Výkonná rada v březnu

Jednání výkonné rady v úterý 12. března se zabývalo přípravou společného jednání krajských rad, výkonné a dozorčí rady odborového svazu, které se uskuteční ve dnech 10. a 11. dubna v Kolíně. Cílem setkání je nejen předání informací o aktuální situaci ve zdravotnictví a sociálních službách a v odborovém svazu, ale především výměna zkušeností. Jednotlivé krajské rady by měly informovat své kolegy o tom, co se jim v práci osvědčilo, co nikoliv, jak postupují při řešení problémů, jak spolupracují s vedením kraje i s jednotlivými odborovými organizacemi atd.

Vedení odborového svazu informovalo o jednáních, která vedlo, a o akcích, jichž se zúčastnilo.

Předsedkyně Dagmar Žitníková zdůraznila, jak vážné důsledky pro zdravotnictví a pacienty by měl návrh na zrušení plateb státu za tzv. státní pojištěnce. Vysvětlila také, jak obrovské nebezpečí se skrývá v podání senátorů Ústavnímu soudu. Hlavním cílem není to, co se uvádí, tedy odstranění nerovných plateb, což je opravdu problém, který je třeba adekvátně řešit. Cílem je umožnit ve zdravotnictví podnikání bez jakýchkoliv regulací. Proto by se Ministerstvo zdravotnictví i vláda měly proti senátnímu návrhu postavit.

Pokud jde o diskusi o rozšiřování kompetencí nelékařských zdravotnických pracovníků, odborový svaz upozorňuje, že v současné personální situaci v nemocnicích by šlo o hazard. Odborový svaz se rozšíření těchto kompetencí nebrání, ale musí k tomu být vytvořeny podmínky.

Odborový svaz dál vytrvale upozorňuje na vážné a podceňované důsledky současného přístupu k transformaci psychiatrické péče a navrhuje, aby se na toto téma uspořádalo jednání u kulatého stolu.

Odborový svaz dál jedná o zhoršující se situaci v hygienické službě, způsobené především jejím podfinancováním. A razantně odmítá, aby se hygienické služby týkalo avizované snižování počtu státních zaměstnanců.

V souvislosti se současným výskytem spalniček členové výkonné rady upozornili na zcela chaotický přístup k očkování zaměstnanců nemocnic, sociálních služeb i záchranek.

Trvá problém při vyjednávání kolektivní smlouvy vyššího stupně, protože asociace nemocnic znovu uvedly, že nejsou zaměstnavatelé. Odborový svaz proto požádal Ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele.

V sociálních službách trvají problémy s tím, jak si jednotliví ředitelé vykládají kritéria pro nárok zaměstnanců na dodatkovou dovolenou.

Odborový svaz dál prosazuje sjednocení platů a mezd v nemocnicích a hledá legislativní možnosti, jak toho dosáhnout.

Členové výkonné rady a členové vedení OS probrali, jak vypadají jednání v jednotlivých krajích a odborových organizacích a nadcházející akce.

O činnosti dozorčí rady informovala její předsedkyně Soňa Vytisková.

Výkonná rada schválila směrnici o hospodaření OS, vzala na vědomí rezignaci Jiřího Nováčka na funkci ve výboru sekce zdravotnických záchranných služeb. Na jeho místo do výboru sekce jmenovala na návrh sekce Pavla Zdražila ze ZZS Kraje Vysočina.

Výkonná rada podpořila stávkovou pohotovost odborářů z orlovské nemocnice.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 7. 6. 2022 / 13:02

Po dvouleté přestávce jsme se sešli se slovenskými kolegy

Po dvou letech jsme konečně mohli uskutečnit společné jednání výkonné rady a dozorčí rady našeho odborového svazu a výkonného výboru Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb.

Aktuality 27. 5. 2022 / 12:13

Výkonná rada v květnu

Vzhledem k následujícímu setkání se slovenskými kolegy nejednala výkonná rada OS v obvyklém druhém týdnu v měsíci, ale ve čtvrtek 26. května dopoledne společně s dozorčí radou OS.

Aktuality 12. 4. 2022 / 15:23

Výkonná rada v dubnu

Výkonná rada OS na svém jednání v úterý 12. dubna zhodnotila březnové porady předsedů a dalších zástupců odborových organizací s vedením odborového svazu a zabývala se přípravou setkání se slovenskými kolegy.

Načíst další
 
Napište nám