Svět se vyvíjí a je nutné zvláště na technický vývoj reagovat. Na odborovém svazu se stále snažíme hledat nové cesty pro pomoc našim členům a zaměstnancům ve zdravotnictví a v sociálních službách. Velmi nás trápí zvyšující se násilí na pracovištích, vysoká míra ohrožení zdravotníků syndromem vyhoření, chybějící možnosti systémového řešení problémů zaměstnanců ve fyzicky a psychicky náročných profesích.
Na základě evropské směrnice, která upravuje minimální mzdy a klade důraz na posílení sociálního dialogu, zpracovává Česká republika Akční plán na podporu kolektivního vyjednávání. V rámci našeho zákoníku práce a tohoto plánu si mohou zaměstnavatelé a odbory podat návrhy projektů na řešení problémů zaměstnanců.
Za odborový svaz jsme původně měli nápad na projekt, který by prostřednictvím výcviku/školení, a to formou virtuální reality, řešil obranu zaměstnanců proti násilí na pracovištích. Při přípravě podkladů jsme ovšem zjistili, že už se této problematice systémově věnuje Fakultní nemocnice Plzeň. Výstupy z projektu z Evropských strukturálních fondů využívají pro svoji sebeobranu zdravotníci z akutního příjmu a dalších ambulancí.
Projekt nám byl představen a považujeme ho za velmi zdařilý. Navíc je volně k dispozici pro další uživatele (nemocnice)! Možnost jeho rozšíření je omezena pouze nákupem virtuálních brýlí, což je pro rozpočty nemocnic bagatelní položka.
Z odborového svazu jsme zaslali doporučení našim odborovým organizacím, aby tento způsob školení projednali se zaměstnavateli, a návrhy na školení prostřednictvím virtuální reality začleníme do vzorů kolektivních smluv.
V rámci spolupráce s firmou VR Training, s. r. o., jsme byli pozváni na jejich VIP Summit „8 MINUT / 8 DŮVODŮ / 8 SVĚDECTVÍ“. Akce ve středu 18. června byla součástí celodenní akce VR Rescue 1000, která si kladla za cíl vytrénovat rekordních 1000 lidí v první pomoci během 8 hodin. Pod mottem „Zachránit život má umět každý – rychle, jednoduše, dostupně“ se prostřednictvím výcviku ve formě virtuální reality školili studenti středních škol v nácviku kardiopulmonální resuscitace. Akce skončila úspěchem. Cíl proškolit 1000 účastníků byl nejen naplněn, ale také překročen.
Přímo na školení jsme měli možnost osobně si vyzkoušet virtuální tréning a získat představu, jak školení probíhá. Spolu s následným vystoupením osmi osobností byla akce fenomenální.
A co my?
- Nyní máme představu, že požádáme o projekt z prostředků MPSV, jehož výstupem by měla být mobilní aplikace k testování zdravotníků, která kolegům umožní rychlé otestování, zda jsou ohroženi syndromem vyhoření. Aplikace jim umožní opakované testování a nabídne pomoc.
- Ve druhé fázi bychom následně chtěli spolu s dalšími partnery vytvořit ve virtuální realitě program na prevenci syndromu vyhoření a na podporu psychické a fyzické odolnosti zaměstnanců, a to jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách.
P. S. Nevzdáváme se ani prosazování benefitů ve formě lázní či rehabilitací! Vše chceme propojit 😊