Břeňková a členové KR s plzeňským hejtmanem Bernardem

Ve čtvrtek 9. února se uskutečnilo setkání zástupců Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR s hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem (ČSSD). Za odborový svaz se jednání zúčastnili místopředsedkyně Ing. Ivana Břeňková, členové krajské rady a regionální pracovník Bc. Václav Matoušek.

Hejtmanovi byli představeni jednotliví členové krajské rady v čele s předsedkyní Helenou Kurcovou. Bylo potěšující, že prioritou hejtmana Bernarda jsou zdravotnictví a sociální služby, včetně nutnosti navyšování mezd i vzhledem ke stávající personální situaci.

Hejtman konstatoval, že nedojde k privatizaci nebo pronájmu zdravotnických zařízení či zařízení sociálních služeb. Představil investiční činnost kraje – vzhledem k demografickému vývoji populace je plánována výstavba domova se zvláštním režimem.

Jednalo se o situaci v sociálních službách a nemocničních zařízeních, diskutovalo se o desetiprocentním navýšení mezd ve zdravotnických zařízeních Plzeňského kraje od ledna letošního roku. Navýšení se sice uskutečnilo ve zdravotnických profesích, bohužel nikoliv již v nezdravotnických pozicích, tak jak bylo zamýšleno a dojednáváno odborovým svazem. Na tento problém poukázal zejména člen krajské rady František Kuneš z Rokycanské nemocnice a.s. Příjmové rozdíly mezi jednotlivými profesemi se neustále prohlubují.

Podle hejtmana to bylo zapřičiněno nedostatečným navýšením v úhradové vyhlášce, kde na očekávané zvýšení mezd chybějí finance v řádech desítek milionů.

Jednalo se o chystaném navýšení mezd u nelékařského zdravotnického personálu pracujícího ve směnách, které by se mělo uskutečnit od poloviny letošního roku v zamýšlené výši 2000 Kč. Nemocnice budou zřejmě muset zažádat o tyto finance na Ministerstvu zdravotnictví v rámci dotačního řízení.

Členka krajské rady Miroslava Jordánová informovala o chystané výstavbě domova pro seniory v Horažďovicích, kde by stály ještě za úvahu jisté dispoziční korekce v chystané projektové dokumentaci, aby zařízení pohodlně a komfortně sloužilo především budoucím klientům a zaměstnancům.

Zúčastněné strany se shodly na zhruba čtvrtletních schůzkách i s dalšími zástupci Plzeňského kraje z oblasti zdravotnictví a sociálních služeb a na další součinnosti při propočtech, které budou nutné v mzdové oblasti.

Foto Ivana Břeňková

Podobné články

Aktuality 20. 2. 2023 / 13:08

Plzeňská krajská rada jednala s vedením kraje o zvyšování mezd

V pátek 10. února se uskutečnilo jednání krajské rady Plzeňského kraje na Krajském úřadě Plzeňského kraje.

Aktuality 20. 2. 2023 / 13:04

Nemocnice Sušice v ohrožení

Ve středu 18. ledna se uskutečnilo veřejné zasedání zastupitelstva města Sušice, předmětem jednání byl pouze jeden bod, a to další budoucnost Sušické nemocnice s. r. o.

Aktuality 22. 9. 2022 / 11:26

Plzeňská krajská konference OS – 21. 9. 2022

Plzeňská krajská konference jednala ve středu 21. září.

Načíst další
 
Napište nám