Nic není zadarmo

Nic není zadarmo a všechno, co člověk udělá, dokáže a získá pro druhé, stojí nesmírné úsilí, energii a v neposlední řadě i hodně vydaných psychických a fyzických sil. Vynaložený čas a energie po dosažení daného cíle jako by se smazaly, zapomnělo se na ně a mluví se jen o úspěchu. Znám jednu kolegyni, která ve prospěch ostatních obětuje dokonce i svou dovolenou, na níž vyrazí s dcerou a vnoučaty.

Tak mi, milé kolegyně a kolegové, dovolte, abych se s vámi podělila o pár věcí, které se udály od schválení odměn pro všechny zaměstnance v našich nemocnicích. Ano i tyto odměny stály spoustu sil a energie a nebylo lehké přesvědčit vládní činitele o významu a práci všech zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních. V době jarní epidemie jsme z úst řady politiků, včetně premiéra Andreje Babiše, slyšeli, jak nám epidemie otevřela oči a jak musíme zdravotníky zaplatit. Musím připomenout článek v Právu ze soboty 18. dubna 2020, kdy na otázku redaktora ,, Ale o zdravotnictví se už dříve hovořilo jako o černé díře na peníze“ odpověděl premiér Babiš (cituji): ,,Není to černá díra na peníze. Ty peníze jsou určeny na platy sestřiček, lékařů, hygieniků, epidemiologů a dalších pracovníků, protože si to zaslouží. To oni obrovským úsilím a nasazením virus zabrzdili a díky nim jsme na tom z hlediska úmrtí v porovnání s ostatními zeměmi v Evropě i ve světě dobře. Proto musíme mít dostatek peněz a vytvořit strategii, abychom zdravotnictví stabilizovali, podpořili rozvoj a motivovali naše lékaře a sestřičky, kteří pracují v zahraničí, aby se vrátili domů.“

Nakonec se vše podařilo a vedle odměn pro zaměstnance na záchranných službách a v sociálních službách byly schváleny i odměny pro zaměstnance pracující v lůžkových zdravotnických zařízeních.

Od té doby jsem se dozvěděla, kdo všechno se o odměny postaral, jaké zásluhy mají někteří ředitelé zdravotnických zařízení a jak o krocích k získání odměn informují své zaměstnance.

Musím být tvrdá a napsat, že JEDINÍ, KDO SE VYTRVALE A CELOU DOBU BILI ZA LIDI ZE ZÁCHRANNÝCH SLUŽEB, V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH A V NEMOCNICÍCH BYLI ODBORÁŘI, konkrétně vedení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a vedení Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. Dáša Žitníková a Martin Engel stáli v čele a neustále bombardovali ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ministryni financí Alenu Schillerovou a premiéra Andreje Babiše. Argumentovali, přesvědčovali a uspěli.

Vzpomenu si na pravidelné porady, kdy Dáša Žitníková ze své dovolené v Chorvatsku telefonovala a konzultovali jsme společně další kroky k získání odměn pro zaměstnance v nemocnicích. Byla to právě ona, která svou dovolenou obětovala ve prospěch jiných.

Nebyly to lehké prázdninové týdny, ale věc se za velikého úsilí podařila. Všichni zaměstnanci se mohou v těchto dnech těšit, nejen odboráři, ale i neodboráři, až jim doputuje odměna a oni konečně pocítí ocenění jejich práce za nelehké jarní měsíce.

Setkala jsem se s různými názory lidí na odměny, ale každý mohl přiložit ruku k dílu. Kdo, nezažil na vlastní kůži, těžko si dovede představit, čím zaměstnanci na záchrankách, v sociálních službách a v nemocnicích procházeli, s jakými myšlenkami chodili do práce a co prožívali za strach. Odměny si plně zaslouží.

Nebyla to zásluha žádného ředitele v této zemi, ale odborových předáků, kterým vždycky šlo, jde a půjde o lidi, o jejich pracovní podmínky a finanční ohodnocení. Nic není zadarmo a všechno stojí obrovské úsilí, energii nejen nás, kdo stojíme ve vedení odborových svazů, ale i našich odborářů – zaměstnanců.

Všichni víme, že současná epidemiologická situace se zhoršuje, práce zdravotníků a dalších nekončí, ale každý den s nástupem do směny znovu začíná. Koronavir se dále šíří a bude zase na bedrech našich zdravotníků, záchranářů, dalších zaměstnanců ve zdravotnictví, sociálních službách a hygienické službě, aby ho zvládli. Kdo jiný, že…

Popisek k fotografii:

Kvůli tomu, aby zaměstnanci zdravotnictví a sociálních služeb opravdu dostali vyjednané odměny za jarní práci při pandemii koronaviru, strávila předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková celou svoji dovolenou s vnuky v Chorvatsku intenzivní prací. Do vody se prý dostala dvakrát. A naštěstí nebylo k dispozici žádné letadlo, když se kvůli odměnám pro zaměstnance chtěla ihned vrátit do České republiky.

Podobné články

Aktuality 21. 5. 2024 / 10:04

Lékaři a odboráři se bojí, že vláda nechce splnit prosincovou dohodu

Obava z neochoty vlády splnit dohodu, kterou za asistence Petra Fialy uzavřel 8. prosince ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se zástupci lékařů a odborů, byla důvodem tiskové konference, která se konala v pondělí 20. května v Praze.

Aktuality 16. 5. 2024 / 22:34

Už zase se odebírají hygienikům kompetence!

Novelu zákona o návykových látkách připravila skupinou poslanců s představou nutné ochrany dětí. To lze pochopit, ale nelze pochopit a souhlasit s tím, že se opět řeší odebrání kompetencí hygienické službě.

Aktuality 16. 5. 2024 / 21:52

Výpověď bez udání důvodu je naprosto NEPŘIJATELNÁ!

Příští týden se bude v Poslanecké sněmovně projednávat euronovela zákoníku práce.

Načíst další
 
Napište nám