Volby rozhodnou také o podmínkách naší práce

V poslední době se mě znovu opakovaně hodně lidí ptalo, zda se mají odbory vyjadřovat k politikům, jejich práci a zda se máme vyjadřovat k volbám. Přiznávám, že od počátku, kdy jsem začala pracovat pro odbory, tak jsem razila myšlenku, že odbory i bez toho, že by byly politickou stranou, dělají politiku, a to ve velmi čisté a krystalické podobě. Nejsme ti, kteří se pohybují v exekutivě, ale přesto se staráme o věci veřejné, máme dlouhodobý program, zastupujeme naše členy, a to nejen z hlediska pracovního práva, ale také z hlediska jejich sociálních a dalších práv. Celou svoji historii se odbory snaží, aby lidé práce dostali za svoji činnost slušnou odměnu a aby jim jejich pracovní a sociální podmínky umožňovaly důstojný život.

Naše politika je průzračná, nemáme z ní žádné desátky, ani výhody, spíš naopak. Za politiky chodíme, vysvětlujeme, snažíme se, aby si naše podněty vzali za své. Je to těžké. K prosazení našich záměrů a cílů potřebujeme partnery. Politiky, kteří jsou ochotní naslouchat. Politiky, se kterými se alespoň v něčem shodujeme. Mnoha politikům kvůli naší sociální politice ležíme v žaludku, občas se o nás „otírá“ kde kdo. Proč? Protože máme paměť, protože neustupujeme z našich zásad, protože nekšeftujeme.

Před volbami je vždy velmi vhodné, abychom si naše zásady, programové priority a historický vývoj připomněli. Musíme situaci hodnotit objektivně. Jak se k nám tedy stavěly a staví různé politické strany? Proč by měla zůstat v Poslanecké sněmovně levice? Koho podporujeme?

Na odborovém svazu jsem od roku 2006. Neuvěřitelná doba, neuvěřitelné zážitky, neuvěřitelné veletoče a postoje politických stran. Moje první období a setkání s politiky bylo něco, co jsem si jako člověk ze zdravotnické praxe neuměla ani představit.

Zdravotnictví za ODS: snaha privatizovat, ignorování zákoníku práce

Návrhy ministra Tomáše Julínka (ODS) na komercionalizaci a privatizaci zdravotnictví si vybavuji dodnes.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) představovala odborům vztyčený ukazováček. Chlap s gulama žádné kompromisy a jednání nechtěl. Dohody nefungovaly, jednání nebylo možné, používaly se vulgární výrazy, zákoník práce byl pro tuto politickou stranu, stejně jako je dosud, červeným hadrem na býka.

A vláda Petra Nečase (ODS)? Kdykoliv jsem mu zavolala, tak měl čas, termíny pro jednání jsem vždy dostala téměř okamžitě. Výsledky? Kdysi, po jednom z našich jednání, se mě ztrápeně zeptal, co bych víc chtěla, než to jednání s ním. Odpověď byla jednoduchá a zřejmá. Chtěla jsem výsledek, domluvu, ale to z hlediska rozdílných názorů a odlišnosti odborové a pravicové ideologie nebylo možné.

Zdravotnictví za TOP 09: tragická personální vyhláška, pokles platů

Stejně tak nebylo možné domluvit se s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Ten něco říkal, ale jinak konal. Nadstandardy pro pacienty, ekonomické podmínky pro jejich léčbu, záměry rušení nemocnic a rozdílné názory na odměňování nemohly vést k dalším posunům. Zvláště tragický byl rok 2013. Na straně jedné formální navýšení platových tarifů o 6,25 % (úžasné číslo), na straně druhé snížení úhrad nemocnicím skoro o 2 mld. Z čeho měly nemocnice navýšit platy, když jim sebral peníze? S některými skutečnostmi jsme se nevyrovnali dosud. Hegerova personální vyhláška drtí zdravotníky dodnes a je vlastně právním zdůvodněním jejich nedostatku.

Sociální služby za TOP 09: žádné dotace, asociální reformy, snaha zrušit tabulky

A co ministři práce a sociálních věcí z dob pravicových vlád?

