Už to zase zkoušejí!

Je možné se vrátit v čase? Reálně ne, ale občas je déjà vu natolik silné, že máte pocit, že toto už bylo. Pocit návratu do roku 2008 a 2010 jsem měla ve středu 15. dubna na semináři v Senátu na téma Budoucnost českého zdravotnictví.

Pod záštitou výborů pro zdravotnictví obou parlamentních komor se sešli ekonomičtí experti, aby navrhli další možné cesty a vize k fungování našeho zdravotního systému. Pětice přednášejících se vzácně shodla na nutnosti některých koncepčních změn, o nichž se odbory domnívaly, že patří do temné minulosti.

Na semináři se znovu otevřely vize konkurence ve zdravotnictví, vzájemně si konkurujících zdravotních pojišťoven, dvousložkového pojistného, zvýšení spoluúčasti, nadstandardů a stanovení ekonomické ceny života.

Zarážející je, že všechny tyto úvahy, které jednoznačně patří k pravicovému spektru, byly otevřeny středovou koalicí a ekonomickým expertům chyběla protistrana – sociální a humanitní pohled na poskytování zdravotní péče.

V rámci diskuze vystoupila na semináři předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, která připomněla základní premisu odborů: Zdravotnictví není jen ekonomická kategorie, zdravotnictví je především veřejná služba, kterou poskytují lidé lidem, a je nutné vnímat všechny souvislosti.

Závěr ze semináře je pro odbory jasný – budeme opět ostražití při projednávání navrhovaných změn!

Aktuality 22. 7. 2024 / 15:32

A jedem dál!

Před pěti lety jsme stáli na rozcestí, zda budou odbory dále v nemocnici působit. Celkem nás bylo 35 členů, bylo před volbami, výbor odstoupil a dále většina nechtěla kandidovat vzhledem k věku.

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.