Objevují se informace o nekvalitních očních čočkách či kloubech. Co tomu říkáte?
Bohužel mě to nepřekvapuje. Při posuzování návrhů nových zdravotnických zákonů odbory objevily velmi nebezpečné formulace, které takové situaci nahrávají. Byli jsme ostře proti, pořádali jsme demonstrace.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger ovšem nepřetržitě od počátku loňského roku ujišťoval, že pro pacienta nezmění nic k horšímu, ale právě naopak. Pacient dostane kvalitní péči, kvalitní léky i zdravotnický materiál.
Normální pacient prý dál dostane bezpečný standard a ten, který si bude chtít dopřát nějakou novinku či luxus, si bude moci připlatit. Odbory se zvolenou strategii, že pacient bude mít ze zdravotního pojištění nárok pouze na nejlevnější péči, nejlevnější léky a materiál, považovaly riskantní. A byly skeptické k definicím, které údajně mají pacienty ochránit, aby to nejlevnější nebylo nejhorší. A teď, po necelém roce účinnosti nových zákonů a vyhlášek, se ukazuje, že když ptáčka lapají…
Takže si můžete říci, že jste měli ve svých obavách pravdu.
Ano, ale daleko raději bychom se v této věci mýlili. Vždyť tady hrozí nepředstavitelně vážné škody na zdraví lidí. Na přelomu roku musely na reoperace ženy po rakovině prsu, protože pojišťovna jim hradila výhradně nejlevnější implantáty, které se pak musely vyměnit. A to šlo o nejlevnější zboží z normální nabídky na trhu. Teď chce ale VZP nově pacientům hradit pouze oční čočky, které se nepoužívají nikde jinde než v nejchudších rozvojových zemích.
Druhý a snad ještě závažnější případ – reportéři BBC nabídli, coby zástupci čínské společnosti, zlínskému Institutu pro testování a certifikaci kyčelní kloub, který jeho výrobce musel stáhnout z prodeje kvůli ohrožení pacientů. Zástupci institutu slíbili, že s certifikací nebudou dělat problémy. Takto snadno se u nás může nyní hazardovat se zdravím pacientů!
Kdo je za to zodpovědný?
Tady nejde o selhání jednotlivce. VZP v případě čoček argumentovala, že postupuje podle zákona a nic jiného ani dělat nesmí. Ministr Heger k dovršení všeho VZP za čočky pochválil, jen to měla lépe probrat s odbornými lékaři. Ale jinak on prý nemá na současném stavu žádný podíl a nic nemůže řešit, jsou špatně nastavená pravidla. To říká ministr, pod jehož taktovkou zákon vznikl a který ho prosazoval přes odpor odborných společností, opozice a odborů.
Kdo zodpovídá za pravidla a jejich nastavení? Jedná se o amatérismus ministerstva a ministra, nebo záměr? Brání ministerstvo zájmy pacientů, nebo zájmy někoho jiného? Celková situace ve zdravotnictví graduje. Systémové věci se ze systému vyřadily. Ve zdravotnictví vládne chaos. Všude. Pacienti nemají jistotu, nejsou pravidla, a pokud jsou, mohou se vykládat různě.
Kvůli nemocnicím vznikl krizový štáb, jehož jste členkou. Je situace opravdu tak vážná?
Nejvážnější od listopadu 1989. Dva měsíce před koncem roku nemá žádná nemocnice uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, takže neví, jaká bude mít oddělení a kolik lůžek, jakou péči bude poskytovat. Jistotu nemají zaměstnanci ani pacienti. Kdo za to může? Opět nikdo. Ministr tvrdí, že pojišťovny, pojišťovny že ministerstvo. Zákony vytvořilo ministerstvo a zbavilo se zodpovědnosti.