Zúčastnili jsme se pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Dostali jsme možnost zúčastnit se diskusního pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou ve čtvrtek 9. května 2024, který začíná ve 21.25 na ČT1. Za náš odborový svaz se zúčastnily předsedkyně Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Jana Hnyková a předsedkyně odborové organizace v Nemocnici Tábor Martina Netrvalová.

Paní Jílková ve svém pořadu přivítala předsedu ČMKOS Josefa Středulu, místopředsedu Poslanecké sněmovny a ekonomického experta ODS Jana Skopečka, prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jiřího Horeckého a hlavního ekonoma Platformy prosperity a vysokoškolského pedagoga Národohospodářské fakulty VŠE Jiřího Rotschedla. Do křesla za veřejnost usedli prokurista společnosti ekonomického poradenství zaměstnavatelům Martin Macura a státní zaměstnanec Martin Kopsa.

Na programu byla řada témat: že ve srovnání s jinými zeměmi  EU pracujeme déle za méně peněz, že je ohrožen růst mezd, zda šetří firmy na zaměstnancích, nebo zvyšovat mzdy nemohou, zda je správné zrušení zaručené mzdy, výpovědní doba, výpověď bez udání důvodů a další. Nakonec se podrobněji v pořadu probrala pouze dvě témata, a to byla výpověď bez udání důvodu a zrušení zaručené mzdy pro podnikatelskou sféru. Není mým cílem podrobně probrat, kdo co řekl a jak na to druhá strana reagovala, celý pořad lze zhlédnout na https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/224411030520017/

Dovolte mi v této souvislosti malé zamyšlení nad možnými dopady výpovědi bez udání důvodů, kterou chtějí pozměňujícím návrhem do zákoníku práce protlačit poslanci ODS a v médiích tento pozměňující návrh představují. Chtějí ho prosadit za podpory Pirátů, STAN a TOP 09. Poslanci KDU-ČSL se proti tomuto pozměňujícímu návrhu vymezili negativně. V tomto pořadu jsem slyšela opakovaně, že to bude výhoda jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Trh práce se zpružní, protože podnikatelé se budou moci rychleji zbavit zaměstnanců, kteří nepodávají adekvátní výkon. Opakovaně to v pořadu tvrdili zaměstnavatelé a jak je to pro ně důležité.

Zamysleli se předkladatelé také nad tím, jaké by to mělo dopady na zaměstnance? Myslí si zaměstnavatelé, že odstupné bude dostačující za to, co bude zaměstnanec prožívat, až se bude ucházet o novou práci a nový zaměstnavatel se bude ptát, proč dostal výpověď bez udání důvodů? Umíte si představit situaci, že se to stane opakovaně? Jaká bude psychika člověka, jak bude prožívat možné opakované výpovědi? Výpověď bez udání důvodu přitom můžete dostat za cokoli. Za barvu pleti, nemocnost, péči o děti a rodiče, nebo taky za to, že se jako odborář ozvete a budete chránit své členy. Možná bude stačit vyhodit tímto způsobem jednoho, dva zaměstnance a strach budou mít všichni ostatní zaměstnanci. Řada jich má hypotéky, jsou živiteli rodiny a musí platit nájem a postarat se o své děti. To si možná pak každý rozmyslí, jestli se ozve. Předsedkyně Dagmar Žitníková upozornila na zánik antidiskriminačního zákona a nemožnost bránit se u soudu vzhledem k takto podané výpovědi.

V druhé části pořadu se probírala zaručená mzda a její dopady na zaměstnance. Byla jsem ráda, že tam byl pan prezident Horecký a dostala jsem možnost se ho zeptat, kdy dostanou zaměstnanci v sociálních službách přidáno. Zaměstnavatelé při jednáních tripartitního pracovního týmu pro sociální otázky podpořili navýšení nejen pro zaměstnance uvedené v příloze č. 1 nařízení vlády, ale pokud se prosadí navýšení příspěvku na péči, budou zvýšené i tarify v příloze č. 2 pro sociální pracovníky v sociálních službách. My jsme byli opakovaně s touto problematikou u ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a stále jsme uklidňováni, že se jedná. To je sice hezké, ale každý měsíc oddálení znamená šetření a šetření, aby někteří zaměstnanci v sociálních službách vyšli s platem, nebo mzdou, kterou dostanou za svoji kvalitně odvedenou práci ve prospěch jiných. Jaké priority si tato vláda stanovila? Jak se dodržují dohody mezi sociálními partnery? Co v dnešní době znamená slovo prezidenta Asociace poskytovatelů sociální služeb ČR nebo Unie zaměstnavatelských svazů? Na to mohla zaznít odpověď v tomto pořadu, bohužel konkrétní navýšení a od kdy jsme se nedozvěděli. My se budeme dál jednat a ptát stále a věřím, že dojdeme k cíli.

Kolegyně Martina Netrvalová upozornila na problémy ve zdravotnictví a na dopady nedostatku personálu na péči a také jak výpovědi bez udání důvodu ovlivní zaměstnance.

Chtěla bych poděkovat kolegovi Martinovi Kopsovi, který svými příspěvky bránil obyčejné lidi, zaměstnance a upozornil na největší problémy s výpovědí bez udání důvodu a nízké mzdy.

Děkuji i předsedovi Josefu Středulovi za účast v tomto pořadu. Tento pořad odkryl názory hostů a přístupy k zaměstnancům, ale na to si musí udělat každý svůj názor. Tvrdá fakta zazněla a teď je to na občanech, zaměstnancích a odborářích, jak se k tomu postaví.

Za náš odborový svaz jsme se rozhodli vyjádřit naše kategorické NE této zrůdnosti, kterou chce ODS spolu s ostatními některými koaličními partnery prosadit do zákoníku práce, a proto přijdeme 21. května od 12 hodin na demonstraci na Malostranském náměstí. Toto se dotýká čtyř milionů pracujících lidí, proto přijďte i vy, braňme společně svoji budoucnost a svoje jistoty.

Podobné články

Aktuality 18. 10. 2024 / 13:17

Odbory chtějí s vládou neprodleně znovu jednat o platových tarifech

Odbory žádají, aby vláda neprodleně znovu zahájila jednání o platech zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy.

Aktuality 16. 10. 2024 / 20:38

Tisková konference odborů a lékařů po jednání s ministrem Válkem

S tím, jak vláda plní prosincovou dohodu a jak dopadlo jednání v úterý 15. října, seznámili ve středu 16. října v Praze na tiskové konferenci představitelé zdravotnických a lékařských odborů a České lékařské komory.

Aktuality 3. 10. 2024 / 21:54

Zvýšení tarifů o 1400 Kč schváleno, plnění dohody dál řešíme

Ve čtvrtek 3. října se k jednání o navýšení platových tarifů sešli zástupci vlády, zástupci odborových svazů veřejných služeb a státní správy, předseda ČMKOS Josef Středula a místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek.

Načíst další
 
Napište nám