Žitníková a Engel jednali s Němečkem o zvýšení platů a mezd v roce 2016

V pondělí 27. července odpoledne, po jednání tripartity, se sešla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková spolu s předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martinem Engelem s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem a jeho náměstky Lenkou Teska Arnoštovou a Tomem Philippem, aby projednali návrhy odborů na zvýšení platů a mezd od 1. ledna 2016.

Na jednání odbory přednesly návrh na 10% zvýšení tarifních platů od 1. ledna 2016, a to všem zaměstnancům ve zdravotnictví bez ohledu na právní formu nemocnic. Zvýšení platů a mezd musí být finančně kryté a účelově vymezené úhradovou vyhláškou. Návrh na zvýšení tarifů o 10 % vychází ze současné krizové personální situace ve zdravotnictví a toho, že zaměstnanci ve zdravotnictví měli, na rozdíl od ostatních zaměstnanců veřejných služeb, zvýšené platy a mzdy až od 1. ledna 2015 (nedostali zvýšení v listopadu 2014) a letos se má stejný scénář opakovat (zaměstnanci veřejných služeb dostanou přidáno nejpozději od 1. listopadu 2015).

Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že plánuje využít všechny finanční prostředky, které půjdou ze státního rozpočtu formou zvýšení úhrad za státní pojištěnce, na zvýšení platů. Ovšem ve státním rozpočtu alokovaných 1,8 mld. stačí pouze na 3% zvýšení tarifů. Dále bylo sděleno, že platí závazek ministerstva, že peníze na zvýšení platů a mezd budou v úhradové vyhlášce účelově vyčleněné.

Odbory vyslovily zásadní nesouhlas s možností zvýšit tarify o pouhá 3 %. Navrhované zvýšení nedosahuje ani zvýšení, které mají dostat zaměstnanci veřejných služeb, kdy 3 % objemu mzdových prostředků umožňují nárůst o 5 % tarifů. Odboráři znovu připomněli, že zvýšení úhrad státu za jeho pojištěnce o 1,8 mld. je naprosto nedostatečné a vzhledem k tomu, že zdravotnictví je v hluboké personální krizi, tak je i neadekvátní současné situaci. Vědí, že ministr zdravotnictví navrhoval zvýšení o 4,2 mld., ale následně bylo rozhodnuto jinak.

Odbory se s ministrem dohodly, že Ministerstvo zdravotnictví udělá v co nejkratší době analýzu, kolik peněz ze zdravotního pojištění je možné použít na zvýšení platů a mezd.

Další jednání o nárůstu tarifů pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví se bude konat 18. srpna na Ministerstvu zdravotnictví.

Odbory se s ministerstvem shodly, že na 10% zvýšení tarifů je potřeba zhruba 7,2 mld. korun.

Odbory na jednání dále předložily ministrovi požadavek na sjednocení odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví pod systém platů, a to bez ohledu na právní formu nemocnic. Požadavek odborů je legitimní, všechny nemocnice jsou napojené na veřejné zdravotní pojištění, sjednocení odměňování ukončí diskriminaci pracovníků.

Podobné články

Aktuality 2. 2. 2023 / 8:41

Rok 2022 na pražské ZZS: vytrvalost a přesvědčení o dobré věci

Odborová organizace ZO OSZSP ČR Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy má nyní 235 členů, tedy více než polovinu zaměstnanců ve výjezdových skupinách a operačním středisku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 12:08

Podporujeme kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR podporuje kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE, kteří v úterý 31. ledna zahájili v souvislosti s kolektivním vyjednáváním stávku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 10:49

Podpořili jsme britské odboráře v jejich obraně práva na stávku

Vláda Velké Británie útočí na právo na stávku a navrhuje legislativu, která přitvrdí podmínky pro stávkující odbory veřejných služeb, včetně zdravotnictví.

Načíst další
 
Napište nám