Jaromír Drábek (TOP 09): sociální služby bez dotačních peněz, návrhy na zrušení tarifních tabulek, asociální reformy.

Nikdy nezapomenu na jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Vysvětlovala jsem mu, v jak těžkém postavení jsou zaměstnanci v sociálních službách. Odpověděl mi, že větší prioritou než lidé pečující o lidi jsou sportovní agentury.

Roky 2006 až 2014 byly roky protestů, demonstrací a snahy udržet sociální a další jistoty, a to včetně zákoníku práce a odměňování.

Bez tehdejšího trvalého tlaku odborů bychom dnes žili úplně jinak!

A co uplynulých osm let? Ani ty nebyly jednoduché, ale ataky na základní sociální práva se nekonaly. Středolevicová vláda ANO a ČSSD ve svých programech zásadní politické změny v našich rezortech neměla. Nicméně každé zvýšení platů a mezd stálo úsilí. Desítky hodin vyjednávání, vysvětlování, dohadování a někdy také nátlaku.

Mzdový vývoj výborně a podrobně popsala v materiálu pro celostátní konferenci kolegyně Ivana Břeňková a stojí za to si ho připomenout. Platy a mzdy v našich rezortech rostly nejrychleji v novodobé historii Česka. Samozřejmě, že růst není rovnoměrný, jsou rozdíly mezi příspěvkovými organizacemi a obchodními společnostmi a jsou odvětví, například lázeňství, vůči kterému má společnost stále obrovský dluh. Máme před sebou hodně práce.

Co bude dál?

To záleží na každém z nás. Všichni máme ve svých rukou naši budoucnost. Společnost se může rozhodnout, že nechce v Poslanecké sněmovně levici a vytvoří jeden jednolitý obraz. To by bylo zásadně špatně. Vládu jednoho názoru jsme tady historicky už měli, levicový extrém byl špatně. Ale špatně by byl také pravicový extrém, který jsme například po vytvoření krajů zažili přes změny nemocnic na obchodní společnosti. S negativními dopady na zaměstnance se v nemocnicích akciovkách v oblasti odměňování potýkáme dodnes.

Můžete namítnout, že levice jsou i Piráti, ale oni sami se této nálepce intenzivně brání a jednání s nimi trochu vázne.

Ve společnosti má existovat alespoň částečná rovnováha a každý výkyv na jednu či druhou stranu nepřinese nic dobrého. ČSSD lavíruje na hranici volitelnosti, a je to především na vás, jestli v Poslanecké sněmovně bude.

Podrobnější informace o programech jednotlivých stran najdete níže jako soubor ke stažení. V dalších souborech ke stažení najdete bližší informace o našich kolezích na kandidátkách.

Odboráři na kandidátkách

ČSSD

Za ČSSD kandiduje spousta slušných a poctivých lidí a také odboráři.

V Jižních Čechách je na kandidátce ČSSD náš Lubomír Francl. Luboš se v sociálních otázkách orientuje velmi dobře, zájmy zaměstnanců hájil jako předseda odborové organizace, člen výkonné rady a nyní jako místopředseda odborového svazu. Určitě ví, co má v parlamentu prosazovat a na čí straně stát. Odborářů je spousta a kroužek pro Luboše je tím nejmenším J.

V Pardubickém kraji za ČSSD kandiduje naše regionální manažerka Ivana Burešová. Ivana bojuje za zaměstnance a zlepšení jejich pracovních podmínek celý život. Pomoc jiným má v krvi.

Každý hlas má váhu, každý hlas má smysl. Velmi slušným a poctivým člověkem, se kterým léta spolupracujeme, je i současná poslankyně Alena Gajdůšková ve Zlíně a také Jana Maláčová v Praze.

Ano, Jana Maláčová. Není to žádná Venezuela, je to vzdělaná mladá žena, která má v životě srovnané priority. Jana je předobrazem moderního levicového politika, na kterého ale bohužel část naší společnosti ani po třiceti letech demokracie není připravená. Její návrhy jsou nadčasové a musí se posuzovat komplexně.

