Tento způsob léta…

Jak by řekl klasik, tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Nepoprchává, ale je horko. Co je horší? Požár za požárem, hasiči dělají, co můžou. Požáry nevznikají samy od sebe horkem, ale z nepozornosti, z lajdáctví. Na Pavlovsku u Dobříva hořel les, protože kombajn při sklizni způsobil jiskru. Údajně má být u sklízeného pole, které je blízko lesa, hasičský vůz, nevím.

Stalo se, větve si předávaly oheň, hasiči měli pohotovost, řítili se vesnicí, aby se k ohnisku dostali. Terén byl složitý a museli nastoupit kluci s vrtulníky. V Dobřívě je naštěstí rybník, vrtulníky nalétávaly s velkými vaky, do kterých nabíraly vodu.

Kdyby nešlo o hořící les, riziko hasičů a pilota, byl by to jen vzrušující zážitek. Kdyby neměli někteří lidé u rybníka potřebu koupat se za každou cenu, byla by to emoční lidská souhra pomoci a solidarity. Lze pochopit lidi, kteří využijí vlny na rybníku od helikoptéry k zábavnému koupání? Lze pochopit lidi, že tam pustí i své děti? Lze pochopit lidi, že se zlobí na starostu, když koupání zakazuje? Lze pochopit, že je zastaví až hrozba pokuty? To pochopit nelze.

Naštěstí to všem časem došlo, kluci s helikoptérou nebyli ohroženi koupajícími se dětmi a naopak, hasiči dostali oheň pod kontrolu, odčerpávali z rybníka vodu a potrubím ji vedli k ohni. V tu chvíli vám to dojde: někdo pomáhá a někdo nevědomě, nebo z hlouposti škodí. Jestli tohle hasiči vedle vedra zažívají u každého ohně, hluboce smekám a ještě víc děkuji za všechnu pomoc, kterou nám poskytují.

Stejně tak díky všem, kdo před horkem nemůžou utéct a pomáhají.

Na výkonné radě jsme dostali podnět, abychom se zabývali prostředím ve zdravotnictví a v sociálních službách. V jakém prostředí zaměstnanci denně, bez ohledu na počasí, pečují o nemocné a o postižené. Můžeme se navzájem podělit o informace, jak se zaměstnavatel a odbory pracovnímu prostředí věnují, jak zabezpečují  pitný režim.

Léto by mělo být okurkovou sezonou, ale pozor, čert nikdy nespí! Zase je v plánu odebrat hygienické službě finance a kompetence. Snaha odebrat kompetence zaměstnancům ochrany veřejného zdraví už tu byla několikrát. Nejdříve se rušily zdravotní ústavy, zastavilo se to na třičtvrtě cesty. Pak vybouchla metanolová aféra a opět se kdosi pokusil hygienikům kousek kompetencí vzít. Došlo k dohodě, ale je velmi křehká, což se ukázalo v letošním horku. Zase někdo klepe na hygienu a chce sebrat prachy a kompetence. Chtějí odebrat kontrolu ve stravovacím provozu. Přitom zdravotní dopady a rizika dokáží posoudit hygienici, ne inspektoři bez odborného zdravotnického vzdělání.

Ministerstvo zdravotnictví s odebráním kompetencí nesouhlasí. Ale bude to stačit? Jsou někde velcí lobbisti, kteří odebrání peněz a kompetencí prosadí? Nebo zvítězí rozum a zodpovědnost za zdraví obyvatel? Tlučeme na poplach a čeká nás horký podzim.

Dopady špatných rozhodnutí, prosazených v zájmu financí, už bohužel známe. Víme, jak dlouho všem a na všechny strany tvrdíme, že je nedostatek personálu ve zdravotnictví a v sociálních službách. Jak dlouho na to svaz upozorňuje? Kde jsou doby, když zaměstnavatelé lehce zaměstnancům sdělovali, když se vám tu nelíbí, můžete jít, za dveřmi je sousta lidí bez práce. Nyní je personálu nedostatek a pokud nebude ohodnocen, nebude se doprošovat, vyhrožovat, prostě odejde.

Aby personál z veřejných služeb neodcházel, aby zůstal kvalitní, odborný, empatický, aby se nám ve chvíli potřeby mohl věnovat, budeme potřebovat podporu při vyjednávání o platech a mzdách. První velké podzimní společné setkání odborů bude v září při příležitosti manifestačního mítinku svolaného Českomoravskou konfederací odborových svazů. Mítink je svolán pod heslem Konec levné práce v ČR. Také náš odborový svaz bude mít na mítinku téměř 150 zástupců ze svých odborových organizací.

Podobné články

Aktuality 21. 2. 2024 / 19:40

Výpověď bez udání důvodu? Pro odbory NEPŘIJATELNÉ!

Naše vláda má „výborné“ poradce. Jejich návrhy na nás denně vypadávají z médií. Leckoho překvapí a zaskočí. Ovšem pro odboráře, kteří mají paměť, se nejedná o nic nového.

Aktuality 15. 2. 2024 / 14:41

Není vždy důležité být první v cíli, ale doběhnout

Každodenní kolotoč, náročné směny, zvyšující se počty pacientů, stres, únava, obrovská zodpovědnost k nemocným a k tomu vyčerpávající práce odborářů často vyvolávají pocity úzkosti a přepracovanosti.

Aktuality 12. 1. 2024 / 10:41

Každý odborář je vlastně malý zázrak

Novoroční úvodník by měl být optimistický. Život v posledním období ovšem optimistický není.

Načíst další
 
Napište nám