Zástupci odborů, zaměstnavatelů a ČLK jednali s koalicí a ministrem zdravotnictví

Kvůli aktuální situaci ve zdravotnictví se v úterý 10. června sešli zástupci odborů, zaměstnavatelů a České lékařské komory s předsedy koaličních stran a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Premiér a oba vicepremiéři si vyslechli názory a návrhy na řešení dlouhodobě trvající krize ve zdravotnictví.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek připomněl nízký objem finančních prostředků, které vydává ČR na zdravotnictví, a nutnost provozovat zdravotnictví na neziskových principech. ČLK zpracovala návrh zákona o neziskových nemocnicích a během jednání ho Milan Kubek předal premiérovi a všem přítomným.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel hovořil o nutnosti změnit systém vzdělávání lékařů a řešit přesčasovou práci.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich uvedl, že letošní úhradová vyhláška sice sbližuje základní sazby, ale některé nemocnice se kvůli ní dostávají do stále větších ekonomických problémů. Je nutné narovnat úhrady a řešit novelu sazebníku výkonů.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková se vrátila k důsledkům podfinancování nemocnic, které se projevily snížením počtu personálu a platů. Požádala o řešení nedostatku financí. Nápravu současného stavu nelze podle odborů provést bez zvýšení finančních prostředků do zdravotnictví.

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Ivana Břeňková upozornila na nutnost ochrany veřejného zdraví.

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala připomněl tristní situaci v nemocnicích následné péče.

K situaci se vyjádřil také premiér, oba vicepremiéři a ministr zdravotnictví.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda má zdravotnictví jako jednu ze základních priorit a chce, aby pacienti měli zabezpečený přístup ke kvalitní péči a aby se zdravotnictví stabilizovalo i personálně.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek sdělil, že je potřeba řešit, zda bude naše zdravotnictví nadále socialistické – zda bude zabezpečovat všechno všem, nebo zda se v něm uplatní tržní prvky.

Vicepremiér Andrej Babiš zopakoval, že je nutné ve zdravotnictví ucpat černé díry a akceptovat stav ekonomiky. Pokud jde o zvýšení financí, ve vládě se nyní diskutuje o odvodech OSVČ na zdravotní pojištění.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček připomněl všechny dosavadní kroky jeho resortu a sdělil, že je připraven se velmi aktivně zabývat návrhy na řešení stávající situace. Předsedkyně Žitníková připomněla žádost o vytvoření pracovní skupiny ke změně personální vyhlášky a za odbory vyjádřila podporu návrhu na sloučení „státních“ zdravotních pojišťoven.

V závěru jednání se zúčastnění dohodli, že podobné jednání by se mělo konat také na podzim.

Foto: Macciani

Podobné články

Aktuality 29. 6. 2022 / 20:57

Sekce PHS jednala o odměňování, financování a nové systemizaci

Poslední jednání sekce pracovníků hygienické služby se před dobou dovolených konalo 29. června 2022 v budově odborového svazu.

Aktuality / 10:31

Vláda slíbila 10 % pro nejhůře placené zaměstnance, jednání budou pokračovat

V úterý 28. června se na Úřadu vlády konalo další kolo jednání o valorizaci platů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy. Jednání se zúčastnili zástupci všech vládních stran.

Aktuality 28. 6. 2022 / 11:04

Hledáme nového kolegu či kolegyni

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR hledá regionálního manažera/manažerku pro Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj

Načíst další
 
Napište nám