Žitníková a Středula jednali s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Krčálem

V úterý 3. července se předsedkyně OS Dagmar Žitníková spolu s předsedou ČMKOS Josefem Středulou sešli s novým ministrem práce a sociálních věcí Petrem Krčálem. Předmětem setkání byly informace zástupců odborů ve věci nastavení spolupráce a konkrétní podněty k aktuálním záležitostem.

Předseda ČMKOS Josef Středula ministra práce a sociálních věcí informoval o požadavcích odborů na navýšení platů a o probíhajícím vyjednávání o navýšení platů a platových tarifů pro zaměstnance veřejných služeb.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková upozornila na přípravu státního rozpočtu a již tradičně nedořešené finance ve formě dotací pro poskytovatele sociálních služeb.

Doplnila informaci předsedy ČMKOS a připomněla nízké mzdy zaměstnanců v sociálních službách a v kultuře.

Přednesla také společný požadavek odborů a zaměstnavatelů zrušit nejnižší platovou tabulku. Platy v sociálních službách jsou téměř 5500 Kč pod úrovní průměrné mzdy a pokud by měl platit závazek z programového prohlášení, že se přiblíží k úrovni odměňování zdravotníků, tak je nutné minimálně 10% navýšení jejich tarifů.

Stejně tristní situace je i v odměňování zaměstnanců v kultuře. Návrh, že zaměstnanci obdrží zvláštní příplatek, není koncepční a pokud se mají platy skutečně zvyšovat, tak je nutné zvýšit tarify.

Ministr Petr Krčál je se situací v sociálních službách dobře obeznámen, jako bývalý řídící tripartitního pracovního týmu pro sociální politiku navýšení platů prosazoval a i dnes je zvýšení odměn za práci zaměstnanců jednou z jeho priorit.

Ministr a odboráři se závěrem jednání dohodli, že by jejich jednání měla být pravidelná a zároveň byla přislíbena účast ministra na jednání Rady ČMKOS a výkonné rady odborového svazu.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 29. 6. 2022 / 20:57

Sekce PHS jednala o odměňování, financování a nové systemizaci

Poslední jednání sekce pracovníků hygienické služby se před dobou dovolených konalo 29. června 2022 v budově odborového svazu.

Aktuality / 10:31

Vláda slíbila 10 % pro nejhůře placené zaměstnance, jednání budou pokračovat

V úterý 28. června se na Úřadu vlády konalo další kolo jednání o valorizaci platů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy. Jednání se zúčastnili zástupci všech vládních stran.

Aktuality 28. 6. 2022 / 11:04

Hledáme nového kolegu či kolegyni

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR hledá regionálního manažera/manažerku pro Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj

Načíst další
 
Napište nám