Happening s pohádkou o statečném Leošovi

Pohádkou O statečném ministrovi, kterak se s trojhlavou saní socialistického zdravotnictví lítě potýkal, začal v pondělí 4. června 2012 v 15 hodin v Praze před Ministerstvem zdravotnictví happening upozorňující na privatizační snahy v tomto resortu a na asociální reformy. Happening byl druhou z blokád celkem pěti ministerstev, odpovědných za prosazované reformy, které škodí občanům. Organizoval ho Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR ve spolupráci s partnery z platformy Stop vládě. Kvůli vytrvalému dešti přecházejícímu chvílemi v liják vydrželo akci sledovat pouze několik desítek lidí.

Úvodní pohádka pojednávala o strašlivé trojhlavé sani socialistického zdravotnictví, která chtěla roztrhat a sežrat tři spanilé princezny – Ágel, Pentu a Mediterru. Když už se princezny třásly strachy před drakem, objevil se rytíř – sám ministr českého zdravotnictví Leoš Heger na oři Šnajdrovi s překrásně vyšívanou čabrakou s nápisem IZIP. Přes mohutný štít z hroší kůže to s rytířem nevypadalo dobře, dokud mu princezna Ágel nepodala bájný meč Poplatkovač. Po jeho útoku se hned kácí první hlava převlečená za důchodce žádajícího si spoustu potřebné zdravotní péče.

Jenže je tu rozzuřená druhá dračí hlava převlečená za slepce mlsně pokukujícího po kontaktních čočkách zdarma. Ještě že překrásná princezna Penta podává strašlivý meč Odvšechňovač, který hravě potře každého, kdo si myslí, že má ve zdravotnictví Ústavou zaručený nárok na všechno, aniž by si to zasloužil a nadstandardně si připlatil.

Ovšem zbývá třetí a nejstrašlivější hlava socialistického zdravotnictví převlečená za krvácejícího  pacienta, který tvrdí, že při několikahodinovém čekání na sanitku ztratil 30 litrů krve. Tuto léčku ovšem rytíř Heger lehce prohlédl, protože ví, že člověk nemá třicet litrů krve a zdravotní péče tady není od toho, aby pro každého byla na lusknutí prstů. Proto tvrdě útočí na simulanta, jenže meč Odvšechňovač na to nestačí.

Naštěstí mu princenza Mediterra předává ještě mnohem strašlivější meč, bájný meč jménem Louda. Statečný Leoš se na oři Šnajdrovi pustí do líté seče. Za ním povlává jeho z ostudy plášť a mocné údery mu pomáhá zasazovat jeho mimořádně silný žaludek, kterým je vybaven každý vládní hrdina. A tak Leoš Heger dosáhl znamenitého vítězství nad hydrou socialistického zdravotnictví.

Krásné princezny mu poděkovaly a rozhodly, že na oslavu si každý zaslouží odměnu.

Princezna Ágel si tedy s dovolením vzala Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu. Krásná Penta si s dovolením vzala Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Princenza Mediterra si s dovolením vzala ten zbytek. Na statečného Leoše už nic nezbylo, ale princezny pro něj vymyslely něco pěkného a nadčasového. Na Palackého náměstí před jeho ministerstvem mu postavily krásnou jezdeckou sochu, která bude jeho činy oslavovat navěky. Odměny se dočkala i ta němá tvář, neboť Heger sedí na svém věrném oři Šnajdrovi. Socialistické zdravotnictví tedy bylo poraženo a princezny se mají k světu víc než kdykoliv předtím.

Po pohádce vystoupilo několik řečníků s projevy.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková vysvětlila, co nezávažnější reformy znamenají pro občany. Popsala, jak se lidem zhorší dostupnost péče kvůli stanovení dojezdových vzdáleností, které jsou ve srovnání se současnou sítí zdravotnických zařízení několikanásobně horší. Informovala o neseriózním jednání ministerstva se sociálními partnery, o ignorování zásadních připomínek odborníků a o nedodržování slibů, včetně platových. Řekla, že pojišťovny mají v plánu zrušit padesát nemocnic, tedy více než čtvrtinu ze současného počtu.

