Výbor sekce sociál jednal se zástupci záchranářů a MPSV

Sekce sociál se na svých pravidelných jednáních zabývá aktuální problematikou v oblasti sociálních služeb. Na jednání výboru sekce dne 6. června byli přizváni také zástupci sekce zdravotnických záchranných služeb Vít Přibylík a Martin Vostal a vedoucí oddělení koncepce sociální práce a vzdělávání Ministerstva práce a sociálních věcí Mgr. Jan Vrbický.

Výbor sekce se na jednání zabýval aktuálními informacemi z resortu, navýšením platů zaměstnanců a návrhy na změny v legislativě, probíhající transformací psychiatrických nemocnic a dopady do sociálních služeb. V souvislosti s průběhem reformy psychiatrické péče a jejím dopadem do sociálních služeb byl schválen návrh na uspořádání konference v roce 2023 na téma „Jak poskytovat bezpečně služby zdravotní a sociální v souvislosti s reformou psychiatrické péče“.

Hlavním bodem na programu jednání sekce bylo zajištění zdravotní péče ZZS v pobytových zařízeních sociálních služeb. Diskusi o častých výjezdech ZZS do pobytových zařízení sociálních služeb otevřel Vít Přibylík ze ZZS Moravskoslezského kraje prezentací výjezdů, a to nejen dle závažnosti stavu klientů, ale i v souvislosti s náklady. Informace doplnil Martin Vostal ze ZZS Pardubického kraje. Z předložených dat vyplynula četnost výjezdů v případech minimálních zdravotních potíží klientů, které byly ošetřeny na místě, a nezávažných onemocnění, kdy nebyly ohroženy vitální funkce klienta.

Členové výboru sekce informovali o nedostatku personálu v sociálních službách, o jeho kompetencích, nedostatku zdravotních sester na směně. V mnoha zařízeních zajišťuje zdravotní péči jedna sestra na směně, anebo z důvodu nedostatečného počtu personálu nejsou na noční směně sestry vůbec.

Mgr. Jan Vrbický se se zájmem zapojil do diskuse a na základě předaných informací k aktuálnímu tématu byla dohodnuta další spolupráce.

Foto Jana Hnyková

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 20:11

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 18. 2. 2023 / 21:01

Sekce jednala ZZS o důchodech, kompetencích i odměňování

Po podzimním výjezdním zasedání na Moravě se záchranáři 15. února opět sešli v Praze na tradiční jarní schůzce.

Aktuality 22. 1. 2023 / 20:56

Speciální důchody zdravotnických záchranářů – odpovědi na dotazy

Přinášíme odpovědi na otázky, které se nejčastěji objevují v souvislosti se speciálními důchody zdravotnických záchranářů. Odpovědi byly konzultovány s odbornými pracovníky MPSV.

Načíst další
 
Napište nám