S cílem seznámit zástupce zaměstnanců ze zdravotnictví a sociálních služeb se záměry politiků v těchto resortech v příštím volebním období zorganizovaly v úterý 13. května v Praze Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů besedu, na niž pozvaly předsedy politických stran, které mají potenciál zasednout v Poslanecké sněmovně. Zajímal je také přístup politiků k sociálnímu dialogu, postoje k zaměstnancům oblasti bezpečné práce, odměňování, benefitů a k lidem, kteří už nemohou pracovat – k důchodcům.
Jednání odboráři svolali také proto, že nejsou spokojeni s dosavadním postupem vlády vůči zaměstnancům a vedení sociálního dialogu, a chtějí, aby se situace změnila.
Kdo přišel, kdo nepřišel…
Z besedy se omluvili předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala, předseda KDU-ČSL Marek Výborný, předseda SPD Tomio Okamura a předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová.
Předseda Starostů Vít Rakušan, předseda Pirátů Zdeněk Hřib a předseda Motoristů Petr Macinka na zvací dopis vůbec nereagovali.
Svoji účast potvrdili a opravdu dorazili předseda hnutí ANO Andrej Babiš, s nímž přišel i stínový ministr zdravotnictví za ANO Kamal Farhan, který v diskusi vystřídal Andreje Babiše, jenž musel odejít dříve, poslanec a zástupce PSD Jan Síla, zástupkyně hnutí Stačilo! a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která přišla spolu s exposlancem KSČM Stanislavem Mackovíkem, jenž ji vystřídal v diskusi poté, co musela odejít, a místopředseda SOCDEM Radek Scherfer. Jako jediný statečný z vládní koalice slíbil účast Václav Pláteník za KDU-ČSL, ale z neznámých důvodů nedorazil a jeho židle tak zůstala prázdná.
Záznam celé akce je k vidění na https://www.youtube.com/live/OuVga5Eavmk?si=qihvun0XJxCjcql7 a také na: https://www.facebook.com/share/1EFPCymkRc/?mibextid=wwXIfr
Akci moderovala a politiky k dodržování vyhrazeného časového limitu úspěšně nutila místopředsedkyně odborového svazu Jana Hnyková.
Účastníky besedy pozdravil prezident České lékařské komory Milan Kubek, protože akce se konala v Domě lékařů, který je sídlem ČLK.
V úvodní prezentaci předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková popsala situaci ve zdravotnictví a v sociálních službách v uplynulých čtyřech letech, přístup vlády ke zvyšování platů zaměstnanců a k vedení sociálního dialogu.
Prezentaci předsedkyně Žitníkové najdete ZDE a zároveň níže jako soubor ke stažení.
Jak vypadala jednání s vládou kvůli plnění dohody podepsané v prosinci 2023, připomněl předseda LOK-SČL Martin Engel. Uvedl, že v životě nezažil větší ponížení než v těchto situacích.
Zapamatujme si, co slíbili!
Na závěr prezentace bylo všem politikům položeno sedm otázek, na které museli jasně odpovědět ano – ne. V odpovědích zaznělo pokaždé jen ano, je tedy dobré si zapamatovat, že přítomní politici slíbili, že:
- Podpoří změnu zákona, která nebude odbory řadit mezi lobbisty!
- Podpoří sjednocení odměňování, které by ve zdravotnictví dávalo za stejně kvalifikovanou práci stejný tarif bez ohledu na právní formu nemocnice!
- Podpoří zvýšení platů a mezd zaměstnanců v sociálních službách na úroveň průměrné mzdy!
- Podpoří, aby se příjem do FKSP znovu zvýšil z jednoho na dvě procenta!
- Podpoří zavedení daňově zvýhodněných benefitů, které by pomohly udržet zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách, například lázně, rehabilitace, psychosociální pomoc!
- Podpoří, aby od určitého počtu členů odborové organizace byl její předseda uvolněný k výkonu své funkce!
- Podpoří, aby zaměstnanci z náročných profesí (kategorie 3) mohli odejít dříve do důchodu!
Nerozdělovat péči, neprivatizovat
Protože chyběli politici z vládních stran, nesla se pětiminutová vystoupení přítomných politiků ve znamení kritiky současné vlády a slibů, že napraví její pochybení a její nečinnost při řešení naléhavých problémů ve zdravotnictví a v sociálních službách. Všichni ostře odmítli, že by v příštím období podpořili privatizaci a komercionalizaci zdravotnictví nebo přes nadstandardy zavádění dvojího zdravotnictví – pro chudé a pro bohaté. Svorně také kritizovali velký počet zdravotních pojišťoven, úniky peněz ze zdravotnictví, nespravedlivé úhrady za poskytovanou zdravotní péči, ignorování problémů sociálních služeb a jejich zaměstnanců. Uvedli, že za ministrů zdravotnictví z řad ODS a TOP 09 byla vždycky snaha zavírat nemocnice a omezovat dostupnost zdravotní péče, protože když je něco nedostatkové, lidé si zaplatí, aby to získali.
Andrej Babiš opakovaně zdůraznil své osobní zásluhy o řešení problémů ve zdravotnictví a připomněl, kolik peněz šlo za jeho vlády do zdravotnictví. Řekl, že vláda ANO a ČSSD ve zdravotnictví zvládla covid jako nejhorší krizi, zatímco současná vláda ve zdravotnictví krizi vytváří. Dodal, že ve zdravotnictví se toho za jeho vlády tolik zlepšilo také proto, že předsedkyně odborového svazu Dáša Žitníková je velmi urputná při prosazování požadavků.
Je třeba rozšířit platové tabulky
Dotazy a připomínky odborářů se týkaly pracovních podmínek zaměstnanců zdravotnictví a sociálních služeb, nedostatku zaměstnanců, problémů hygienické služby s podfinancováním, personálním omezováním, zcela neadekvátním odměňováním zaměstnanců i odebíráním kompetencí. Došlo na to, že s přibývajícími léty v práci se zároveň nerozšířily také platové tabulky a lidé tak po stále více let před důchodem nemají žádnou šanci na platový postup. Mluvilo se o postavení jednotlivých profesí ve zdravotnictví a v sociálních službách i o zneužívání zdravotnické záchranné služby.
O konkrétních problémech neformálně diskutovali odboráři s politiky již před zahájením akce, a to nejvíce s Andrejem Babišem. Neformální diskuse s politiky pokračovala také po oficiálním ukončení akce.
Foto autorka