Její slova potvrdil a doplnil předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martin Engel.

Tou dobou přišel na náměstní ministr Leoš Heger s doprovodem skupinky úředníků a požádal o možnost vystoupit. Odmítl vše, co bylo řečeno: péče se nezhorší, její dostupnost také ne, peníze na platy do nemocnic zajistil. Lidé jen nevěřícně kroutili hlavami a z nebe se spustila průtrž.

Dagmar Žitníková ministrova slova odmítla s tím, že nemluví pravdu. Jak zdůraznila, i podle jednoduchých kupeckých počtů je jasné, že když nemocnice dostanou jen 98 procent předcházejících plateb, k tomu se zvýší DPH, ceny energií a další náklady, nemají nemocnice letos peníze navíc, které by mohly na platy dát. Ministr řekl, že on se na úrovni kupeckých počtů bavit nebude, on peníze na platy zajistil, nemocnice je dostaly, takže je chybou nemocnic, že je nevyplatily, a odborářů, že si to v nich nedokázali prosadit.

Během celé akce lidé podepisovali ve stanu občanských iniciativ petici požadující demisi vlády a u stolku odborového svazu dvě výzvy určené ministrovi Hegerovi. První výzva zněla: „Pane ministře, jsem přesvědčen o tom, že Vaše reformní kroky mě poškozují jako pacienta a nesouhlasím s nimi. Vyzývám Vás, abyste z funkce ministra odstoupil.“

Druhým podepisovaným textem byla žádost: Výzva k demisi ministra zdravotnictví!

Pane ministře, každý slušný občan Ćeské republiky se ptá:

  1. PROČ nám vláda denně vytahuje z kapes další a další peníze za doplatky, poplatky a nově i nadstandardy?!
  2. PROČ nás vláda tzv. rozpočtové zodpovědnosti zadlužuje nejvíce v historii České republiky?!
  3. PROČ vláda nechápe, že tupé škrty a zdražování znamenají ekonomický pokles, nezaměstnanost a hrozbu chudoby?!
  4. PROČ vláda dopustila takovou míru korupce v naší zemi?!
  5. PROČ vláda tvrdě nebojuje proti lichvě a nečestným praktikám některých exekutorů?!
  6. PROČ je důchodová reforma prospěšná jen pro soukromé penzijní fondy?!
  7. PROČ pokračuje destrukce školského systému a vysokých škol?!
  8. PROČ na tzv. reformách vydělávají jen ekonomicky privilegované skupiny?!
  9. PROČ a pro koho vláda privatizuje veřejné služby, jako je zdravotnictví, školství, důchody a sociální služby?!
  10. Víte, PROČ tomu tak je?!

Vzhledem k tomu, že Vaše reformní kroky ve zdravotnictví mě poškozují jako pacienta, nesouhlasím s nimi. Žádám Vás o písemné sdělení k této žádosti. Vyzývám Vás, abyste z funkce mnistra zdravotnictví odstoupil.

Jsem proti asociální reformě zdravotnictví

Na závěr happeningu přijali účastníci společnou výzvu ministru zdravotnictví k podání demiseviz níže jako soubor ke stažení.

Podobné články

Aktuality 21. 5. 2024 / 10:04

Lékaři a odboráři se bojí, že vláda nechce splnit prosincovou dohodu

Obava z neochoty vlády splnit dohodu, kterou za asistence Petra Fialy uzavřel 8. prosince ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se zástupci lékařů a odborů, byla důvodem tiskové konference, která se konala v pondělí 20. května v Praze.

Aktuality 16. 5. 2024 / 22:34

Už zase se odebírají hygienikům kompetence!

Novelu zákona o návykových látkách připravila skupinou poslanců s představou nutné ochrany dětí. To lze pochopit, ale nelze pochopit a souhlasit s tím, že se opět řeší odebrání kompetencí hygienické službě.

Aktuality 16. 5. 2024 / 21:52

Výpověď bez udání důvodu je naprosto NEPŘIJATELNÁ!

Příští týden se bude v Poslanecké sněmovně projednávat euronovela zákoníku práce.

Načíst další
 
Napište nám