Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů jednal se Sobotkou a Němečkem

V pondělí 9. května se s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem sešli zástupci krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů. Na jednání se opět projednávala kritická situace ve zdravotnictví a zvláště nedostatek personálu.

Zástupci odborů – předseda LOK Martin Engel a předsedkyně OS Dagmar Žitníková zopakovali svá stanoviska z předešlého týdne.

Zaměstnavatelé upozornili, že nemocnice skutečně začínají omezovat péči tím, že uzavírají oddělení. Je nezbytně nutné stabilizovat platy, a to závazkem vlády, že zvýšení o 10 % bude nejen v roce 2017, ale také v roce 2018 a 2019.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása za zdravotně postižené poukázal na snižující se kvalitu péče, která se projevuje především nárůstem počtu dekubitů u ležících pacientů.

Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár připomněl poslední kauzy, kdy nebylo možné, aby ZZS předala pacienta na lůžkové oddělení, neboť nemocnice jsou přetížené, nemají volná lůžka.

Premiér Bohuslav Sobotka znovu zopakoval, že vláda je připravena problémy ve zdravotnictví řešit, ale stále se hledá shoda na objemu financí, které se mají do zdravotnictví dostat přes státní pojištěnce.

Ministr Svatopluk Němeček sdělil, že ministerstvo finišuje přípravy na materiálu, který bude obsahovat stabilizační opatření pro rok 2017 a roky následující. Materiál bude samozřejmě projednán se všemi partnery.

V úterý 10. května vydal krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů v reakci na nejednotný postoj vlády k navýšení plateb za státní pojištěnce, prohlášení ve kterém vyzývá vládu, aby zabránila rozpadu nemocniční sítě (viz níže jako soubor ke stažení).