Vážná pandemická situace někde přinesla zlepšení sociálního dialogu

Do nového roku vstupujeme s přáním lepších a hlavně klidnějších dní. Loňský rok byl v mnoha ohledech specifický a náročný. Již tak těžká povolání ve zdravotnictví a v sociálních službách byla vystavena obrovskému tlaku na skloubení pracovního a rodinného života. Distanční výuka dětí také není žádná procházka růžovou zahradou. A zaměstnanci ve zdravotnických zařízeních nebo v zařízeních sociálních služeb se dostali v práci do zcela neznámé a mimořádné situace spojené s pandemií, kdy mnohokrát museli pracovat přesčas, mimo rozvrh směn atd.

Mnohokrát již bylo z různých míst konstatováno, že toto vše jste zvládli na výbornou a za to vám náleží velké díky. Dovolte, abych se i já přidala a poděkovala vám osobně a popřála vám, aby nastupující rok byl alespoň trochu pracovně pro zaměstnance zdravotnictví a sociálních služeb klidnější.

S koncem roku a příchodem nového se již pravidelně rozjíždějí kolektivní vyjednávání. Rok 2021 přinesl také značné množství změn v právní úpravě zákoníku práce a ostatních pracovněprávních předpisů. Proto není divu, že se poslední dobou množí dotazy ohledně zvyšování mezd a platů, kde naše členy hlavně zajímá, zda se bude skutečně zvyšovat o 10 %, jak bylo slibováno. Velkou neznámou pro všechny je nová právní úprava dovolené. Naši kolegové se zajímají o to, jak se bude dovolená přepočítávat na hodiny a co tato změna přinese třeba při výpočtu dovolené zaměstnanců pracujících na kratší pracovní úvazek (30 hodin týdně apod.).

Jsem velice ráda, že v mnoha zdravotnických zařízeních, ale zejména zařízeních sociálních služeb, kde byl stav koncem roku extrémně náročný z důvodu péče o velké množství covid pozitivních klientů i zaměstnanců, se tato situace zvládla. Podle mých poznatků z praxe přinesla pandemie i jedno pozitivum – v řadě organizací, kde se nám dlouhodobě nedaří vést sociální dialog se zaměstnavatelem na dobré úrovni a kde se musí řešit různé neshody, se tyto problémy odsunuly a tématem č. 1 je, jak zvládnout COVID-19 a jak ochránit pracovníky.

Doufám, že se za pomoci očkování začneme vracet do normálního stavu bez strachu z nákazy a budeme se moci těšit na příchod jara bez obav vyrazit jak do práce, tak za příbuznými a za přáteli.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám