Břeňková a členové KR s plzeňským hejtmanem Bernardem

Ve čtvrtek 9. února se uskutečnilo setkání zástupců Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR s hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem (ČSSD). Za odborový svaz se jednání zúčastnili místopředsedkyně Ing. Ivana Břeňková, členové krajské rady a regionální pracovník Bc. Václav Matoušek.

Hejtmanovi byli představeni jednotliví členové krajské rady v čele s předsedkyní Helenou Kurcovou. Bylo potěšující, že prioritou hejtmana Bernarda jsou zdravotnictví a sociální služby, včetně nutnosti navyšování mezd i vzhledem ke stávající personální situaci.

Hejtman konstatoval, že nedojde k privatizaci nebo pronájmu zdravotnických zařízení či zařízení sociálních služeb. Představil investiční činnost kraje – vzhledem k demografickému vývoji populace je plánována výstavba domova se zvláštním režimem.

Jednalo se o situaci v sociálních službách a nemocničních zařízeních, diskutovalo se o desetiprocentním navýšení mezd ve zdravotnických zařízeních Plzeňského kraje od ledna letošního roku. Navýšení se sice uskutečnilo ve zdravotnických profesích, bohužel nikoliv již v nezdravotnických pozicích, tak jak bylo zamýšleno a dojednáváno odborovým svazem. Na tento problém poukázal zejména člen krajské rady František Kuneš z Rokycanské nemocnice a.s. Příjmové rozdíly mezi jednotlivými profesemi se neustále prohlubují.

Podle hejtmana to bylo zapřičiněno nedostatečným navýšením v úhradové vyhlášce, kde na očekávané zvýšení mezd chybějí finance v řádech desítek milionů.

Jednalo se o chystaném navýšení mezd u nelékařského zdravotnického personálu pracujícího ve směnách, které by se mělo uskutečnit od poloviny letošního roku v zamýšlené výši 2000 Kč. Nemocnice budou zřejmě muset zažádat o tyto finance na Ministerstvu zdravotnictví v rámci dotačního řízení.

Členka krajské rady Miroslava Jordánová informovala o chystané výstavbě domova pro seniory v Horažďovicích, kde by stály ještě za úvahu jisté dispoziční korekce v chystané projektové dokumentaci, aby zařízení pohodlně a komfortně sloužilo především budoucím klientům a zaměstnancům.

Zúčastněné strany se shodly na zhruba čtvrtletních schůzkách i s dalšími zástupci Plzeňského kraje z oblasti zdravotnictví a sociálních služeb a na další součinnosti při propočtech, které budou nutné v mzdové oblasti.

Foto Ivana Břeňková

Aktuality 29. 1. 2024 / 9:43

Krajská rada jednala s vedením kraje o odměňování

Odměňování zaměstnanců v sociálních službách a nárůst mezd zaměstnanců nemocnic byly ve čtvrtek 18. ledna hlavními tématy jednání krajské rady Plzeňského kraje se zástupci kraje.

Aktuality 4. 11. 2023 / 20:32

KR Plzeňského kraje se připravovala na jednání s hejtmanem

Jednání krajských rad se plánuje dost dlouho dopředu, členky a členové před stanovením termínu porovnají všechny své soukromé i pracovní akce.

Aktuality 4. 10. 2023 / 13:31

Brífink po krajské konferenci odborářů z Plzeňského kraje

Po krajské konferenci odborových organizací Plzeňského kraje v úterý 3. října se jejich účastníci sešli na krátkém brífinku s novináři.