Výkonná rada v říjnu

Jednání výkonné rady OS začalo v pondělí 10. října 2011 odpoledne obšírnou diskusí o návrhu rozpočtu odborového svazu, o možnostech úspor a o dalších vnitrosvazových záležitostech. Výkonná rada rozhodla o svolání jednodenní celostátní konference v příštím roce a stanovila klíč pro zvolení delegátů.

Na navazujícím úterním jednání informovala předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková o spolupráci odborů s občanskými iniciativami a o nejbližších chystaných akcích. Výkonná rada přijala následující usnesení:

VR OS vyjadřuje podporu demonstraci, kterou organizuje občanská iniciativa ProAlt 22. října 2011 od 14. hodin v Praze na Náměstí republiky, a vyzývá členy odborového svazu, aby se demonstrace zúčastnili. Na demonstraci vyjádříte nejen svůj nesouhlas s reformami, ale také svou podporu rozvoji práva a demokracii v České republice, protože tématem demonstrace je také požadavek na uspořádání referenda o vládních reformách a na přijetí zákona o obecném referendu. Tyto požadavky jsou zároveň obsahem petice organizované iniciativou ProAlt. VR vyzývá členy OS k podepsání této petice.

Dagmar Žitníková podrobně informovala o projednávání zdravotnických a dalších zákonů v Poslanecké sněmovně a v Senátu, o jednáních, která v této souvislosti odborový svaz vedl, a o požadavcích, které chtěl OS prosadit. Informovala také o nadcházejícím jednání tripartity (13. října) a výkonná rada přijala následující usnesení:

Výkonná rada OS opakovaně a naléhavě požaduje, aby byl naplněn slib ministra zdravotnictví MUDr. Leoše Hegera a platy a mzdy pracovníků ve zdravotnictví se od 1. 1. 2012 zvýšily nejméně o 10 %.

Výkonná rada OS opakovaně a naléhavě požaduje, aby byly navýšeny platy a mzdy zaměstnanců v sociálních službách od 1. 1. 2012 o 10 %.

Výkonná rada OS opakovaně a naléhavě požaduje, aby od 1. 1. 2012 byly pracovníci v sociálních službách a sociální pracovníci zařazeni do platové tabulky určené pro zdravotnické pracovníky.

Výkonná rada OS zároveň požaduje navýšení dotací pro sociální služby minimálně na částku 8,5 miliardy, což je suma nezbytná pro zachování chodu zařízení alespoň v současném rozsahu.

Výkonná rada se zabývala situací v odborech v nemocnici Kyjov a v ÚSP Domečky v Rychnově nad Kněžnou. S kyjovskými odboráři bude vedení odborového svazu ještě jednat a posoudí situaci na místě. Vzhledem k dramaticky vyhrocené situaci v ÚSP Domečky a v tuto chvíli nulové naději na její uklidnění schválila výkonná rada vznik druhé odborové organizace OS v tomto zařízení.

Členové výkonné rady diskutovali o návrhu Ministerstva zdravotnictví zrušit kojenecké ústavy a výkonná rada přijala následující usnesení:

Výkonná rada OS zásadně odmítá chaotický a nesystémový návrh Ministerstva zdravotnictví zrušit kojenecké ústavy.

Výkonná rada OS požaduje, aby Ministerstvo zdravotnictví předložilo veřejnosti ekonomický a sociologický rozbor stávající situace a informaci o způsobu zajištění minimálně srovnatelně kvalitní péče o těžce zdravotně postižené děti. Výkonná rada OS požaduje, aby do doby vyjasnění všech dopadů chystaného překotného zrušení kojeneckých ústavů Ministerstvo zdravotnictví zastavilo všechny připravované kroky.

Členové výkonné rady informovali o situaci v jednotlivých krajích.

Vít Přibylík (Moravskoslezský kraj) připomněl velký úspěch odborářů z nemocnic, jimž se podařilo odvrátit již připravené zavedení pásmového odměňování.

Tomáš Havlásek (Jihomoravský kraj) informoval o snižování počtu lůžek v kraji, které ale těžko povede k avizovaným úsporám.

Božena Krčková (Pardubický kraj) uvedla, že nová ředitelka v LDN Vysoké Mýto snížila zaměstnancům platy o 10 procent, že v ÚSP Žampach se připravuje zavedení pásmového odměňování a věnovala se také ekonomické situaci nemocnic.

Jiřina Marešová (Kraj Vysočina) informovala o jednání s hejtmanem, o ekonomické situaci nemocnic a o tom, že ve třech domovech důchodců je zavedeno pásmové odměňování.

Milan Synek (Plzeňský kraj) seznámil se situací existenčně ohrožených nemocnic ve Stodě a v Rokycanech.

Jaroslava Doleželová (Zlínský kraj) sdělila, že zlínská Baťova nemocnice se propadá do stále větších dluhů.

Jana Hnyková (Liberecký kraj) uvedla, že v nemocnici v České Lípě zaměstnavatel vypověděl kolektivní smlouvu. Poměrně klid je v sociálních službách v kraji, protože kraj jim přidělil dotace.

Jan Zatloukal (Olomoucký kraj) řekl, že údajně existuje tlak na zavedení pásmového odměňování v sociálních službách.

Lubomír Francl (Jihočeský kraj) sdělil, že rušení lůžek se asi bude dít v mírnější z navrhovaných variant (mínus 170 lůžek), nejcitelněji se dotkne prachatické nemocnice.

Jaroslava Carrasco (Praha) uvedla, že pražská rajská rada se dohodla, že bude pracovat v pěti členech.

Jana Sedláčková (Středočeský kraj) informovala o situaci v mladoboleslavské nemocnici a o tom, že po založení LOKu v kladenské nemocnici se výrazně snížil počet členů v odborové organizaci.

Výkonná rada se věnovala také odborovému dění v zahraničí a aktivitám odborů na úrovni Evropské unie a přijala následující usnesení:

Výkonná rada OS požaduje, aby zdravotnictví a sociální služby v ČR zůstaly zachovány jako neziskové veřejné služby, aby se zastavila jejich další privatizace a komercionalizace. S tímto požadavkem se OS zdravotnictví a sociální péče ČR obrátí na poslance Evropského parlamentu.

Podobné články

Aktuality 17. 4. 2024 / 21:29

Výkonná rada OSZSP ČR podpořila demonstraci 7. dubna v Bruselu

7. duben je Světovým dnem zdraví a Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a koalice občanských organizací uspořádaly v Bruselu demonstraci, výkonná rada OS ji podpořila.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:37

Výkonná rada v dubnu

Společného jednání výkonné a dozorčí rady OS se v pondělí 8. dubna odpoledne zúčastnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V úterý 9. dubna pokračovalo jednání výkonné rady standardním programem.

Aktuality 8. 4. 2024 / 22:58

Ministr Válek se zúčastnil společného jednání VR a DR OS

Hostem společného jednání výkonné rady a dozorčí rady OS v pondělí 8. dubna odpoledne byl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Načíst další
 
Napište nám