Kompenzační vyhláška s mimořádnými odměnami pro zaměstnance nepočítá!

Ministerstvo zdravotnictví opakovaně vyhlašovalo, že vyřeší situaci nemocnic a dalších poskytovatelů zdravotní péče za období epidemie COVID-19. Vláda dokonce prosadila v Poslanecké sněmovně nejvyšší navýšení objemu financí za státní pojištěnce v historii. Je ovšem nutné, aby si premiér pohlídal, co dělá jeho ministr a zda se jeho záměry promítnou do reality.

Kompenzace 30 miliard? Nesmyl!

Mediálně ministr zdravotnictví všude sděluje, že dá do zdravotnictví a potažmo do nemocnic kompenzace okolo 30 mld. Kč. Mediální prohlášení a výkřiky ministra ovšem tvrdě zaostávají za realitou. Těžko říci, jak k této sumě došel. Rozhodně nejde o nějaké přidané peníze, ale o ty, které už z valné většiny byly nemocnicím od pojišťoven vyplaceny jako zálohy a teď se jedná o to, aby se tyto zálohy nemusely vracet, protože nemocnice nemohly provést nasmlouvané výkony a péči.

Platby vyšší o 20 miliard? Také ne!

Ano vláda výrazně zvýšila platby za státní pojištěnce, což ostatně odborový svaz požaduje mnoho let, ale…. Část těchto peněz budou muset zdravotní pojišťovny využít jako kompenzaci za odpuštěné zdravotní pojištění OSVČ, kteří nezaplatí částku okolo 8 mld. Z avizovaných 20 mld. navýšení plateb za státní pojištěnce pro letošní rok tedy zůstává k dispozici 12 mld.

Kompenzační vyhláška natvrdo počítá s kompenzacemi v částce 5 mld. Matematika z první třídy, zbytek spočítán jednoduše: rozdíl je sedm. Co bude se zbývajícími sedmi miliardami z navýšení plateb za státní pojištěnce?

Složité nesrozumitelné vzorce. Proč?

Znovu se vraťme k tvrzení ministra, že kompenzace budou třicet miliard a ty jsou z plateb za státní pojištěnce. Jak vidno výše, toto tvrzení je úplně mimo. Ještě jednou připomínám, že velká část financí, o kterých ministr hovoří, je započítána v rozpočtu zdravotních pojišťoven na letošní rok a již byla vyplacena v zálohách. Ovšem nemocnice nemohly poskytovat péči v plném rozsahu, takže nesplní parametry letošní vyhlášky, čili podmínky, za kterých mají tyto finanční prostředky dostat. Nemocnice nejsou schopné ošetřit vyhláškou stanovené počty nemocných. Z rozhodnutí vlády se omezila akutní a následná péče, nefungovaly lázně. Peníze ovšem v plánu a na účtech zdravotních pojišťoven na platby pro nemocnice za toto období byly. Jde o to, nechat je poskytovatelům péče, nepožadovat jejich vrácení a neřešit, kolik lidí ve skutečnosti ošetřili.

Místo takto jasného, transparentního, srozumitelného a logického postupu ovšem ministerstvo v kompenzační vyhlášce vymýšlí vzorce, ve kterých se nikdo nevyzná. Proč jednoduše nenapíše, že nemocnice a další zdravotnická zařízení za měsíce březen, duben a květen obdrží stejné zálohy a ty se nebudou počítat do regulačních mechanismů = do počtu výkonů a ošetřených pacientů?

Na odměny pro zaměstnance? Nula!

Velmi jednoduchým vzorcem by se daly stanovit také odměny pro zaměstnance za jejich mimořádné pracovní nasazení v období epidemie COVID-19: výše odměny krát příslušný počet zaměstnanců. To vše za jednotlivé nemocnice a v součtu za stát jako celek. Jenže zase jsme u těch jednak ministrem slibovaných a jednak do kompenzační vyhlášky uvedených peněz. Ta počítá s pěti miliardami – ovšem pro celé zdravotnictví. Pro nemocnice (všechny dohromady!) z toho zbydou tak dvě miliardy. To nestačí ani na kompenzaci nejrůznějších zvýšených nákladů spojených s epidemií. Na mimořádné odměny pro zaměstnance tam nezbyde nic!

Co tím ministr sleduje?

Otázkou je, proč ministr Adam Vojtěch nechce dát do zdravotnictví peníze v potřebné výši a transparentním způsobem. Jaké má záměry? Proč nezpracoval ke kompenzační vyhlášce ekonomické dopady a rozbor financí, které by prokázaly faktický stav?

Chce následovat ministry Julínka a Hegera a ekonomicky rušit nemocnice? Plánuje změny ve zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách? Chce zase zvýšit zůstatky na účtech pojišťoven? A proč? Naplňuje program hnutí ANO a koaliční smlouvu? Naplňuje program jiné strany?

Odpovědi na tyto otázky by měl požadovat premiér Andrej Babiš.

Podobné články

Aktuality 2. 6. 2023 / 9:53

OS je pobouřený návrhem na snížení platů a zrušení valorizace plateb za státní pojištěnce

Odborový svaz je pobouřený návrhem na snížení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy o 5 % a návrhem, aby v roce 2024 nebyla valorizována platba zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:30

Sněm ČMKOS rozhodl o vzniku stávkových výborů

Protože vláda nereagovala na výzvy odborů k vedení řádného sociálního dialogu, rozhodl Sněm ČMKOS o tom, že stávková pohotovost ČMKOS přejde do dalšího stádia.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:16

ČMKOS vypracovala spravedlivější návrh úsporných opatření

ČMKOS posoudila vládní návrhy úsporných opatření, zdůraznila, že k prosperitě se nelze proškrtat, a předložila vlastní spravedlivější návrh úsporných opatření.

Načíst další
 
Napište nám