V prosazování vyšších platů jsme byli úspěšní! I vaší zásluhou. Děkujeme!

Vyjednávání o zvýšení platů se v tomto volebním období daří. Po červencovém zrušení dvou tabulek se nyní podařilo vyjednat navýšení platů zaměstnancům ve veřejných službách od 1. listopadu o 10 a 15 % tarifů. Osamoceni zůstali jen zaměstnanci nemocnic, ti dostanou přidáno kvůli úhradové vyhlášce 10 % do tarifů až od 1. ledna. Přesto většina lidí není spokojená a stále chceme víc. Je to přirozené, je to normální.

Pojďme si, ale připomenout, co se nám společně podařilo. Ivana Břeňková to přesně spočítala. Za čtyři roky se tarifní tabulky včetně současného přidání zvedly opravdu razantně. Zaměstnanci nemocnic, kteří mají to štěstí a jsou odměňováni platem, budou mít nárůsty svých tarifů o 30 %, a to všichni – zdravotníci i nezdravotníci, bez rozdílů.

Zaměstnanci v sociálních službách – dělníci, uklízečky, kuchařky, pradleny, TH pracovníci si na tarifu polepší o téměř o 26 %.

Sociální pracovníci a pracovníci v přímé péči skončí na zvýšení o 47,5 %.

Minimální mzda se zvýšila také o 43 %.

Je ovšem jasné, že pokud byly základní tarify zaměstnanců okolo deseti jedenácti tisíc, tak v korunách to není mnoho, a proto také úvodem bylo sděleno, že chceme víc a napravit nedořešené a nedůvodné diskriminace.

Za navyšováním platů stojí desítky, či spíše stovky hodin jednání, přesvědčování, dohadování a někdy také nátlaku. Není to jednoduché a každé procento jsme si museli tvrdě vybojovat. Proto je velmi smutné, že občas slyšíme, že to vlastně přišlo samo. Nic nepřichází samo! Na každé jednání s vládou se pečlivě připravujeme. Potřebujeme, stejně jako odboráři v organizacích ke kolektivnímu vyjednávání, ekonomické podklady, právní stanoviska a argumenty. To vše díky svazovému zázemí, úžasným místopředsedům a všem vynikajícím kolegům z ústředí máme.

Práce na zvýšení platů byla a je týmová. Na svazu jsme tým a v týmu jste i vy. Pro výsledek je důležité i to že jste našimi členy a součástí svazu. K prosazení našich záměrů potřebujeme sílu a vás. Děkujeme vám všem za vaše dopisy vládě, za jednání, za pomoc. Pro potřebný výsledek jsme nejednali jen oficiálně, ale také s jednotlivými politiky, odborníky, poslanci. Občas je to sysifovská práce.

Myslíte si, že máte vše na dosah, ale pak se někde někdo špatně vyspí, změní názor a úplně vše je, bez jakékoliv logiky, jinak. V těchto případech začínáte znovu.

U jednání, a zvláště u těch o platech, si musíte jako ostříž hlídat vše. Je to nutné, ale vyplatí se to.

Poděkování za ostražitost zcela jistě patří Ivaně Břeňkové. Hlídá výborně.

Jsou i záležitosti, které se nepodařily a které nás velmi mrzí.

Nevyšla novela zákoníku práce, a proto bude dál trvat mzdová diskriminace zaměstnanců nemocnic obchodních společností a sociálních služeb obchodních společností. Nevzdáváme to, zkusíme to jinak a znovu!

Úcta a obdiv odborového svazu patří předsedům odborových organizací, kteří si dokázali obhájit nárůst mezd na úrovni nárůstu platů.

Vám všem ostatním také děkujeme, víme, že to není jednoduché a v každé organizaci je to jinak.

Připomínáme, že nabízíme pomoc při nelehkých jednáních. Někdy, v dobách, kdy ztrácíte naději a situace se jeví jako bezvýchodná, je pomoc zvenčí alespoň podporou a vzpruhou pro další práci.

Bohužel si také nejsme jisti, jak dopadne příplatek za směny. Pro jeho vyplácení všem zdravotníkům jsme udělali maximum, nyní je plně v rukou politiků. Děkujeme vám všem, kteří jste kvůli příplatku přiložili ruku k dílu a napsali jste premiérovi a vicepremiérům.

Závěrem bych vám chtěla říci, ať si výsledky své práce a práce svazu užijete. Informujte o tom, co jsme společně prosadili, své kolegy, další zaměstnance, šiřte odborové myšlenky.

Na navyšování platů a mezd máme společnou zásluhu všichni.

Každý svým dílem a také tím, že jsme spolu v našem svazu.

Děkuji vám za celé vedení odborového svazu a všechny zaměstnance.

Krátkou sumarizaci vyjednaných zvýšení platových tarifů vidíte na následujících řádcích, podrobný výčet prosazených platových změn zpracovaný Ivanou Břeňkovou viz níže jako soubor ke stažení.

ZMĚNY V ODMĚŇOVÁNÍ V POSLEDNÍCH ČTYŘECH LETECH

Tarify v nemocnicích odměňovaných platem: + 30 % pro všechny

Tarify v sociálních službách: + 26 % pro všechny

Sociální pracovníci a pracovníci v přímé péči: + 47,5 %

Minimální mzda: + 43 %

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 20. 3. 2023 / 14:56

Ústecká on-line porada dne 16. 3. 2023 – zpráva krajské rady

Krajská rada Ústeckého kraje je nyní sedmičlenná a pracují v ní členové v sociálních službách, v hygienické službě a ve zdravotnictví.

Aktuality 20. 3. 2023 / 7:44

Královéhradecká krajská rada jednala s hejtmanem a náměstky

V pondělí 13. března se konala schůzka královéhradecké krajské rady s vedením Královéhradeckého kraje.

Aktuality 16. 3. 2023 / 9:02

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Načíst další
 
Napište nám