S vedoucími deset tisíc pod celostátním průměrem

Odborová organizace v Rokycanské nemocnici byla od 1. do 29. března ve stávkové pohotovosti, protože nezdravotnickým pracovníkům neměla být zvýšena základní mzda o 10 procent dohodnutých s vládou. Podobná situace se opakovala i v předcházejících dvou letech. Nakonec díky nebojácnosti a vytrvalosti této odborové organizace a díky silné podpoře a pomoci ze strany Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR vše dobře dopadlo, lidé zvýšení mezd dostanou vyplacené zpětně a byla podepsána kolektivní smlouva.

V této souvislosti odborový svaz publikoval, že nezdravotničtí pracovníci měli roce 2015 průměrnou mzdu 13 561 Kč a v roce 2016 jejich mzda činila 13 917 Kč. Proti tomu se ohradil jménem Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška a zdůraznil, že tato čísla se týkají pouze dělnických profesí a ty tvoří necelou polovinu z celkového počtu 75 nezdravotnických zaměstnanců nemocnice.

Celkově nezdravotníci bez započtení vedoucích pracovníků v roce 2016 brali v průměru 15 949 Kč a nezdravotníci včetně započtení vedoucích pracovníků brali 17 211 Kč.

Dělnické profese jsou v nemocnici hlavně údržbáři, uklízečky atd. Jak zdůraznil Jiří Kokoška, lidé s nejnižší kvalifikací a vzděláním. Ti tedy loni dělali za necelých 14 tisíc hrubého měsíčně. Přitom špatný úklid v nemocnici vás může připravit o zdraví či o život.

Mezi další nezdravotníky patří třeba účetní, IT specialisté, nejrůznější technici, včetně vysokoškoláků. S nimi už průměrná mzda dosáhla na téměř 16 tisíc hrubého. A s vedoucími pracovníky dokonce přesáhla 17 tisíc hrubého.

Ano, i po započtení platů vedoucích zůstala loni mzda nezdravotnických zaměstnanců Rokycanské nemocnice více než 10 000 Kč pod celostátním průměrem! Průměrná mzda v ČR v roce 2016 totiž činila 27 589 Kč.

Je určitě dobře, že Zdravotnický holding požádal odborový svaz „o zjednání nápravy“ kvůli nepřesnému údaji o výši mezd svých nezdravotnických zaměstnanců. Tyto přesné údaje stojí za to publikovat.

Glosa byla publikovaná 4. 4. 2017 na www.e-sondy.cz a 13. 4. v časopise Sondy revue.

Podobné články

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:14

Někteří kolegové bohužel vidí jen zájezdy a podobné akce

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech je druhé největší psychiatrické zařízení v naší republice. Její historie sahá až do roku 1880. Naše odborová organizace byla založena o padesát let později.

Aktuality 15. 3. 2024 / 12:47

Jako odboráři jsme spojili síly a vycházíme si vstříc

Společnost Krajská zdravotní, a. s., vznikla 1. září 2007 transformací pěti nemocnic do jednoho celku.

Načíst další
 
Napište nám