrhují, aby vláda v návrhu státního rozpočtu zvýšila finance na úhrady za státní pojištěnce, a to minimálně na částku 7,5 miliardy, což představuje zvýšení úhrady za jednoho pojištěnce o 98 Kč.

Dále předsedkyně Žitníková mimo rozpočet požádala zástupce vlády, aby řešili i stávající situaci, a to poskytnutím půjčky VZP a novelou úhradové vyhlášky. Vláda se ústy premiéra, stejně jako zaměstnavatelé (Svaz průmyslu a jeho prezident Hanák) vyjádřili k návrhu odborů negativně.

Stanovisko OSZSP ČR k návrhu zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2014 viz níže jako soubor ke stažení.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 2. 2. 2023 / 8:41

Rok 2022 na pražské ZZS: vytrvalost a přesvědčení o dobré věci

Odborová organizace ZO OSZSP ČR Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy má nyní 235 členů, tedy více než polovinu zaměstnanců ve výjezdových skupinách a operačním středisku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 12:08

Podporujeme kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR podporuje kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE, kteří v úterý 31. ledna zahájili v souvislosti s kolektivním vyjednáváním stávku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 10:49

Podpořili jsme britské odboráře v jejich obraně práva na stávku

Vláda Velké Británie útočí na právo na stávku a navrhuje legislativu, která přitvrdí podmínky pro stávkující odbory veřejných služeb, včetně zdravotnictví.

Načíst další
 
Napište nám