V pondělí 7. července 2025 se na Ministerstvu práce a sociálních věcí uskutečnilo XIV. jednání tripartitního pracovního týmu pro sociální otázky. Sešli se zde zástupci zaměstnavatelů, odborářů a dalších členů, aby projednali důležitá témata týkající se financování, legislativy a podpory pracovníků v sociálních službách. Za odborový svaz se jednání zúčastnily předsedkyně Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Jana Hnyková a vedoucí právního a sociálního oddělení Ivana Břeňková.
Vývoj platů a mezd
Na úvod se probraly závěry z posledního jednání. Vedoucí pracovního týmu a vrchní ředitelka Sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV Petra Zdražilová zhodnotila jednotlivé úkoly.
Ministr Marian Jurečka zaslal starostům obcí dopis, kde je seznámil s novou povinností vyhledávat nelegální poskytovatele sociálních služeb a informovat o této skutečnosti krajský úřad.
Předsedkyně Dagmar Žitníková připomněla, že odborový svaz požádal o informace o vývoji platů a mezd.
Vrchní ředitelka Petra Zdražilová sdělila, že materiály byly zaslány na e-mailové adresy těsně před jednáním.
Předsedkyně Dagmar Žitníková reagovala, že podkladové materiály na jednání mají být zpracovány písemně a zaslány minimálně týden před jednáním, poukázala na jednání jiných pracovních týmů a požádala o dodržování Statutu Pracovního týmu Rady hospodářské a sociální dohody ČR pro sociální otázky. Je nutné k jednotlivým bodům programu připravit materiál, se kterým se sociální partneři seznámí a mohou zaujmout stanovisko.
Sociální partneři se dohodli, že materiál k odměňování bude projednán na dalším pracovním týmu a že MPSV bude postupovat podle Statutu.
Projednávaná legislativa
Vrchní ředitelka Petra Zdražilová k druhému bodu programu, průběžné zprávě o aktuální legislativní práci v gesci MPSV, informovala, že návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony byl schválen v Senátu dne 2. července a 23. července 2025 se má v Senátu projednávat Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele (senátní tisky č. 161 a č. 162) a návrh zákona o povinném příspěvku na produkty spoření ve stáří a o změně souvisejících zákonů (senátní tisk č. 153).
Státní dotace na rok 2026
Bod tři se měl věnovat státní dotaci na rok 2026. K tomuto bodu vrchní ředitelka Petra Zdražilová sdělila, že se připravuje návrh rozpočtu, který zahrnuje zohlednění inflace, koncesionářských poplatků a dalších. V případě, že budou zvýšené platové tarify, plánuje MPSV zahrnout zvýšení platů a také mezd do požadavku na zvýšení dotací.
Obdobně se připravuje i rozpočet u investic. Zvýšené prostředky v oblasti investic by se měly věnovat na zmírnění dopadů nálezů hasičů (například zavedení plošin, nových bezpečnostních dveří a úpravy terénu). Měly by se především podpořit neziskové organizace.
Na dotaz zaměstnavatelů, zda plán legislativních prací v druhém pololetí na MPSV zahrnuje i navýšení úhrad od 1. 1. 2026, bylo odpovězeno, že vše se rozhodne po volbách do Poslanecké sněmovny na začátku října 2025. Nyní se teprve připravují podklady a s návrhy MPSV budou sociální partneři seznámeni až po jejich předání na Ministerstvo financí. Odbory i zaměstnavatelé deklarovali, že podporují zvýšení finančních prostředků na dotace. Dostatek financí je i jedním z předpokladů pro udržení pracovníků v sociálních službách.
Stabilizace pracovníků
Poslední bod programu byl věnovaný stabilizaci pracovníků v sociálních službách se zaměřením na benefity.
Místopředsedkyně Jana Hnyková za odborový svaz okomentovala dotazníkové šetření, které bylo provedeno mezi členy a dalšími zaměstnanci pracujícími v sociálních službách v květnu letošního roku. Zaměstnanci ke zlepšení podmínek požadují pravidelnou valorizaci mezd a platů a dřívější odchod do předčasné penze bez krácení. Požadují návrat FKSP na 2 %, zavedení sick days, vyšší částku na stravenky, příspěvky na masáže, lázeňské pobyty, příspěvky na dovolenou a další.
Odbory a zaměstnavatelé došli k závěru, že společně podporují navýšení FKSP na 2 % s důrazem na rovné podmínky bez diskriminace mezi sférou příspěvkovou a mzdovou.
***
V bodě různé se mimo jiné diskutovalo o katalogu prací a jeho legislativním projednávání, včetně návazné metodiky k zařazování zaměstnanců v sociálních službách.
Sociální partneři se dohodli, že metodika naváže na katalog.
Předsedkyně Dagmar Žitníková informovala o nabídce spolupráce s firmou zajišťující systém eHelper, který řeší zabezpečení ochrany osob se zdravotním postižením, seniorů a lidí žijících osamoceně.
Zaměstnavatelé sdělili, že poskytovatelů ochranných systémů je řada. Systémy se dosud využívají spíše v domácí péči než v pobytových zařízeních.
V úplném závěru jednání se odbory, zaměstnavatelé a vrchní ředitelka Petra Zdražilová dohodli, že další jednání pracovního týmu se uskuteční na začátku září, aby bylo možné projednat návrh státního rozpočtu pro MPSV. Financování sociálních služeb je důležité pro jejich fungování a kvalitu i v roce 2026.