Zástupci odborových svazů veřejných služeb a veřejné správy sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů se ve čtvrtek 29. června sešli v pražském Hotelu Olšanka na protestním shromáždění. Členové OS zdravotnictví a sociální péče ČR ve žlutých vestách byli nepřehlédnutelní.
Záznam celé akce najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=zXBEdX_xwSs
Krátký sestřih shromáždění najdete na svazovém Facebooku (otevřete z ikonky nahoře uprostřed tohoto webu).
Shromáždění zahájila a celý jeho průběh moderovala místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, která upozornila, že odboráře z veřejných služeb a veřejné správy na jejich shromáždění přišli podpořit také kolegové z odborových svazů, které působí ve výrobní sféře.
Předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář a zároveň mluvčí OS veřejných služeb a správy v úvodním slově zdůraznil, že odboráři se zde sešli proto, aby jasně vyjádřili protest proti asociální politice vlády, proti vládou právě schválenému konsolidačnímu balíčku, proti tomu, že vláda nevede řádný sociální dialog, ale monolog, proti porušování sociálního smíru. Připomněl slova premiéra Fialy pronesená na březnovém sjezdu tohoto svazu: „státních zaměstnanců si vážíme a vážíme si jich hodně, proto jim naše vláda chce poskytnout takové podmínky, aby mohli svoji práci vykonávat co nejlépe…“ Ve skutečnosti již 30. března zaslaly odborové svazy premiérovi dopis s žádostí o jednání o požadavku na valorizaci platů ještě v letošním roce – dodnes bez odpovědi. 24. května zaslaly odborové svazy premiérovi další dopis, tentokrát otevřený – opět bez reakce ze strany premiéra.
Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík řekl, že bylo porušeno vše, co bylo zaměstnancům školství slibováno, což může vést ke zhoršení kvality vzdělávání. Připomněl význam nepedagogických pracovníků a jejich špatné odměňování, takže za kuchařku ve školní jídelně není možné sehnat náhradu.
Expert ČMKOS Jiří Vaňásek popsal dopady vládních opatření, která jsou zaměřená jen na škrty, nikoliv na zlepšení příjmů státního rozpočtu, takže je pocítí hlavně zaměstnanci a jejich rodiny. Navíc tato opatření jdou i proti evropské směrnici a evropské podpoře kolektivního vyjednávání.
Předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková zdůraznila, že odbory jsou dnes jediná síla, která je schopná postavit se legitimně proti vládě, pokud vláda dělá něco, co vadí většině společnosti. Jedině odbory nyní bojují za sociálně soudržnou společnost, za to aby člověk, který pracuje, z toho uživil svoji rodinu a nemusel si chodit pro sociální dávky. Vláda si z odborů dělá legraci, když říká, že s odbory komunikuje a že dodržuje dohody. Nyní pro zdravotníky připravila tisíce hodin práce přesčas navíc, konkrétně pro kolegy ze zdravotnické záchranné služby je to 1040 hodin práce navíc za jediný rok. A tvrdili, že to bylo projednáno se sociálními partnery. Nic se sociálními partnery nebylo projednáno! Vláda lže!
Hlavní ekonom ČMKOS Martin Fassmann se zabýval problematikou inflace a růstu cen, a to i v mezinárodním srovnání. Zdůraznil, že když se řekne, že klesá inflace, neznamená to, že klesají ceny, ty dál rostou. Za poslední tři roky poklesly kvůli inflaci reálné platy o 35 %!
Předseda Nezávislého OS pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy Tomáš Vančura podpořil protestní shromáždění nejen jménem potravinářů. Také tento odborový svaz zakládá stávkové výbory, nevěří vládě a požaduje opravdový sociální dialog. Důstojný život si nenecháme vzít.
Předseda OS KOVO Roman Ďurčo poděkoval za podporu úterní akce OS KOVO v Ostravě. OS KOVO podporuje požadavky odborových svazů veřejných služeb a veřejné správy, protože chce kvalitní státní správu, kvalitní zdravotnictví a další veřejné služby. Členem vlády je koalice Spolu, proto vládu vyzývá: pojďme to spolu opravit! Pojďme spolu opravit ozdravný balíček! Pojďme spolu opravit důchodovou reformu!
Prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil vystoupil za všechny zaměstnance v kultuře. Upozornil, že má dojít nejen ke snížení prostředků na kulturu, ale do kultury se tvrdě promítne i snížení financí pro města a obce. Celá kultura je zařazena v první, nejnižší tarifní platové tabulce. Nástupní plat odborníka s vysokou školou v kultuře je 25 280 Kč hrubého a v roce 2024 bude pokles jeho reálně mzdy oproti roku 2020 činit podle predikce inflace Ministerstvem financí mínus 19,1 %, podle predikce ČMKOS mínus 21,9 %.
Předseda ČMKOS Josef Středula popsal dopady inflace v běžném životě zaměstnanců, kritizoval zrušení možnosti odečíst určitou část členských příspěvků od základu daně jako krok proti podpoře sociálního dialogu, jako manipulaci a trest pro ty, kdo se staví proti vládě. V souvislosti s uvažovaným prodlužováním věku odchodu do důchodu připomněl, že český zaměstnanec během svého ekonomicky aktivního života odpracuje ve srovnání s německým o 11 let více.
Po skončení shromáždění v atriu Hotelu Olšanka zahrál symfonický orchestr odborářů složený z hráček a hráčů z hudebních těles z celé republiky symfonickou báseň Vltava z cyklu Má vlast a českou hymnu.
Společné prohlášení odborových svazů veřejných služeb a veřejné správy viz níže jako soubor ke stažení.