Vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych vás informovala o připravovaných věcných podmínkách pro realizaci projektů pobytových sociálních služeb v rámci Národního plánu obnovy, které teď za náš odborový svaz připomínkujeme. Po jeho schválení vás s ním seznámíme v plném znění. Na schválení tohoto materiálu navazuje rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí, které plánuje na přelomu ledna a února 2023 zveřejnit další výzvu z Národního plánu obnovy na rekonstrukci a novou výstavbu pobytových sociálních služeb, které budou vycházet ze schválených parametrů.
Předmětem toho dokumentu je nastavení materiálně-technických podmínek pro obnovu a zkvalitnění materiálně technické základny stávajících sociálních služeb. Materiál upravuje podmínky budoucích služeb, které je nutné dodržet při rekonstrukci stávajících objektů nebo při výstavbě nových budov. Materiálně technické a provozní podmínky jsou přiblíženy sociálním službám komunitního charakteru a chtějí především pro osoby se zdravotním postižením, aby byly začleněny a staly se součástí komunity, ve které budou žít.
Cílem by mělo podle tohoto materiálu být poskytovat služby sociální péče klientům, zajistit jejich fyzickou i psychickou soběstačnost, podpořit život v jejich přirozeném prostředí a umožnit jim v nejvyšší možné míře zapojení do běžného života. Autoři připravovaného materiálu vycházejí ze zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Oba materiály v sobě zakotvují podpůrné aktivity a projevy svobodné vůle, nezbytné pro „nezávislý způsob života“, uplatňování individuálního přístupu a začleňování osob do společnosti. Tak jako každý občan i osoby se zdravotním postižením musí mít přístup ke službám poskytovaným v domácím prostředí, pobytovým službám a dalším podpůrným komunitním službám, včetně osobní asistence, která je nezbytná pro nezávislý způsob života.
Základním standardem k podpoře nezávislého života pro osoby se zdravotním postižením jsou v pobytových službách zvýšení úrovně bydlení uživatelů v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích a s tím spojené parametry a vybavení budov. Jednotlivé domácnosti by se měly řídit přáními a potřebami klientů v rámci možností poskytovatele za předpokladu zachování standardů kvality poskytovaných sociálních služeb.
Vedle pobytových sociálních služeb je nutné podporovat i další služby, jako je osobní asistence, podpora samostatného bydlení, sociální rehabilitace a sociálně terapeutické dílny. K tomu je potřeba vytvořit zázemí pro terénní a ambulantní sociální služby, které vhodně doplňují systém péče v přirozeném prostředí.
Materiálně technický standard je rozdělen do několika skupin podle míry potřeb jednotlivých uživatelů. Uživatelé se dělí na specifickou cílovou skupinu s vysokou intenzitou potřeby péče a osoby závislé na péči z důvodu stáří patřící do domova se zvláštním režimem. Další skupina zařazená do materiálně technického standardu jsou osoby, které spadají do domova seniorů.
Nové objekty nebo rekonstrukce objektů by měly vycházet z potřeb v kraji a cílových skupin, pro které je nutné tuto službu vytvořit. Volba poskytované sociální služby je realizována na základě individuálních požadavků a osobních preferencí osoby, která o sociální službu žádá.
Sociální služby by měly být dostatečně variabilní, aby se přizpůsobovaly požadavkům klientů a ne obráceně. Zapojení klienta do komunity znamená zapojení do zaměstnání, vzdělávání, kulturního, politického života. Umožnit klientovi kontakt s rodinou, přáteli a dalšími občany v komunitě dle jeho přání a požadavků.
Při zapojení do života v komunitě jsou zjišťovány potřeby, přání, zájmy klienta, ale také využití jeho schopností a zdrojů. Klient si může zvolit, jak se bude stravovat, kolikrát se mu převlékne navíc lůžko nebo uklidí pokoj a koho využije pro tuto službu. Klient si rozhodne, jak bude probíhat jeho běžný den a podle svých možností by se měl zapojovat do denních činností.
Poskytování sociální služby klientovi je průběžně zaměstnanci služby vyhodnocováno. Zaměstnanci jsou metodicky vzděláváni v podpoře klienta v samostatnosti, respektují jeho očekávání, přání a potřeby. Každá taková služba by měla být organizovaná, aby umožňovala individuální přístup ke každému klientovi.
Materiálně technický standard v sobě zahrnuje i personální standard, co v sobě však nezahrnuje, je finanční zátěž. Za poslední rok se změnily podmínky v naší zemi, ekonomická krize, zvýšená inflace, ceny energií a běžného zboží, léků, zdravotních pomůcek, to všechno má citelné dopady také na životy osob se zdravotním postižením a seniorů žijící doma i v sociálních službách. Můžeme se ptát, zda podmínky, které se tvořily před rokem, jsou aktuální a ekonomicky zvládnutelné pro stát, obce, města a v neposlední řadě i pro klienta. Neumím si představit v době, kdy není stabilní financování sociálních služeb, že budou tyto služby pokryty plně z rozpočtu MPSV. Uvidíme při vypořádání připomínek, jaká bude závěrečná podoba celého materiálu.
Zdůrazňuji, že si umím představit takovéto sociální služby. Ale je na to potřeba zajištění dostatku personálu a financí. Pokud tomu tak nebude, budeme mít vystavěné krásné domy z betonu, ale možná prázdné, protože v nich nebudou klienti, kteří na to nebudou mít. Nebudou ani pracovníci, protože na zajištění kvalitní péče musí být dostatek zaměstnanců, kteří se musí adekvátně zaplatit.