Význam odborů bude narůstat

Myslíš, že Rusko použije jaderné zbraně, zeptal se mě s obavou v očích kolega v práci. Ne, nevěřím tomu, ale… S hrůzou jsem si uvědomil, že od počátku pandemie covidu jsem se už tolikrát zmýlil ve svém úsudku, že nedokážu dávat jednoznačné odpovědi. Svět, do kterého jsem se narodil, mi postupně mizí před očima. No a válka na Ukrajině pro dosavadní způsob života píše závěrečnou kapitolu. Postupně přicházíme o všechny jistoty, které nám dávaly falešný pocit bezpečí, a s obavami hledíme do budoucnosti. Možná to náš národ přivede zpět k vyšším hodnotám, ale na této zemi se také občas potřebujeme o něco opřít.

Co s námi bude dál. Sledujeme špatné právy v televizi, hrůzy války, dopady přílivu uprchlíků, přetrvávající epidemii, narůstající ceny energií a hrozbu jejich nedostatku. To vše má negativní vliv na naši náladu, přináší strach, prohlubuje úzkost a další psychické potíže. Ze zpravodajství máme pocit, že současná vláda chce pomáhat všem, jen ne občanům naší země, od kterých očekává pouze oběti. Pomáhat potřebným finančně či skutkem je bohulibé, ale ze strany vlády je to už bráno jako nějaká samozřejmost, jako morální povinnost. Takhle to určitě dál nepůjde.

Pravicová vláda ze své podstaty nemá potřebu řešit problémy obyčejných lidí. Hned po volbách začala usilovat o úspory v rozpočtu roku 2022, úspory na úkor většiny obyvatel naší země. Přibývá domácností na pokraji chudoby, kterým narůstající ceny energií a inflace přinášejí vážné existenční potíže. Ještěže se vedení našeho svazu podařilo uhájit nárůst platu pro většinu našich členů, což přispělo i k růstu mezd v nestátních zařízeních. Přesto se i naše situace bude časem zhoršovat.

Proto bude opět narůstat význam odborů jako instituce, která má chránit práva zaměstnanců, usilovat o zlepšení životních podmínek jejich rodin i všech obyvatel naší země. Na rozdíl od politických stran, které hájí především zájmy mocných a vlivných skupin, odbory zastupují zájmy většiny občanů. Odbory nejsou spojeny s žádnou politickou stranou. Strany přicházejí a odcházejí, chvíli vládnou, nebo jsou v opozici, případně mizí z politické scény. Odbory tady zůstávají i přes dlouhodobé snahy o jejich likvidaci. A budou tady do té doby, dokud bude třeba hájit práva jejich členů. Takže velmi dlouho.

Kvalita odborové práce se odvíjí od funkcionářů, kteří ji reprezentují. Jsme jenom lidé, s dobrými vlastnostmi, schopnostmi, kvalitami a krásnými ideály, ale také děláme chyby a máme různé slabosti a nedostatky. Je důležité, abychom si do vedoucích funkcí volili kandidáty, kteří mají širokou podporu a důvěru členů. Aby nás byli schopni převést těžkým obdobím, které je před námi. Mnozí současní funkcionáři jsou už unaveni a problémy poslední doby je vyčerpaly natolik, že potřebují předat funkce jiným.

Proto je třeba, abyste mezi sebou hledali vhodné kandidáty na předáky v našem odborovém svazu. Prosím, abyste se vší vážností a zodpovědností přistupovali k vyplnění kandidátek a odeslali je do ústředí OS. Chci věřit tomu, že na krajských konferencích a sjezdu našeho odborového svazu si zvolíme dobré funkcionáře, kterým bude záležet na potřebách členů a dobrém fungování celého Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří hájí zájmy členů odborových organizací, na úkor svého času, rodiny, peněz a mnohdy i zdraví. Jsem přesvědčen, že práce pro druhé není marná, jen často málo oceněná.

Na shledanou v lepších časech.

Jan Zatloukal,  člen výkonné rady OS za Olomoucký kraj – vizitka

V roce 1989 jsem nastoupil do Fakultní nemocnice v Olomouci, kde jsem pracoval nejprve jako sanitář a později, po absolvování zdravotnické školy, jako sestra u lůžka na neurologické klinice. Od roku 1993 pracuji na zdravotnické záchranné službě v Olomouci. Zde jsem se podílel na založení odborové organizace v roce 2003. Jsem předsedou naší organizace, předsedou krajské rady, členem výkonné rady a garantem sekce zdravotnických záchranných služeb při odborovém svazu. Pokud mi zůstává volný čas, tak se ho snažím trávit se svou početnou rodinou, mám rád přírodu, hudbu, film a mnoho dalších věcí, které nám zpříjemňují život na této zemi.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám