Ve dnech 24. až 26. dubna 2025 se v hotelu Avanti v Brně setkali vrcholní představitelé Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) a Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb (SOZ ZaSS). Toto již tradiční setkání se koná střídavě u nás a na Slovensku a také tentokrát přineslo řadu důležitých informací, zkušeností a výměnu názorů na jednotlivé problémové body na obou stranách hranice. Přinášíme komplexní přehled klíčových bodů tohoto setkání.
Česká republika
O aktuální situaci v České republice informovala předsedkyně Dagmar Žitníková, která zdůraznila zásadní milníky posledních měsíců. Připomněla benefity pro členy odborového svazu a vyzdvihla nasazení členů odborového svazu, kteří aktivně pomáhali při povodních. Zmínila projekt k náboru a organizování pod vedením Vojtěcha Burdy a jednotlivé vzdělávací akce.
Ve zdravotnictví byla hlavním tématem v loňském roce dohoda s Ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) týkající se odměňování na rok 2024, zákona o odměňování zdravotnických pracovníků a zavádění stabilizačních benefitů pro zaměstnance ve zdravotnictví. Ministerstvo dohodu nesplnilo a odborový svaz spolu s Lékařským odborovým svazem přišly s kampaní „Slibem neuzdravíš“, která reagovala na nesplnění dohodnutých závazků.
Problematika sociálních služeb nadále zůstává klíčovým tématem v České republice: nedostatek pracovníků a nízké mzdy vedly k opakovaným jednáním s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a projednávaly se také na tripartitním pracovním týmu pro sociální otázky. Odborové požadavky směřovaly k navýšení platů a mezd, včetně zřízení pracovní skupiny pro odměňování a benefity v sociálních službách.
Předsedkyně Žitníková popsala průběh vyjednávání o navýšení platových tarifů a mezd o 1400 Kč. Okomentovala novelu zákoníku práce a pozměňující návrh poslanců vládnoucích stran k výpovědi bez udání důvodu, který chtěli prosadit do novely.
Připomněla celorepublikovou akci pro záchranáře, kde se po soudním sporu podařilo finančně dorovnat prostředky, které u covidových odměn nebyly započítány do průměru. Kladně hodnotila nasazení hygienických pracovníků týkající se zachování kompetencí a transformace krajských hygienických stanic.
Slovensko
Předseda Anton Szalay představil situaci na Slovensku, která je obdobná jako v České republice. Zdůraznil, že proběhl „horký podzim“, který měl za následek změny v odměňování lékařů díky podání výpovědí (celkem 3000–3500 výpovědí), které mají výrazný dopad na zdravotnictví.
Slovenská vláda se snaží o stabilizaci: zdravotníci dostali stabilizační příspěvky na tři roky.
Sociální služby jsou stále podfinancované, odměňování zaměstnanců je na 85 % průměrné mzdy. Odborový svaz se zabýval návrhy na zřízení pracovních profesí, například řidiče-asistenta pro záchranáře, který by měl pouze 180 hodinový kurs výcviku, po úpravě by měl nyní mít 330 hodin.
Na Slovensku rovněž jede program „Studuj zdrávku“ na přilákání nových studentů do zdravotnictví po vzoru v České republice.
Církev podepsala memorandum o platbě duchovních za zdravotní činnost z veřejného pojištění.
Odbory se aktivně účastní jednání s vládou i místními samosprávami, přičemž požadují důstojné platy, zvýšení platových koeficientů či zabezpečení kolektivních smluv.
Obě země se potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu ve zdravotnictví i sociálních službách. Růst počtu pracovníků je strategickou prioritou, a to nejen přes mzdy a benefity, ale i přes vzdělávací a náborové projekty. Na obou stranách se také diskutuje o nutnosti transparentního financování a spravedlivého odměňování ve zdravotnictví i v sociálních službách.
Setkání obou stran potvrdilo důležitost spolupráce nejen mezi odbory v rámci republiky, ale také mezi ČR a SR. Společný cíl zůstává – zlepšit podmínky práce a odměny v zdravotnictví a sociálních službách, zajistit dostatečný počet personálu a upevnit stabilitu tohoto kritického odvětví v obou zemích.
Součástí společného jednání byly i kulturní akce. Navštívili jsme divadelní představení Normální detektivní komedie v Divadle Husa na provázku, prohlédli jsme si hrad Špilberk a Kapucínskou hrobku.
Každé společné setkání je naplněno výměnou zkušeností, informací a neformálními diskuzemi a uteče rychle. Děkujeme kolegům ze Slovenska za návštěvu a budeme se těšit příští rok na společné jednání.
Foto autorka