Jeden ze základních bodů práce krajské rady je nejen realizace programu odborového svazu, ale v rámci sociálního dialogu také prosazuje a obhajuje práva a zájmy členů odborového svazu při jednáních s orgány veřejné správy, zaměstnavateli a jinými subjekty na úrovni kraje. Ve snaze o zlepšení pracovních podmínek a odměňování ve zdravotnictví a v sociálních službách ve všech krajích vedou krajské rady sociální dialog s radními či náměstky kraje pro resort zdravotnictví a sociálních věcí. Tak je tomu i v Libereckém kraji.
Dne 1. dubna 2025 se na Krajském úřadě Libereckého kraje konalo důležité jednání krajské rady Libereckého kraje s radní pro sociální věci Bc. Annou Provazníkovou a náměstkem pro resort zdravotnictví Mgr. Vladimírem Richtrem. Na jednání byly přítomné obě vedoucí odboru PhDr. Alena Riegrová a Mgr. Jolana Šebková. Za vedení odborového svazu se jednání zúčastnily místopředsedkyně Mgr. Jana Hnyková a regionální manažerka lic. Ivana Burešová. Na programu bylo projednání aktuální situace ve zdravotnictví a v sociálních službách.
Jedním z hlavních bodů jednání bylo hodnocení současného stavu zdravotnictví v regionu. Náměstek Richter informoval o plánovaných investicích do zdravotnické záchranné služby, mezi které patří výstavba nových stanic v Turnově, Jablonci nad Nisou a Hrádku nad Nisou. Plány se zaměřují také na budoucí výstavbu výjezdových stanovišť ZZS v Semilech a Liberci. Informoval nás o řešení problémů s nedostatkem lékařů na ZZS.
Vyjádřil se k dalším zdravotnickým zařízením. V Léčebně respiračních nemocí ve Cvikově byly zatepleny budovy a je zde záměr vybudovat slaný bazén a instalovat fotovoltaiku. Náměstek rovněž prezentoval problémy s výstavbou urgentního příjmu v Krajské nemocnici Liberec, kde je zřízen transparentní účet na čerpanou dotaci.
Členové krajské rady upozorňovali na problémy v jednotlivých zdravotnických zařízeních – nákup nových vozů ZZS, odliv rodiček z porodnice v České Lípě, snížení počtu akutních lůžek v nemocnici v České Lípě.
V oblasti sociálních služeb nám sdělila radní Bc. Anna Provazníková, že se připravují nová pravidla střednědobého plánu rozvoje a vstup a výstup ze sítě poskytovatelů. Hovořila o zajištění metodické podpory pro stávající sociální služby a zapojení obcí do spolufinancování. Zmínila také plánované investice do rekonstrukcí zařízení a výstavby nových kapacit pro osoby se zdravotním postižením.
Jedním z nejpalčivějších problémů, na které bylo upozorněno, je nedostatek pracovníků v sociálních službách. V současnosti chybí v sociálních službách přes 3000 zaměstnanců, což vytváří tlak na stabilizaci personálu a zvyšování platů.
V závěru jednání se diskutovalo o potřebě rozšířit kompetence nelékařských pracovníků a zajistit dostatečné ohodnocení zaměstnanců ve zdravotnických službách. Odboráři podpořili zřízení stipendijních programů, které by motivovaly studenty k práci v oboru.
Na závěr se účastníci dohodli na novém setkání v podzimních měsících, během kterého by mohli dále rozvíjet diskuze o zlepšení stavu zdravotnictví a sociálních služeb v Libereckém kraji.
Foto Jiří Sedlář