Už to zase zkoušejí!

Je možné se vrátit v čase? Reálně ne, ale občas je déjà vu natolik silné, že máte pocit, že toto už bylo. Pocit návratu do roku 2008 a 2010 jsem měla ve středu 15. dubna na semináři v Senátu na téma Budoucnost českého zdravotnictví.

Pod záštitou výborů pro zdravotnictví obou parlamentních komor se sešli ekonomičtí experti, aby navrhli další možné cesty a vize k fungování našeho zdravotního systému. Pětice přednášejících se vzácně shodla na nutnosti některých koncepčních změn, o nichž se odbory domnívaly, že patří do temné minulosti.

Na semináři se znovu otevřely vize konkurence ve zdravotnictví, vzájemně si konkurujících zdravotních pojišťoven, dvousložkového pojistného, zvýšení spoluúčasti, nadstandardů a stanovení ekonomické ceny života.

Zarážející je, že všechny tyto úvahy, které jednoznačně patří k pravicovému spektru, byly otevřeny středovou koalicí a ekonomickým expertům chyběla protistrana – sociální a humanitní pohled na poskytování zdravotní péče.

V rámci diskuze vystoupila na semináři předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, která připomněla základní premisu odborů: Zdravotnictví není jen ekonomická kategorie, zdravotnictví je především veřejná služba, kterou poskytují lidé lidem, a je nutné vnímat všechny souvislosti.

Závěr ze semináře je pro odbory jasný – budeme opět ostražití při projednávání navrhovaných změn!

 

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám