Rychlá a vynikající práce jihomoravských odborářů zabránila transformaci nemocnic

Jsou odbory akceschopné, nebo jsme ti, kteří ustrnuli v čase? V mnoha případech dostáváme různé nálepky a okolo naší činnosti se rojí polopravdy, mýty a často i nesmysly. Ve skutečnosti naši odboráři svými činy opakovaně prokázali, že dobře víme, co chceme, nebo co nechceme. Poslední významnou akcí, kterou jsme společně zvládli, byl nikým nečekaný záměr Jihomoravského kraje transformovat jeho nemocnice z příspěvkových organizací na obchodní společnosti.

Ze dne na den se museli předsedové odborových organizací z nemocnic Znojmo, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Kyjov, Ivančice, Letovice, Tišnov a Hustopeče zmobilizovat a řešit případně nevratné rozhodnutí Rady Jihomoravského kraje. Kolegové spolu s členy naší krajské rady prokázali, že jsou lidé na svém místě.

 • Poté, co jsme obdrželi materiál k transformaci, uskutečnilo se on-line jednání všech zástupců z nemocnic a členů krajské rady Jihomoravského kraje.
 • Další den členka krajské rady Hana Kudličková odmítla záměr transformace na jednání Komise sociálně-zdravotní Rady Jihomoravského kraje, kam dochází, jako host.
 • Následně jsme se v průběhu několika málo hodin domluvili na Petici proti záměru Jihomoravského kraje transformovat nemocnice zřizované Jihomoravským krajem do jedné akciové společnosti s nemocnicemi Znojmo, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Kyjov, Ivančice, Letovice, Tišnov a Hustopeče jako odštěpnými závody.
 • Odborový svaz a předsedové odborových organizací napsali nesouhlasné stanovisko k transformaci všem zastupitelům.
 • Velmi rychle jsme svolali společné jednání k návrhu na další postup, a to za účasti LOK-SČL.
 • Na toto jednání navázala společná tisková konference.
 • Další den následovalo jednání s hejtmanem Jihomoravského kraje a radními.
 • Nesouhlasné stanovisko za odbory zaznělo také na jednání zdravotní komise tripartity, kde vystoupil člen krajské rady Jiří Škárek.
 • Člen výkonné rady OS a předseda krajské rady Tomáš Havlásek poskytl rozhovor mediím.
 • Předsedové odborových organizací oslovili starosty a pečlivě vysvětlovali, v čem odbory vidí nebezpečí změny.
 • Obrovská vlna solidarity se zvedla také v dalších odborových svazech a odborových organizacích. Petici podpořili nejen odboráři z našeho svazu, ale i ostatní v rámci ČMKOS.

Každý přispěl k celkovému výsledku, jímž je stažení bodu o transformaci nemocnic z jednání Zastupitelstva Jihomoravského kraje. S kolegy jsme vyhráli bitvu. O budoucí podobě krajského zdravotnictví ovšem rozhodnuto není. Před námi je další vysvětlování a další práce. Myslím, že při této příležitosti je nutné zopakovat, že odborářům záleží jak na budoucnosti zaměstnanců, tak pacientů. A jen společně jsme úspěšní. Moc vám všem děkuji.

Podobné články

Aktuality 24. 2. 2023 / 15:21

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 22. 2. 2023 / 8:50

Reakce Jihomoravského kraje na petici proti transformaci nemocnic

Jihomoravští odboráři společně s odborovým svazem na podzim roku 2022 svými společnými a razantními akcemi zabránili transformaci nemocnic na obchodní společnosti.

Aktuality 12. 11. 2022 / 22:38

Zamyšlení nad transformací nemocnic v Jihomoravském kraji

V říjnu byla hlavním tématem pro odborové organizace nemocnic v Jihomoravském kraji jejich transformace.

Načíst další
 
Napište nám