Žitníková a Břeňková jednaly s ministryní Müllerovou

Předsedkyně Dagmar Žitníková spolu s místopředsedkyní Ivanou Břeňkovou jednaly v pondělí 25. března o situaci v sociálních službách s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou.

Jednání mělo dva významné body.

První se týkal současné situace v sociálních službách a nedostatku financí. Odbory seznámily ministryni s tím, že opakovaně žádaly jejího předchůdce ministra Drábka o zvýšení částky na dotace poskytovatelům. Ze zkušeností z minulých let je evidentní, že částka 6,1 mld. na dotace je nedostatečná a že pokud se nezvýší objem finančních prostředků, tak dojde k zániku některých zařízení a ke zvýšení nezaměstnanosti. Ministryně námitky odborů uznala, na MPSV jsou požadavky na druhé kolo dotačního řízení okolo jedné miliardy. Situaci bude řešit s ministrem financí a premiérem.

Druhým pro odbory neméně významným bodem jednání bylo sdělení odborů ministryni, že požadují dodržení slibu jejího předchůdce a také premiéra ČR zvýšit tarify pro zaměstnance v sociálních službách. Předsedkyně OS předložila ministryni chronologii jednání a závěry ze schůzek ke zvýšení platů a požádala ji o urychlené řešení. Místopředsedkyně OS připomněla, že jednání probíhala i za účasti zástupců krajů a že zaměstnanci v sociálních službách čekají na zvýšení platů několik let.

Paní ministryně reagovala, že chce, aby se platy zvýšily. Nicméně MPSV má představu, že zvýšení nebude pro všechny zaměstnance, ale jen pro pracovníky v sociálních službách a sociální pracovníky. Nyní je dle MPSV potřeba návrh tarifní tabulky přepracovat a zajistit zdroje.

Odbory se zajištěním zdrojů souhlasí, jejich požadavkem je, aby bylo explicitně řečeno, kolik financí se na zvýšení platů uvolní. Přepracování tabulky odbory vidí jako problém, odborový svaz požaduje zvýšení platů všem zaměstnancům v sociálních službách.

Závěr z jednání byl, že MPSV připraví návrh a ten zašle odborům.

Podobné články

Aktuality 14. 11. 2022 / 21:07

Bylo mně ctí a těším se na další čtyři roky spolupráce

V životě každého člověka jsou významné chvíle a milníky, které často rozhodují o jeho dalších krocích. Významné milníky má i náš svaz a mezi ty nejdůležitější patří sjezd.

Aktuality / 20:53

Výkonná rada v listopadu

Těsně před zahájením sjezdu OS se ve středu 9. listopadu na posledním společném jednání v dosavadním složení sešly výkonná a dozorčí rada odborového svazu.

Aktuality 12. 11. 2022 / 23:46

Projekt Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb

V hotelu Duo v Praze se 2. listopadu 2022 uskutečnila závěrečná konference projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb, ...

Načíst další
 
Napište nám