Vyhladit svobodu nelze, smutné setkání s ukrajinskými kolegy

Více než 265 zástupců odborových svazů veřejných služeb z celého světa se 2. března on-line sešlo se svými kolegy z Ukrajiny. Setkání se zúčastnili kolegové z Evropy i z dalších států od Austrálie po Kanadu. Byli jsme od sebe daleko, ale velmi blízko. Poslouchali jsme bolestné zprávy z Ukrajiny, sdíleli podporu, solidaritu s Ukrajinou.

Prezident Ukrajinského odborového svazu státních pracovníků Yurii Pizhuk, vyjádřil své poděkování za slova solidarity a popsal je jako „paprsky slunce pro někoho, kdo se skrývá ve sklepě“. Při jeho vystoupení byla slyšet ozvěna sirén v pozadí, svěřil se, že mu sílu dodávají slzy jeho dětí na rukou. Emotivně sdělil, že „je nemožné vystřílet a vyhladit svobodu“.

Viktoria Koval z Ukrajinského svazu zdravotnických pracovníků chválila všechny zaměstnance za to, že vytrvali a poskytují péči v době, kdy jsou jejich pracoviště ničena a nemocnice bombardovány. Ničeny jsou školy, děti se učí ve sklepích.

Obzvláště je nejistá situace v energetickém sektoru. Prezident ukrajinského odborového svazu jaderných pracovníků Valerij Matov sdělil, že se ruští vojáci blíží k Záporožské jaderné elektrárně, největší evropské jaderné elektrárně. Aktivisté a obyvatelé staví zátarasy. Ruským vojskem byla dobyta Černobylská jaderná elektrárna, dělníci, kteří tam pracují, se stali rukojmími, ale musí dále pracovat, aby zamezili stoupající radiaci.

Ukrajinští uprchlíci potřebují připravit další zóny, které umožní jejich průchod a dostatek potřebného základního vybavení, oblečení, léků a jídla.

Ukrajinští odboráři vyžadují především okamžité příměří a konec války. Prvním cílem konfliktů jsou právě veřejné služby, energetika, zdravotnictví, školství. Odboráři naléhají na Evropskou unii, zdůraznili význam bezletových zón a přístupových jednání k EU.

Odboráři ze sousedních států, včetně České republiky, sdělili, že je velká podpora a příjem uprchlíků. Kolegyně z Odborového svazu jaderné energie z Litvy sdělila, že někteří z litevských mužů jsou připraveni jít bojovat na Ukrajinu. Není to jen ukrajinská válka, ale boj za lidskost, demokracii, svobodu, budoucnost, děti. Každý Litevec chce přispět k této pomoci. Pokud nebudeme nyní stát při sobě, další by mohla být napadena Litva, Lotyšsko, Estonsko a dále.

On-line setkání organizovala Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a světová Konfederace odborových veřejných služeb (PSI). EPSU a PSI odsoudily ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, požadují, aby všechny ruské síly okamžitě opustily Ukrajinu. Územní celistvost Ukrajiny a její bezpečnost musí být respektována, stejně jako její politická nezávislost jakožto demokratického státu. EPSU a PSI vyzvaly zástupce odborů, aby svazy přispěly do společného fondu solidarity.

Ing. Ivana BŘEŇKOVÁ, členka výkonného výboru EPSU, vedoucí právního a sociálního oddělení OS

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 15:29

Odboráři na jednání v Bruselu podpořili turecké kolegy

Stálý výbor Evropské federace odborových svazů veřejných služeb pro zdravotnictví a sociální oblas (WGHSS EPSU) jednal ve čtvrtek 23. února 2023 v Bruselu.

Aktuality 31. 1. 2023 / 10:49

Podpořili jsme britské odboráře v jejich obraně práva na stávku

Vláda Velké Británie útočí na právo na stávku a navrhuje legislativu, která přitvrdí podmínky pro stávkující odbory veřejných služeb, včetně zdravotnictví.

Aktuality 7. 1. 2023 / 9:31

Demonstrace v Bruselu: Proměňte včerejší potlesk za vyšší platy

V pátek 9. prosince 2022 se v Bruselu konala demonstrace evropských odborářů veřejných služeb ze zdravotnictví a sociální péče.

Načíst další
 
Napište nám