Personální stabilizace, platy a mzdy – nekonečný příběh, ale stále bojujeme!

Ve čtvrtek 18. prosince 2014 jednaly předsedkyně OS Dagmar Žitníková a místopředsedkyně Ivana Břeňková spolu s předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martinem Engelem s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o prioritách resortu pro rok 2015.

Předsedkyně Žitníková premiérovi sdělila, že za dvě zásadní priority považuje personální stabilizaci nemocnic a zvýšení platů a mezd.

Odbory se v letošním roce s premiérem sešly kvůli platům a mzdám už 10x!

A výsledek?

Vláda naplánovala od 1. ledna pro zaměstnance nemocnic 5% zvýšení platů, které bude realizováno úpravou nařízení vlády a finančně podpořeno úhradovou vyhláškou.

A co mzdy?

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček garantoval, že navýšení mezd bude po letošních nepříjemných zkušenostech také zajišťovat úhradová vyhláška – tento způsob garance požadovali i zaměstnavatelé.

Jaká je ovšem skutečnost?

V úhradové vyhlášce je na platy a mzdy vyčleněno pouze 1,8 mld., což stačí na zvýšení okolo 3 %.

Poskytovatelé péče z nemocnic mají dostat zvýšení úhrad celkem o 3 %. Tato částka na zvýšení platů a mezd stačí, ovšem problém je, že stačí jen na zvýšení platů a mezd. Nemocnice se ale potřebují vyrovnat se zvýšenými provozními náklady a vyhláška obojí nepokryje! Zaměstnavatelé se dostávají do kleští, jejich situace je nezáviděníhodná.

Příspěvkové organizace mají jasno – platy stanovené nařízením vlády zvýší.

A co obchodní společnosti?

Odborový svaz se obává, že se bude opakovat situace letošního roku. Mnoho nemocnic mzdy zvýšilo jen částečně, některé nemocnice nezvýšily vůbec.

Plní tedy ministr zdravotnictví a pan premiér své sliby?

Podle ministra a premiéra ano.

Na výsledek si ovšem budeme muset počkat na lednové výplaty.

A co personální stabilizace?

Situace už je pro pacienty kritická a pro zaměstnance tragická. Nemocnice jedou na personální minima, překračují zákon, zdravotníci z českých nemocnic houfně utíkají, noví nepřicházejí, kolegové ze Slovenska se vracejí domů.

České nemocnice jsou jako Titanik. Loď se potápí a na horní palubě se tančí a zpívá. Frustrovaní zdravotníci si hledají místa všude, kde to jde.

A odpovědní mlčí.

Předsedkyně Žitníková na posledním jednání tripartity vyzvala premiéra Sobotku, aby k personální situaci v nemocnicích svolal mimořádné plénum tripartity.

Premiér odvětil, že není třeba.

V době vydání Bulletinu se znovu aktivizuje krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů. Znovu vyrážíme do boje za záchranu posledních zbytků zdravotníků a také za záchranu našich nemocnic. Malovat na ohrožených odděleních se dá jen krátce a pokud nejsou výkony, nejsou úhrady.

Tragédie je, že nemocnice nejsou prázdné, lůžka nejsou volná. Naopak, pacienti čekají na výkony, prodlužuje se doba vyšetření.

V kritických podmínkách českých nemocnic už nelze vydržet dlouho.

Personální krize se táhne od roku 2012, od vydání Hegerovy personální vyhlášky. A nyní graduje.

Odborovému svazu není jedno, v jakých podmínkách pracujete a za jaké mzdy. Ale je nutné, abyste se ozvali.

Podobné články

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:14

Někteří kolegové bohužel vidí jen zájezdy a podobné akce

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech je druhé největší psychiatrické zařízení v naší republice. Její historie sahá až do roku 1880. Naše odborová organizace byla založena o padesát let později.

Aktuality 15. 3. 2024 / 12:47

Jako odboráři jsme spojili síly a vycházíme si vstříc

Společnost Krajská zdravotní, a. s., vznikla 1. září 2007 transformací pěti nemocnic do jednoho celku.

Načíst další
 
Napište nám