Plzeňská krajská rada jednala s hejtmanem

Krajská rada Plzeňského kraje se ve čtvrtek 7. února sešla s hejtmanem Milanem Chovancem, aby s ním prodiskutovala aktuální záležitosti zaměstnanců ve zdravotnictví a v sociálních službách. Za odbory vedla jednání Helena Kurcová, která předběžně zaslala otázky na krajský úřad.

Krajská rada se zaměřila v oblasti sociálních služeb na přístup kraje k dotačnímu řízení pro rok 2013. Dotační řízení vypisuje Ministerstvo práce a sociálních věcí za účelem poskytnutí dotací sociálním službám krajů. Krajská rada byla vedoucím odboru sociálních služeb Mgr. Filipem Zapletalem informována, že zástupci mají plánované jednání se zástupci MPSV. Místopředsedkyně odborového svazu Ivana Břeňková, která se jednání účastnila, nad tímto postupem vyjádřila znepokojení. Dotační řízení bylo pro rok 2013 ministerstvem a dotační komisí uzavřeno, výsledky jsou zveřejněny na stránkách ministerstva již od 31. ledna.

Plzeňský kraj jako jediný nepředložil stejně jako ostatní kraje ministerstvu optimální částky pro poskytovatele sociálních služeb a jako jediný z krajů dále s ministerstvem nekomunikoval. Tento postup kraj zvolil proto, že jednak držel původní dohodu krajů k postupu při dotačním řízení, jednak nebyl ze strany ministerstva vyzván k jednání správným procesním postupem.

Krajská rada bude o výsledku jednání kraje s ministerstvem informována. Kraj současně sdělil, že dává přednost tomu, aby byl proces dotačního řízení zachován i pro rok 2014. Konkrétně tomu, aby dotační řízení zůstalo v kompetenci ministerstva, ne aby bylo převedeno na kraj. Podle právního předpisu má být od 1. ledna 2014 dotační řízení na kraje převedeno, což je také záměrem ministerstva.

Krajská rada nezapomněla na otázku nízkého ohodnocení zaměstnanců v sociálních službách. Vznesla dotaz, jak by se kraj zachoval při zvýšení platových tarifů zaměstnancům v sociálních službách cestou nařízení vlády. Vedoucí odboru sociálních služeb sdělil, že by se s tím kraj musel vyrovnat.

Dotazy z oblastí zdravotnictví se zaměřily na dopady úhradové vyhlášky pro rok 2013. Kraj schválil pro služby v obecném zájmu finanční pomoc. O tuto pomoc budou moci nemocnice požádat. Dopady úhradové vyhlášky vydané Ministerstvem zdravotnictví jsou zásadní pro poskytování zdravotní péče v kraji. Po propočtech obdržela krajská rada informaci, že pokud by se kraj spolehl výhradně na úhrady z veřejného zdravotního pojištění, byla by zabezpečena zdravotní péče obyvatelům kraje jen do konce října 2013.

Mimo nemocnice kraje se diskutovalo o připravovaném zákonu o univerzitních nemocnicích. Zákonem se převedou fakultní nemocnice na novou právní formu. Zástupci kraje a odboráři se shodli na tom, že by ministerstvo mělo odpovědět na otázku, proč k takové změně přistupuje, co dobrého to pro pacienty a zaměstnance přinese.

Hejtman sdělil, že je nutné otevřeně mluvit s odbory o ekonomice nemocnic kraje, o připravovaných krocích. Vyzval ředitele Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, a.s., Mgr. Jiřího Fojtíka, MBA, aby předkládal konkrétní data a aby se účastnil jednání krajské rady, pokud bude odbory vyzván.

Hejtman sdělil, že se v nemocnicích Plzeňského kraje nebudou mzdy zvyšovat, ale také se nebudou snižovat.

Odbory ocenily postup při jednání kraje se zdravotními pojišťovnami. V kraji byly zachovány smlouvy pro následující roky všem nemocnicím.

Podobné články

Aktuality 20. 2. 2023 / 13:08

Plzeňská krajská rada jednala s vedením kraje o zvyšování mezd

V pátek 10. února se uskutečnilo jednání krajské rady Plzeňského kraje na Krajském úřadě Plzeňského kraje.

Aktuality 20. 2. 2023 / 13:04

Nemocnice Sušice v ohrožení

Ve středu 18. ledna se uskutečnilo veřejné zasedání zastupitelstva města Sušice, předmětem jednání byl pouze jeden bod, a to další budoucnost Sušické nemocnice s. r. o.

Aktuality 22. 9. 2022 / 11:26

Plzeňská krajská konference OS – 21. 9. 2022

Plzeňská krajská konference jednala ve středu 21. září.

Načíst další
 
Napište nám