MZ skandálním způsobem porušilo legislativní proces

Základem každého právního řádu je dodržování nastavených pravidel a je jedno, zda se jedná o zákon, nařízení vlády, vyhlášku či legislativní pravidla. V současné době ovšem přicházejí ze strany vlády a ministerstev nové zvyky. Pomalu si zvykáme na něco, čemu bychom si v právním státě přivykat neměli. Velký pozměňovací návrh vlády k jejich konsolidačnímu balíčku byl jen začátek. K porušování pravidel přistupují i naše resortní ministerstva.

K návrhu novely zákona o sociálních službách a obejití legislativních postupů ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou se vyjádřila ve svém článku místopředsedkyně OS Jana Hnyková, viz https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/pripravovane-legislativni-zmeny-v-zakone-o-socialnich-sluzbach/

Pravidla ovšem neporušuje jen MPSV, ale také Ministerstvo zdravotnictví. Co konkrétně Ministerstvu zdravotnictví vytýkáme?

Odborový svaz v loňském roce připomínkoval návrh zákona o specifických zdravotních službách. K návrhu jsme uplatnili zásadní připomínky, a proto jsme obdrželi jejich vypořádání. Ovšem při dalším pročtení materiálu jsme narazili na nepochopitelnou věc. Zjistili jsme, že Ministerstvo zdravotnictví materiál zásadním způsobem v již běžícím legislativním procesu změnilo! Ministerstvo do zákona, který měl řešit specifické zdravotní služby, vložilo pasáž, která se týká změny zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministerstvo dokonce zpětně změnilo svoji důvodovou zprávu, což je naprosto mimo klasický legislativní proces.

Odborový svaz postup ministerstva odmítl a požaduje, aby Ministerstvo zdravotnictví všechny body, které do materiálu přidalo, vypustilo. Způsob jednání Ministerstva zdravotnictví kritizovala předsedkyně odborového svazu 29. ledna na jednání tripartitního pracovního týmu pro zdravotnictví a znovu požádala ministerstvo, aby novelizované body, které mají zásadní dopady na ochranu veřejného zdraví, z materiálu vypustilo. A aby příště dodržovalo legislativní postupy.