Zástupci odborů, zaměstnavatelů a ČLK jednali s koalicí a ministrem zdravotnictví

Kvůli aktuální situaci ve zdravotnictví se v úterý 10. června sešli zástupci odborů, zaměstnavatelů a České lékařské komory s předsedy koaličních stran a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Premiér a oba vicepremiéři si vyslechli názory a návrhy na řešení dlouhodobě trvající krize ve zdravotnictví.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek připomněl nízký objem finančních prostředků, které vydává ČR na zdravotnictví, a nutnost provozovat zdravotnictví na neziskových principech. ČLK zpracovala návrh zákona o neziskových nemocnicích a během jednání ho Milan Kubek předal premiérovi a všem přítomným.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel hovořil o nutnosti změnit systém vzdělávání lékařů a řešit přesčasovou práci.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich uvedl, že letošní úhradová vyhláška sice sbližuje základní sazby, ale některé nemocnice se kvůli ní dostávají do stále větších ekonomických problémů. Je nutné narovnat úhrady a řešit novelu sazebníku výkonů.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková se vrátila k důsledkům podfinancování nemocnic, které se projevily snížením počtu personálu a platů. Požádala o řešení nedostatku financí. Nápravu současného stavu nelze podle odborů provést bez zvýšení finančních prostředků do zdravotnictví.

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Ivana Břeňková upozornila na nutnost ochrany veřejného zdraví.

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala připomněl tristní situaci v nemocnicích následné péče.

K situaci se vyjádřil také premiér, oba vicepremiéři a ministr zdravotnictví.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda má zdravotnictví jako jednu ze základních priorit a chce, aby pacienti měli zabezpečený přístup ke kvalitní péči a aby se zdravotnictví stabilizovalo i personálně.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek sdělil, že je potřeba řešit, zda bude naše zdravotnictví nadále socialistické – zda bude zabezpečovat všechno všem, nebo zda se v něm uplatní tržní prvky.

Vicepremiér Andrej Babiš zopakoval, že je nutné ve zdravotnictví ucpat černé díry a akceptovat stav ekonomiky. Pokud jde o zvýšení financí, ve vládě se nyní diskutuje o odvodech OSVČ na zdravotní pojištění.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček připomněl všechny dosavadní kroky jeho resortu a sdělil, že je připraven se velmi aktivně zabývat návrhy na řešení stávající situace. Předsedkyně Žitníková připomněla žádost o vytvoření pracovní skupiny ke změně personální vyhlášky a za odbory vyjádřila podporu návrhu na sloučení „státních“ zdravotních pojišťoven.

V závěru jednání se zúčastnění dohodli, že podobné jednání by se mělo konat také na podzim.

Foto: Macciani

Podobné články

Aktuality 14. 11. 2022 / 21:07

Bylo mně ctí a těším se na další čtyři roky spolupráce

V životě každého člověka jsou významné chvíle a milníky, které často rozhodují o jeho dalších krocích. Významné milníky má i náš svaz a mezi ty nejdůležitější patří sjezd.

Aktuality / 20:53

Výkonná rada v listopadu

Těsně před zahájením sjezdu OS se ve středu 9. listopadu na posledním společném jednání v dosavadním složení sešly výkonná a dozorčí rada odborového svazu.

Aktuality 12. 11. 2022 / 23:46

Projekt Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb

V hotelu Duo v Praze se 2. listopadu 2022 uskutečnila závěrečná konference projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb, ...

Načíst další
 
Napište nám