Naše společnost má velký problém. V reálu stále totiž nerozlišujeme pojmy sociální a socialistický. Na jednu hromadu házíme to, co je rozmařilost, a to, co společnost udržuje soudržnou a chrání většinu. Lidé, kteří nemají „co do huby“, nemívají zábrany. Existenční problémy pak každý řeší po svém a společnost jako celek má problém. Určitě v budoucnu nechceme další rozšiřování sociálně vyloučených lokalit a obavy z lidí na pokraji společnosti.

Tisíce let ověřily, že sociální pomoc je nástrojem k vyrovnávání obrovských sociálních rozdílů. K sociální pomoci samozřejmě patří solidarita a přerozdělení míry bohatství ve společnosti. Normální bude, až za minimální mzdu člověk uživí rodinu.

KSČM

Za levici máme ještě další kandidátku. V Královéhradeckém kraji najdete na kandidátce KSČM Ivu Řezníčkovou. Také Ivka je člověk plný entuziazmu a potřeby pomáhat jiným.

ANO

A co ANO? Premiér Andrej Babiš stejně jako Miloš Zeman budí obrovské vášně. Lidé ho buď milují, nebo nenávidí. Kompromisy nebo netečnost vůči němu téměř neexistují.

Andrej Babiš je politik, podnikatel, manažer, ale také člověk se sociálním cítěním. Za své bere i drobné podněty. Často pomáhá tak, že o tom ani nevíte, lidé mu nejsou lhostejní.  Setkávali jsme se velmi často a opakovaně. Byly doby, kdy v legraci říkal, že mně vidí víc než vlastní ženu. Bylo to a je to tím, že problémů v našich rezortech bylo hodně a on má jako premiér konečné slovo. Tíhu zodpovědnosti si nese každý z nás a nakonec musí někdo rozhodnout. Andrej Babiš je ten, kdo rozhoduje. A za mě je to také ten, kdo drží slovo. Do vážného rozporu jsme se za osm let dostali jen jedenkrát. Pokaždé jsme dokázali najít kompromis, a toho si na Andreji Babišovi jako premiérovi cením nejvíce.

Za ANO kandidují také další kandidáti, se kterými máme dlouhodobou spolupráci. Někteří jsou navíc odboráři.

V Praze křeslo v Poslanecké sněmovně obhajuje předsedkyně odborové organizace IKEM Věra Adámková.

V Olomouckém kraji je na kandidátce Milan Brázdil, se kterým jsme řešili odměny a výsluhy pro záchranáře. Když to šlo, tak pomohl.

Mnoho záležitostí jsme řešili s Janou Pastuchovou z Liberce.

Piráti

Kandidáta odboráře máme také v řadách Pirátů.

Na Vysočině je na kandidátce Mirek Vácha, záchranář a aktivní odborář. I on umí a ví.

Čtěte, prosím, programy politických stran.

Vážené kolegyně a kolegové, určitě máte na výběr. Prosím, važte, komu dáte důvěru a hlas. Volte rozumem a čtěte programy politických stran. Ten, kdo už nyní uvádí, že nechce zvyšovat minimální mzdu, odmítá práva zaměstnanců, chce snižovat rozsah zdravotní péče a prosazuje rozšíření soukromých zájmů ve veřejných službách, není politik nakloněný zaměstnancům a odborům.

Pamatujte, že podle toho, jak ve dnech 8. a 9. října zvolíte, budeme příští čtyři roky pracovat.  Je to na vás, zda to budou léta demonstrací a stávek, nebo léta klidu a rozvoje.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 19. 10. 2021 / 22:27

Sekce pracovníků hygienické služby s ministrem zdravotnictví

Poslední jednání výboru sekce pracovníků hygienické služby odborového svazu před volbami do Poslanecké sněmovny se konalo 22. září 2021.

Aktuality / 20:49

Nároky členů volební komise při volbách do Poslanecké sněmovny

Nároky členů okrskové volební komise upravují zejména následující právní předpisy: zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky ...

Aktuality 15. 10. 2021 / 23:21

Změny v důchodovém pojištění

Na přelomu srpna a září 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována řada nových a novelizovaných právních předpisů.

Načíst další
 
Napište nám