Kostky v sociálních službách jsou vrženy

Kostky pro sociální služby jsou v nárůstu platů na rok 2019 vrženy. Došlo k dohodě a navýší se nám platy o 5 %. Odezvy jsou různé, řada lidí je ráda, že vůbec dojde k nějakému navýšení platů. Měli obavy, že avizované 2% navýšení, které vláda deklarovala na začátku prázdnin, se naplní. Na druhé straně od některých lidí slyším, že je to málo ve srovnání s jinými obory.

V posledních měsících jsme si vyslechli řadu mediálních komentářů a informací o navýšení platů v sociálních službách o desítky procent. Nikdo však neřekne, po kolika letech došlo k takovému většímu navýšení a co vedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí, potažmo celou vládu, že nakonec podlehly nejen tlaku odborů, ale i Poslanecké sněmovny.

V té bylo přijato usnesení k navýšení platů v sociálních službách, které jsem navrhla, a bylo podpořeno napříč politickými stranami. Málokdo připomene v komentářích personální krizi, která začala propukat v této oblasti. Lidé v sociálních službách si zaslouží důstojné podmínky pro svůj život a bylo to správné rozhodnutí. Věřím, že u 5 % zůstane jen na příští rok a platy v této sféře porostou v dalších letech rychleji.

Problémy, které jsou v sociálních službách, je nutno řešit velmi rychle. Nejsou dostupné terénní služby na venkově, je nedostatek míst v pobytových zařízeních, není vyřešeno zdravotně-sociální pomezí a komplexní financování ošetřovatelské péče. S tím se dennodenně potýkáme v naší praxi.

Každý chce mít o své nejbližší postaráno co nejlépe, ale k tomu je potřeba vzdělaný, motivovaný, empatický a také dobře zaplacený personál. Do sociálních služeb přichází jen velmi málo mladých lidí ze škol. Není to práce lehká, ale důležitá v této společnosti.

Vážené kolegyně a kolegové nakonec všichni skončíme v sociálních službách, proto jsem ráda, že tento segment nezapadá, ale je důležitou součástí našeho odborového svazu.

Chtěla bych poděkovat vedení odborového svazu za vše, co dělá pro své odboráře, ale i pro ty, kteří v odborech nejsou, ale z výsledků práce odborářů těží. Obzvlášť bych chtěla poděkovat paní předsedkyni Dáše Žitníkové za její nasazení ve prospěch nás všech při jednáních o navýšení platů a mezd v sociálních službách. Vím, že její věta v e-mailu, který nám poslala po jednání: ,,navýšení o 5 % není to, co jsme si představovali, ale je to kompromis možného“, se jí psala těžko.

Dášo, budeme bojovat dál a nevzdáme to a Tobě ještě jednou děkujeme za vše, co pro nás děláš.

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.