V pondělí 3. února se členové sekce pracovníků hygienické služby setkali s představiteli Ministerstva zdravotnictví hlavní hygieničkou MUDr. Barborou Mackovou, MHA, státním tajemníkem PhDr. Stanislavem Měšťanem, LL.M., ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví Mgr. Matyášem Fošumem a personálním ředitelem Mgr. Filipem Vránou. Za odborový svaz se jednání zúčastnily také předsedkyně Bc. Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Mgr. Jana Hnyková a vedoucí právního a sociálního oddělení Ing. Ivana Břeňková.
Na jednání se řešila klíčová témata, jako je novela zákona o ochraně veřejného zdraví, vzdělávání hygieniků a budoucnost hygieny výživy.
V rámci novelizace zákona č. 258/2000 Sb. se připravují jednotné metodiky, aby všechny krajské hygienické stanice postupovaly jednotně. Původně navržené hygienické registry byly z návrhu vypuštěny, ale budou součástí novely o elektronizaci zdravotnictví. Hygienické registry by měly být propojeny tak, aby provozovatel nemusel na hygienu hlásit novou provozovnu, jak je tomu nyní, ale KHS o nové provozovně bude informována z jiných rejstříků.
Odborový svaz upozornil, že stále neobdržel vypořádání připomínek v rámci vnějšího připomínkového řízení.
Ředitel Matyáš Fošum přislíbil zaslání tohoto materiálu do 17. února 2025.
Předsedkyně Dagmar Žitníková navrhla, aby Ministerstvo zdravotnictví zajistilo financování vzdělávání hygieniků například z evropských strukturálních fondů.
Ministerstvo přislíbilo prověřit možnosti dotací v rámci existujících programů, zda by byla možnost dotačního titulu pro vzdělávání hygieniků, respektive ověří, aby byla splněna pravidla jednotlivých programů. Aktuálně probíhá analýza vzdělávacích kapacit ve veřejném zdraví a zdravotnictví za účasti Univerzity Karlovy a Světové zdravotnické organizace s cílem, aby toto vzdělávání bylo uznáváno jako akreditovaný kurz – specializace v rámci multioborového veřejného zdraví. Zároveň se s Institutem pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví jedná o manažerském prohlubování kvalifikace. Sekce upozornila, že zaměstnavatelé často argumentují tím, že nemají volné finanční prostředky na vzdělávání zaměstnanců.
Odborový svaz požádal o stanovisko k otevřenému dopisu od zaměstnanců KHS Jihomoravského kraje.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že hledá řešení. Situace v KHS Jihomoravského kraje je zcela odlišná od ostatních KHS, protože mají separátně oddělení na předměty běžného užívání a oddělení hygieny výživy. Cílem je dle Ministerstva zdravotnictví plnit povinnosti, které KHS má. V současné době přibývají úkoly pro oddělení PBU (předmětů běžného užívání) a je nutné je personálně posílit. Dále hlavní hygienička plánuje v brzké době setkání s ředitelem KHS.
Foto autor