Výpověď bez udání důvodu je naprosto NEPŘIJATELNÁ!

V úterý 21. května se bude v Poslanecké sněmovně projednávat euronovela zákoníku práce. Ta má v celé Evropské unii zabezpečit prostřednictvím směrnice důstojnou minimální mzdu, posílit sociální dialog a pokrytí 80 % zaměstnanců kolektivními smlouvami. Všechny země v EU, mimo Českou republiku, už novelu přijaly. U nás směrnici aplikujeme pod hrozbou pokuty a navíc podle odborů v rozporu se směrnicí.

V zákoníku práce má Poslanecká sněmovna schválit pravidelnou valorizaci minimální mzdy. S nastaveným vzorcem zcela spokojeni nejsme, ale daleko víc nám vadí, že vláda navrhla zcela zrušit zaručenou mzdu. V praxi to přinese i v našich resortech velké problémy, a to zvláště v sociálních službách u zaměstnavatelů, kteří odměňují mzdou. Pokud sledujete práci odborového svazu, tak dobře víte, že většina zaměstnavatelů v sociálních službách, přestože dostali více peněz na dotacích, už několik let nezvyšovala ani platy ani mzdy. Proč? Nic je k tomu nenutilo, žádné nařízení vlády, žádný právní předpis. Tak to prostě neudělali a finanční prostředky použili jinak. Co bude po zrušení zaručené mzdy? Myslíte, že to bude jiné? Zaručená mzda je pro zaměstnance garancí nepodkročitelného příjmu, a to v závislosti na vykonávané práci, na její složitosti, namáhavosti a dalších faktorech. A to teď má zmizet? Souhlasíte?

Do euronovely zákoníku práce, která má zlepšit odměňování zaměstnanců a klade důraz na sociální dialog, chce část vládní koalice bez diskuze, bez možnosti připomínek a zcela nedemokraticky vpašovat výpověď bez udání důvodu. ODS a TOP 09 ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, neoliberálními ekonomy a částí zaměstnavatelů tímto návrhem chtějí rozbít systém pracovního práva v České republice. Práva, které bylo opakovaně liberalizované a které už nyní mnohdy zaměstnancům zaručuje nižší ochranu než pracovní předpisy v jiných zemích.

Po přijetí institutu výpovědi bez udání důvodu by nebylo možné přezkoumat žádnou výpověď. Prakticky ze dne na den, a to zřejmě od 1. září letošního roku, by se nejen podstatným způsobem snížila ochrana zaměstnance jako slabší strany, ale „zmizel“ by také antidiskriminační zákon a ze zákoníku práce by se částečně stal trhací kalendář. Toto je otázka právní.

Daleko zásadnější je ta lidská. Vyhodit někoho jen tak, bez důvodů? Zkuste si to představit:

Zase tě trápí záda, čekají tě rehabilitace, možná i neschopenka? Půjdeš!

Letos máš už podruhé nemocné dítě a musíš si zase vzít volno? To, že práci doženeš doma, neplatí. Dvakrát za rok je moc. Půjdeš!

Musíš se postarat o nemocnou mámu a potřebuješ kvůli tomu zkrátit pracovní dobu? Půjdeš!

Zrušili ti vlak nebo autobus a potřebuješ posunout začátek pracovní doby? Půjdeš!

Odmítáš být na telefonu k dispozici kdykoliv večer a o víkendech? Půjdeš!

Ozval ses kvůli nezaplaceným přesčasům? Půjdeš!

Je ti 60, jsi zkušený, puntičkář, dotahuješ práci za jiné, ale i proto jsi pomalejší? Mladý šéf má jinou představu. Půjdeš!

V hospodě u piva jsi včera kritizoval svého šéfa, jeho oblíbeného politika, či dokonce spolučlena strany, ve které je šéf? Půjdeš!

Nelíbí se ti sexistické narážky šéfa, ozvala ses? Půjdeš!

Jsi nejlepší kamarádka šéfovy bývalky? Půjdeš!

Šéfovi dostudoval někdo z rodiny a tvoje místo by se mu líbilo? Půjdeš!

Nechceš si nechat líbit šikanu od šéfovy nedotknutelné milenky? Půjdeš!

Myslíte si, že přeháníme? Že to takto v praxi nefunguje? Podívejte se kolem sebe. Odbory obdobné případy řeší dnes a denně. O šikaně od šéfovy milenky by v jedné menší nemocnici mohli vyprávět romány. Bylo to nadlouho, bylo to nepříjemné, ale dalo se s tím něco dělat. Teď by byly oběti šikany okamžitě vyhozené. Bez šance na obranu.

Po schválení výpovědi bez udání důvodu už odbory nic řešit nebudou. Nic se nebude přezkoumávat. Prostě se někdo rozhodne a kdokoliv půjde.

Výpověď bez udání důvodu měla být jedním z témat odborové demonstrace chystané na úterý 21. května. Vzhledem k událostem, které se odehrály 15. května na Slovensku, a se zřetelem k rozjitřené situaci v České republice se Českomoravská konfederace odborových svazů rozhodla přispět k uklidnění situace tím, že demonstraci zrušila. To ale rozhodně neznamená, že problém přestal existovat nebo že ho odbory považují za méně závažný!

ČMKOS zároveň požádala premiéra Petra Fialu o jednání s předsedy a předsedkyněmi odborových svazů ČMKOS o tématech, která měla být předmětem demonstrace. A výpověď bez udání důvodu je spolu se zrušením zaručených mezd a změnami v důchodech jedním z hlavních těchto témat.

Podobné články

Aktuality 15. 7. 2024 / 19:23

Tzv. dobrovolné kompetence zdravotnických záchranářů v ČR

Časy se mění a roste poptávka po vyšších kompetencích zdravotnických záchranářů. Ovšem změny musí nejprve nastat v legislativě a teprve potom se mohou zavádět v praxi a ne opačně.

Aktuality 14. 7. 2024 / 21:04

iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

EPSU, výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o projekt pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon. 

Aktuality 12. 7. 2024 / 14:43

Změny u DPP a DPČ od 1. 7. 2024

Oblast dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tj. dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ), zasáhla od konce roku 2023 řada zásadních změn.

Načíst další
 
Napište nám