V těch botách se nedá chodit

I přesto, že se situace na poli osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) zlepšuje, občas se ještě setkám s druhy, kdy si odsloužení osmihodinové neřkuli dvanáctihodinové směny nedovedu představit. Většina zaměstnavatelů nabízí dva až tři druhy obuvi, aby si zaměstnanci mohli vybrat dle svých nohou. I tak někdy není kam sáhnout. Bohužel to řeší tak, že si pořídí svoji obuv a jen nadávají.

Oba kroky jsou špatně. Zaměstnanec nesmí používat svou obuv, která není schválena zaměstnavatelem. Zaměstnavatel nesmí na zaměstnance přenášet finanční plnění. I o tom nám hovoří §104 zákoníku práce. Oboje je porušením legislativy. Zaměstnanci, který by nosil svou obuv, která není schválená, například v případě pracovního úrazu může být kráceno odškodnění úrazu.

Ideálním krokem je tedy opět využít své odbory. Ty mají dle §108 zákoníku práce právo chtít projednat mimo jiné i OOPP. Vzhledem k tomu, že se jedná o OSOBNÍ prostředky, které nesmí bránit ergonomii zaměstnance. Ergonomie nemusí být jediným důvodem. Při jedné kontrole jsem se setkala i s obuví, kterou není možno zcela umýt, přitom na pracovišti hrozí kontakt s biologickým činitelem, který ze stélky z kůže zcela nedostanete.

Základní organizace tedy může oslovit zaměstnavatele. Ideálně již s návrhem, co by rádi a proč.

Uvádím příklad z jednoho protokolu, kdy jsem i v rámci kontroly podpořila následný krok základní organizace: „Základní obuv v hodnotě 350 Kč neodpovídá potřebám provozu z důvodu, že není možné boty omývat a desinfikovat – došlap je ze savého materiálu a v případě potřísnění dochází k trvalému kontaktu s biologickým materiálem.“

Dle praxe ze srovnatelných zařízení navrhuje inspektorka opatření na přehodnocení rizik a využívání vydefinované obuvi např. „xy“, která splňuje potřebné parametry, dá se desinfikovat a dle zaměstnanců srovnatelných subjektů je plně vyhovující. Dalším kladem je, že má i delší funkčnost na rozdíl od současné obuvi, čímž dochází navíc k finanční úspoře zaměstnavatele.

Podobnou cestou můžete postupovat například také u nedostatečného počtu halen, kdy v teplých měsících nemáte potřebné množství na střídání a praní.

Podobné články

Aktuality 7. 7. 2022 / 9:43

Hlaste ty úrazy. A všechny!

„Dobrý den, měla jsem před rokem pracovní úraz a zaměstnavatel mně nechce zaplatit odškodnění.“ Tato věta se bohužel poslední dobou množí.

Aktuality 20. 6. 2022 / 16:01

Povinnosti zaměstnavatele při poskytování ochranných nápojů

Léto už se nám ohlásilo vysokými teplotami, takže je vhodné si připomenout, jaké má zaměstnavatel povinnosti při poskytování ochranných nápojů zaměstnancům.

Aktuality 7. 6. 2022 / 14:18

COVID-19 jako nemoc z povolání v roce 2020 a 2021

V roce 2020 se v seznamu nemocí z povolání poprvé objevilo nové infekční onemocnění – COVID-19, způsobené koronavirem SARS-CoV-2.

Načíst další
 
Napište nám