Vedení OS a členové krajské rady jednali s jihomoravským hejtmanem Šimkem

V pondělí 30. ledna se v Brně sešli vedení OS, členové krajské rady a regionální pracovnice Květoslava Boháčková s hejtmanem Jihomoravského kraje JUDr. Bohumilem Šimkem (ANO), jeho asistentem Přemyslem Putnou a tiskovou mluvčí Monikou Brindzákovou.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková poděkovala za vstřícnost ke společnému jednání a představila členy za odborový svaz.

Zeptala se, zda má kraj koncepci pro oblast zdravotnictví a sociálních služeb a jaké jsou možnosti docházení zástupců OS do jednotlivých komisí kraje.

Odborový svaz vítá, že zůstávají příspěvkové organizace kraje jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách.

Hejtman Šimek informoval o tom, že kraj zvažuje výstavbu dvou nových zařízení pro seniory.

V břeclavské nemocnici je zastaralá kuchyně, která už nevyhovuje provozu, kraj to musí řešit.

Kraj zvažuje možnost holdingu u nemocnic, kde je zřizovatelem. Radní pro zdravotnictví do tisku dal informaci, že je to už schválené. To hejtman vetoval, nic není ještě rozhodnuté. Od holdingu si slibují, že přinese například úspory při jednotném nákupu pro všechny. Záměrem je méně investovat do přístrojů a více do personálu.

Personálu je nedostatek, především v sociální oblasti pracují za nízké platy. Kraj bude hledat možnosti, jak platy navýšit. Po prodeji staré nemocnice ve Znojmě bude mít k dispozici na rozdělení 45 milionů navíc, než počítal v rozpočtu. Uvidí se, kam budou finance směřovány.

Hejtman řekl, že vnímá problémy v sociálních službách, kdy mimo obor jsou platy vyšší, a tak odcházejí sestry a pracovníci v sociálních službách do výroby a do obchodů.

Předseda krajské rady Tomáš Havlásek potvrdil problémy, které má jeho zařízení ve shánění zaměstnanců.

Členka krajské rady Jindra Macková informovala o situaci ve FN Brno, kde je snaha propustit starší sestry na operačních sálech, protože jsou pro nemocnici „drahé“. Nemocnice to ale zdůvodňuje snahou ulehčit starším práci. Sestry už 20 let nedostaly žádnou odměnu. Je to ve vazbě na degradaci práce sestry, která není nositelem bodu jako lékař.

Členka krajské rady Hana Kudličková seznámila s problémy s nabíráním personálu v sociálních službách.

Na závěr hejtman Šimek poděkoval za podněty. Navrhl, aby se jednání ve stejném složení scházelo dvakrát do roka, příští v červnu bude zaměřené na jednotlivé problémy a jejich řešení.