OS podporuje stanovisko ke zdravotní péči v pobytových zařízeních sociálních služeb

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR podporuje Společné stanovisko Asociace krajů ČR, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Profesního svazu zdravotnických pracovníků v sociálních službách (viz příloha ke stažení). Současně připomínáme, že nejvyšším cílem pobytových zařízení sociálních služeb musí být plné uspokojování potřeb jeho klientů, a to včetně zabezpečení poskytování zdravotní, potažmo ošetřovatelské péče.

Odbory nesouhlasily se zavedením systému úhrad jednotlivých výkonů, kdy se ze širokého spektra ošetřovatelské péče vyčlenila úhrada jednotlivých atomizovaných úkonů, o kterých se nyní vedou disputace, zda ještě jsou nebo již nejsou zdravotnickými a jestli je tedy z veřejného zdravotního pojištění hradit, například konkrétně podávání léků.

Konstatujeme, že v současné době zavedený systém úhrad neumožňuje zajištění poskytování kvalitní ošetřovatelské péče, odstraňuje ze sociální sféry odborné/zdravotnické pracovníky a nutí provádět nekvalifikované osoby činnosti, které mohou být pro klienty pobytových zařízení sociálních služeb  rizikové.

Rozsah poskytované zdravotní/ošetřovatelské péče v pobytových zařízeních sociálních služeb neobsahuje pouze úkony upravené předpisy o zdravotním pojištění, a proto odbory dlouhodobě prosazují změnu hrazení zdravotní/ošetřovatelské péče tak, aby potřebná zdravotní/ošetřovatelská péče byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění v plném rozsahu.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 15. 7. 2024 / 19:23

Tzv. dobrovolné kompetence zdravotnických záchranářů v ČR

Časy se mění a roste poptávka po vyšších kompetencích zdravotnických záchranářů. Ovšem změny musí nejprve nastat v legislativě a teprve potom se mohou zavádět v praxi a ne opačně.

Aktuality 14. 7. 2024 / 21:04

iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

EPSU, výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o projekt pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon. 

Aktuality 12. 7. 2024 / 14:43

Změny u DPP a DPČ od 1. 7. 2024

Oblast dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tj. dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ), zasáhla od konce roku 2023 řada zásadních změn.

Načíst další
 
Napište nám