Krizový štáb: Jde o bezprecedentní ohrožení nemocniční péče

Za velmi nebezpečnou a bezprecedentní označili na tiskové konferenci ve čtvrtek 25. října současnou situaci ve zdravotnictví členové krizového štábu, sdružujícího představitele nemocnic, pacientských organizací a odborů.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása připomněl, že dosud nebyla uzavřena jediná smlouva mezi nemocnicí a zdravotními pojišťovnami, takže není jasné, jak bude od ledna zajištěna zdravotní péče.

Zástupce krajských nemocnic a bývalý hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek uvedl, že jednání pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví se táhnou již rok a kraje nejsou jejich přímým účastníkem, přestože mají zodpovědnost za poskytování zdravotní péče občanům. Navíc nedostaly ani odpovědi na naléhavé konkrétní otázky týkající se evropských peněz, vzdělávání zaměstnanců, jednodenní chirurgie a dalších naléhavých témat. Modlou všeho byly restrikce nemocnic, které měly přinést úspory, a nyní se ukazuje, že z toho žádné úspory nebudou.

Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala zdůraznil, že není pravda, že ve výběru pojistného dochází ke krizi. Naopak, vybralo se o 10 miliard více, nemocnicím se platí jen 98 procent ve srovnání s předcházejícím obdobím, což činí dalších 5 – 7 miliard. Kde jsou ty peníze? Ve zdravotnictví panuje chaos – za stejný výkon dostanou nemocnice 15 – 40 tisíc korun. Přitom ty malé, které se nyní mají rušit, dostávají nejméně. Pacienti by se podle ministerstva a pojišťoven měli přesunout do větších nemocnic. Nepůjde tedy o úspory, ale o zdražení péče. To, co se děje nyní, je od roku 1989 nevídané. Ve skutečnosti pojišťovny mají naplnit zákon, čili uzavřít řádné smlouvy na pět let. Asociace vyzývá nemocnice, aby nepodepisovaly krátkodobé smlouvy, které jim nyní budou vnucovány.

Kroky krizového štábu podporuje i Česká lékařská komora, jejíž prezident Milan Kubek řekl, že v České republice není nadbytek lůžek. Je zde špatná struktura lůžek, chybějí lůžka následné péče, hodně je lůžek ve fakultních nemocnicích a lůžek tvářících se jako akutní. Při tom nemocnice nejsou hrazeny za lůžka, ale za výkony. Redukce počtu kůžek tedy nepřinese vůbec nic! K úsporám povede pouze tehdy, pokud se část pacientů vůbec nedostane k ošetření! Zdravotnictví je zde pro pacienta, takže on, nikoliv úředníci, by měl rozhodnout, do jakých nemocnic chce chodit. Je třeba odstranit rozdíly v platbách pojišťoven za výkony a teprve potom se uvidí, která nemocnice je životaschopná a která má problémy. Je ale třeba odstranit také rozdíly v platbách jednotlivých zdravotních pojišťoven. Krátkodobé kontrakty nabízené pojišťovnami nemocnicím jsou pro ČLK nepřijatelné, stejně jako to, že se celý rok tajně jedná o českém zdravotnictví, o penězích občanů.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár sdělil, že už se objevují první případy, kdy si lidé v nemocnicích nemohou dohodnout péči v příštím roce, protože nemocnice neznají svůj osud. Vyhlásil stav ohrožení zdraví v ČR. Toto ohrožení je tak velké, že by lidé kvůli němu měli vyjít do ulic.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková varovala, že v podkladech pro tripartitní jednání Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že chce v příštím roce snížit objem poskytnuté péče v rozsahu 1,6 – 2,8 miliardy korun, a to za předpokladu, že ve zdravotním pojištění budou chybět 3 miliardy. Nyní se už mluví o tom, že chybět bude až 10 miliard. Jak moc chce v tomto případě ministerstvo snížit rozsah poskytované péče? Pro představu – plánovaná úspora může například znamenat, že 28 tisíc onkologicky nemocných pacientů bude muset čekat na potřebnou léčbu. Přitom odbory ani další členové krizového štábu nikdy neodmítli restrukturalizaci. Chtějí se na ní podílet. Odmítají ale současné změny bez podkladů a analýz, bez uvedených dopadů na pacienty.

Předseda Lékařského odborového Klubu-Svazu českých lékařů Martin Engel zopakoval, že nelze nadále připustit, aby se s veřejnými penězi zacházelo v utajení, je třeba nastolit transparentní financování zdravotní péče. Naplňují se varování, že vztah mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi není vyrovnaný. Zdravotní pojišťovny si svým současným chováním koledují o nucenou správu.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil zdůraznil, že odborářům se úspěšně podařilo zastavit nebezpečnou, asociální a k privatizaci směřující Julínkovu reformu. A teď reforma, kterou prosazuje ministr Heger, v sobě nese ještě horší věci, než byly v Julínkově reformě. Proto má krizový štáb plnou a výraznou podporu ČMKOS.

Foto Petr Kolev Sondy

Podobné články

Aktuality 24. 7. 2024 / 20:40

Arogance vlády vyvolala stávkovou pohotovost odborářů z veřejných služeb a správy

Arogantní přístup vlády k jednáním o platech působil, že od 24. července do stávkové pohotovosti vstoupily odborové svazy zastupující zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy sdružené v ČMKOS.

Aktuality 18. 7. 2024 / 14:42

OS odmítl návrh na zvýšení tarifů nelékařů, požaduje přepracování

Odborový svaz na dalším jednání o sjednocení platů ve zdravotnictví ostře odmítl jako zcela neadekvátní ministerský návrh na úpravu platů nelékařských zdravotnických pracovníků.

Aktuality 16. 7. 2024 / 16:24

Jak udržet v oboru zdravotní sestry a jak přilákat nové?

Pod záštitou poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové (obě za ANO) se 1. července se v Poslanecké sněmovně uskutečnil diskusní kulatý stůl o budoucnosti sesterské profese v České republice.

Načíst další
 
Napište nám