OS je pobouřený návrhem na snížení platů a zrušení valorizace plateb za státní pojištěnce

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR je pobouřený návrhem Ministerstva financí na snížení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy od počátku roku 2024 o 5 % a návrhem, aby v roce 2024 nebyla valorizována platba zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Tento návrh tajně připravilo Ministerstvo financí a bez připomínkového řízení ho předložilo rovnou do vlády. Odborový svaz se o něm dozvěděl ve čtvrtek 1. června, proto společně s Lékařským odborovým klubem – Svazem českých lékařů hned v pátek 2. června uspořádal na toto téma tiskovou konferenci, jejíž záznam najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=dt2yhgz0tPs 

Na tiskové konferenci odbory připomněly, že když počátkem roku 2022 zrušila nová vláda schválené zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce a připravila tak zdravotnictví o 14 miliard korun, argumentovala, že místo toho nastavila valorizaci plateb za státní pojištěnce, která bude do zdravotnictví přinášet potřebné finance, navíc předvídatelným způsobem.

Nyní chce Ministerstvo financí tuto valorizaci pro rok 2024 zcela zrušit!

Chybějí zaměstnanci ve zdravotnictví, v sociálních službách, ale i v ostatních veřejných službách a veřejné správě, což pro občany znamená zhoršení kvality a dostupnosti potřebné péče a vážné komplikace při vyřizování jejich záležitostí. Přesto při obrovské inflaci vláda pro letošní rok odmítla těmto zaměstnancům zvýšit platové tarify a odměny slíbené místo nich dostali jen někteří.

V roce 2024 chce vláda všem těmto zaměstnancům platové tarify o 5 % snížit!

Tiskovou zprávu a informaci o rozhodnutí výkonné rady odborového svazu o založení stávkového výboru najdete níže jako soubory ke stažení.

 

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 16. 5. 2024 / 22:34

Už zase se odebírají hygienikům kompetence!

Novelu zákona o návykových látkách připravila skupinou poslanců s představou nutné ochrany dětí. To lze pochopit, ale nelze pochopit a souhlasit s tím, že se opět řeší odebrání kompetencí hygienické službě.

Aktuality 16. 5. 2024 / 21:52

Výpověď bez udání důvodu je naprosto NEPŘIJATELNÁ!

Příští týden se bude v Poslanecké sněmovně projednávat euronovela zákoníku práce.

Aktuality 16. 5. 2024 / 17:15

Ve světle událostí, které se odehrály 15. května na Slovensku, a se zřetelem k rozjitřené situaci v České republice se ČMKOS rozhodla přispět k uklidnění situace tím, že ruší demonstraci svolanou na 21. května 2024.

Načíst další
 
Napište nám