Zamyšlení nad transformací nemocnic v Jihomoravském kraji

V říjnu byla hlavním tématem pro odborové organizace nemocnic v Jihomoravském kraji jejich transformace. V obecné rovině téma sahá až do roku 2020, kdy byla schválená Koncepce zdravotnictví Jihomoravského kraje. Nyní se najednou objevila zpráva, že krajští radní 12. října 2022 odsouhlasili na svém jednání, že by se měla v budoucnu z nemocnic stát jedna velká akciová společnost, jejímž jediným akcionářem bude Jihomoravský kraj.

Ve čtvrtek 3. listopadu 2022 se měl tento záměr schválit zastupitelstvem pod bodem 61. Jenže za bývalého radního pro zdravotnictví byla ve hře jedna velká příspěvková organizace, nikoliv akciová společnost!

S radním pro zdravotnictví Jiřím Kasalou (ODS+Svobodní+SOM) máme jednání tak jednou za čtvrt roku v rámci krajské tripartitní komise pro zdravotnictví. Bohužel ani na jednom jednání se o transformaci nezmínil, i když byl několikrát dotázán. Prý transformace nespí, je vytvořena pracovní skupina atd.

Ihned po zveřejnění zprávy, že se má stát z devíti nemocnic v Jihomoravském kraji akciová společnost, se daly věci do pohybu.

Zástupci odborových organizací z jihomoravských nemocnic příspěvkových organizací spolu s předsedkyní odborového svazu Dagmar Žitníkovou a předsedou LOK-SČL Martinem Englem informovali 25. října na tiskové konferenci v Brně o nesouhlasu odborů s transformací nemocnic do jedné akciové společnosti a vysvětlili také důvody tohoto nesouhlasu. Navíc se rozšířila petice, kterou podepisují nejen zaměstnanci nemocnic, ale i občané v celém Jihomoravském kraji.

Ve středu 26. října 2022 byli všichni zástupci odborových organizací z jihomoravských nemocnic, kterých se transformace týká, pozváni na jednání k radnímu Kasalovi. Vedení Jihomoravského kraje ještě tentýž den informovalo, že bod o transformaci krajských nemocnic na akciovou společnost na listopadové jednání zastupitelstva nezařadí. Dobrá a hlavně rychlá práce celého týmu včetně předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové vedení Jihomoravského kraje zaskočila.

A proto se ptám: Co by se stalo, kdyby odborové organizace nezasáhly? Je možné, že záměr, který se týká široké veřejnosti, by se v tichosti odsouhlasil a přes to nejede vlak? Radní Kasala nás na posledním jednání ubezpečoval, že to nebylo myšleno tak, že si radní něco odsouhlasí a v rychlosti nechají posvětit zastupitelstvem a tak to bude. Skutečně?

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám